02177946669 | 09109200500 info@damaavand.com

نماینده سابق مردم تهران در مجلس بابیان اینکه سیل بی‌تدبیری کشور را بحران‌زده کرده است، گفت:‌ کسانی که نمی‌توانند ساده‌ترین امور مردم را اداره و مدیریت کنند باید بروند چراکه مردم از آن‌ها گلایه دارند و آن‌ها را حذف خواهند کرد.

مهرداد بذرپاش که امروز در جمع دانشجویان دانشگاه اراک اظهار داشت: نام اراک از دیرباز با صنعت کشور عجین شده و پیوند خورده است و ماشین‌سازی اراک از مشهورترین نمادهای صنعتی کشور است که در این شهر قرار دارد.

وی ادامه داد: شرکت آلومینیوم نماد تولید ملی و خودکفایی است و استان مرکزی مهد و زادگاه بزرگانی همچون امام خمینی رهبر کبیر انقلاب و آیت‌الله اراکی، میرزا تقی‌خان امیرکبیر و مشاهیری همچون پروفسور حسابی، دکتر قریب و چریک فداکاری همچون شهید دکتر مصطفی چمران است که موجب مباهات استان مرکزی شده است

وی در ادامه بیان داشت: خوشحالم که در شهری حضور دارم که دارای مشاهیر و نخبگان زیادی می‌باشد که سرآمد آن‌ها امام راحل عظیم الشان است. یاد و خاطره شهدای مدافع حرم استان شهید اسداله قربانی، شهید محمد براتی، شهید محمد محسنی و شهید هاشم شریفی و آتش‌نشان شهید رضا نظری را هم گرامی می‌داریم که در حادثه پلاسکو تهران جان خود را فدا کرد.

معاون سابق رئیس‌جمهور گفت: اینجا مکانی است که کاملاً با تحولات صنعتی ارتباط مستقیم دارد پس نشان از آن دارد که اینجا یک مرکز استراتژیک برای کشورمان است.

وی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین مسائل امروز کشور باوجود دانشجویان نخبه مسئله‌ پیوند علم و صنعت، دانشگاه و صنعت، مراکز تحقیقی و صنعت است و ارتباط صنعت و دانشگاه یکی از حلقه‌های تولید علم در کشور است.

همچنین بخوانید:  تقویت و کنترل شبکه توزیع آمازون

بذرپاش با اشاره به موضوع سرریزهای دانشی گفت: کلید موفقیت صنعت کشور این است که حاکمیت به‌عنوان مصرف‌کننده اصلی تولیدات های تک در بعد نظامی چرخه صنعت را به راه بیندازد و سپس با دست‌یابی به محصولات جدیدتر، محصولات پیشین را در زنجیره صنعتی کشور تا حلقه نهایی تجاری‌سازی به جریان بیندازد. ما در این زمینه تجارب در قوای دفاعی و نظامی فعلی‌مان داریم که اگر آن در حوزه‌های دیگر جدی بگیریم کلید تحول صنعت کشور است.

وی ادامه داد: آن‌ها که انتقاد می‌کنند که چرا ما در حوزه دفاعی و نظامی سرمایه‌گذاری‌های حرفه‌ای داریم از چنین پیامدهای مطلوب آن برای صنعت کشور و ابعاد عمومی و تجاری آن بی‌اطلاع هستند و هر چه ما در حوزه نظامی

پیشرفت کنیم در ادامه زنجیره صنعت دیگر صنایع تجاری ما نیز پیشرفت خواهند کرد.

بذرپاش با اشاره به سابقه پیشرفت در کشورهای گوناگون گفت: شرکت جنرال موتور شرکتی بود که در جنگ جهانی دوم ازیک‌طرف از طریق شرکت کرایسلر تجهیزات نظامی آمریکا را پشتیبانی می‌کرد و از طرف دیگر از طریق شرکت اوپل آلمان و متحدانش را پشتیبانی می‌کرد.

وی تأکید داشت: یکی از راهکارهای برون‌رفت برای اوضاع آشفته صنعت استفاده از توانمندی‌ها و سرریز فناورانه بخش نظامی در حوزه‌های غیرنظامی است. راهکار دیگر احیاء زنجیره تأمین قطعه‌سازی در کشور می‌باشد که می‌تواند GDP کشور را بیش از سه و نیم درصد افزایش دهد.

وی همچنین در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به موضوع حوادث اخیر سیاسی در عرصه بین‌الملل گفت: آمریکا دیگر با “چه زبانی” دشمنی خود را اعلام کند؟ ما تأسیسات هسته‌ای اراک را تعطیل کردیم؛ در قلب راکتور بتن ریختیم و قلب‌های زیادی را جریحه‌دار کردیم ولی قلب امریکایی‌ها نرم شد اما کاخ سفید با منع ورود هم‌وطنان ما گستاخ‌تر شد. کودک پنج‌ساله را در آمریکا بازداشت می‌کنند، دولتمردان ما یک حقوق شهروندی هم برای دولتمردان آمریکا هم بنویسند.

همچنین بخوانید:  آمار واقعی بیکاران در ایران ۱۵ میلیون نفر!

بذرپاش که خود سابقه حضور در صنعت را دارد گفت: امروز دولت صنعت را رها کرده و به دلالی می‌پردازد و صنعتی‌های دیروز دلالان امروز شده‌اند.

وی تأکید داشت: با وام‌های کمرشکن و بهره‌های غیرمنطقی و از آن‌طرف صورت‌های مالیاتی نجومی نمی‌توان صنعت قدرتمندی ایجاد کرد. اگر به صنعت برنگردیم دیر یا زود پشیمان خواهیم شد.

عضو هیئت‌رئیسه سابق مجلس بابیان وضعیت مدیریت صنعت کشور بیان داشت: فضای محیطی و کسب‌وکار صنعت به‌هیچ‌عنوان مساعد نیست و روحیه دلالی بر غالب دست‌اندرکاران صنعت سایه افکنده است و دلالان صنعتی بهتر است دست از ارز دولتی و نفتی بردارند و خلاقانه به دنبال تولید داخلی باشند.

وی ادامه داد: تا کی می‌خواهیم با ارز نفتی صنعت را اداره کنیم و اسم آن را تدبیر بنامیم و به آن امید داشته باشیم؟

معاون سابق رئیس‌جمهور بیان کرد: سیل بی‌تدبیری کشور را بحران‌زده کرد و هر کس که نتواند ساده‌ترین امور مردم را اداره کند یا باید برود یا مردم او را حذف خواهند کرد. مردمی که گله‌مند هستند را بیش از این عصبانی نکنید.

وی تأکید کرد: این افتضاحی که در مدیریت بحران کشور به بار آمد در هرجایی از دنیا بود دولت استعفا می‌داد.

بذرپاش در ادامه گفت: آن‌قدر سرگرم مسائل سیاسی هستند که در مدیریت نزولات آسمانی عاجز هستند.

وی تأکید کرد: امروز با هیچ عینکی خوزستان دیده نمی‌شود و بخش ناچیزی از پول درآمد نفتی خوزستان برای حل مشکلات ازجمله گردوخاک آن کافی است.

بذرپاش در پایان گفت: بی‌تدبیری در مدیریت کشور ناشی از تحریم‌ها نیست ناشی از خودمحوری و خود متشکری آقایان است. خاک خوزستان و سیل فارس و بوشهر دامان مدیران منفعت‌گرا و خسته را خواهد گرفت.

همچنین بخوانید:  ۵۰ درصد بازار موبایل در دست سامسونگ است

وی در پایان ابزار امیدواری کرد که استان مرکزی یکی از استان‌های بسیار مهم برای پروژه‌های بزرگ اقتصادی کشور همچنان باقی بماند و کشور با به‌کارگیری نخبگان اعم از دانشجویان و اساتید پیشرفت کند.

انتهای خبر/