سیدحسین میرشجاعیان، معاون امور اقتصادی به تشریح برنامه‌های این وزارتخانه در حوزه بهبود فضای کسب‌وکار و تسهیل صدور مجوزها پرداخت.

به گزارش مهر، میرشجاعیان در ششمین اجلاس هم‌اندیشی با موضوع اجرای بهینه تصویب‌نامه حقوق شهروندی در نظام اداری که در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، با بیان برخی از اقدامات این وزارتخانه در حوزه رعایت حقوق شهروندی گفت: برای شفاف‌سازی روند صدور مجوز، سایت ایران مجوز در معاونت امور اقتصادی راه‌اندازی و ۱۵۰۰ مجوز شناسایی شده است. وی با بیان اینکه برای حذف هر مجوز شش ماه زمان لازم است ولی تصویب آن یک روز، اظهار داشت: اگر زمان اخذ مجوز طول بکشد بر اساس ماده ۶۰۰ قانون مجازات جرم است.

میرشجاعیان افزود: آیا کسی بر اساس این ماده محکوم شده است؟ بخش‌های کشور به شکل مجموعه جزایری رشد کرده‌ و باهم مرتبط نشده‌اند به‌طوری‌که در مجموعه ساختار بروکراسی کشور، نهادها سعی می‌کنند کمتر باهم کار کنند و هرکدام کار خودشان را انجام می‌دهند.

معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد با اشاره به برخی از اقدامات صورت گرفته برای رفع این مسئله تأکید کرد:‌ مرکز ملی پایش محیط کسب‌وکار فضایی است که به‌راحتی مشخص می‌شود در کدام دستگاه کم‌کاری شده و پاسخ استعلاماتش نیامده است بر این اساس ما در این مرکز سعی می‌کنیم مجمع جزایر موجود را به هم وصل کنیم و مردم از یک نقطه با حاکمیت حرف بزنند. وی با بیان اینکه می‌خواهیم هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی برای صدور مجوز به وجود آید و عملکردشان پایش شود، گفت: از طریق مرکز دادور، میز خدمت ملی به وجود می‌آوریم که نهادها باید پاسخ افراد را بدهند.

همچنین بخوانید:   ممنوعیت واردات مرغ و تخم‌مرغ ایران به عراق

میرشجاعیان تأکید کرد: در نظام دادور که نظام شکایت از صدور مجوزها است، افراد می‌توانند شکایات خود را بیان کنند و دستگاه‌ها باید پاسخ دهند. وی با بیان اینکه یکی از پروژه‌های دولت الکترونیک، کارپوشه افراد است تصریح کرد: طراحی این سیستم بر عهده وزارت اقتصاد و تأمین زیرساخت با سازمان فناوری اطلاعات است و وزارت کشور هم به‌عنوان مرجع سوم واردشده و به‌وسیله کد ملی و کد پستی افراد، اصالت مجوزها قابل پیگیری است و عدالت به وجود می‌آید. او افزود: با این کار افراد از تمام نقاط ایران می‌توانند شکایات خود را اعلام کنند و شفافیت درگرفتن مجوزها نیز زیاد می‌شود.

میرشجاعیان با اشاره به رتبه‌بندی دستگاه‌های اجرایی خاطرنشان کرد: در سامانه دادور سه مرجع برای شکایت مشخص‌شده و فرد می‌تواند تا سه مرحله شکایت خود را مطرح کند که مرحله آخر شورای رقابت است که قاضی دارد و حکم صادر می‌کند.

انتهای خبر/