جلال محمود زاده با اشاره به واردات بیش‌ازاندازه محصولات کشاورزی اظهار کرد: در مقاطعی به‌جای واردات ۲۰۰ هزار تن شکر موردنیاز سالانه، بیش از ۳ میلیون تن واردشده است که این امر باعث می‌شود، محصولات کشاورزان روی دست آن‌ها بماند.

وی افزود: برای صادرات سیب در برابر واردات موز با مشکل کاهش تعرفه واردات موز مواجه شدیم، به همین منظور مسئولین مربوطه از وزارت جهاد کشاورزی به کمیسیون کشاورزی دعوت شدند و به آن‌ها اعلام شد که این امر باعث خسارت به تولیدکنندگان می‌شود.

به گزارش نسیم آنلاین نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: بعد از هشدارهای کمیسیون کشاورزی مجلس، به معاونین وزیر جهاد کشاورزی یعنی آقایان قنبری و آقایی، تعرفه واردات موز از ۵ درصد به ۱۵ درصد تغییر یافت که این امر باعث شد دوباره صادرات سیب رونق نسبی بگیرد.

وی در ادامه بابیان اینکه برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی باید بر میزان مشوق‌های صادراتی افزود گفت: این امر باعث افزایش صادرات محصولات کشاورزی و تنظیم بازار به نفع کشاورزان و درنهایت مصرف‌کنندگان خواهد بود.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به این‌که هزینه تولید محصولات کشاورزی در کشورمان بالاست، گفت: این هزینه‌ها باید کاهش یابد که از طریق اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت به کشاورزان می‌توانیم نرخ تولیدات این بخش را کاهش دهیم.

محمود زاده تأکید کرد: در محصولاتی که نیاز کشور از طریق تولیدات داخلی تأمین می‌شود، دیگر نباید واردات داشت تا تولیدات کشاورزان دچار مشکل نشود.

وی گفت: پول خرید تضمینی کشاورزان نیز در سال جاری با تأخیر پرداخت شد که این امر نیز از موضوعاتی بود که به معاونین جهاد کشاورزی گوشزد شد تا برای اصلاح آن اقدام کنند.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تأکید کرد: درصورتی‌که برای احقاق حقوق مصرف‌کنندگان قصد واردات محصولات کشاورزی وجود دارد باید این امر به‌صورت کنترل‌شده باشد.

محمود زاده در ادامه صحبت‌های خود گفت: شرکت بازرگانی دولتی ایران وظیفه تنظیم بازار کالاهای اساسی را بر عهده دارد اما در ۲ سال گذشته که این سازمان زیر نظر جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار و صادرات و واردات عمل کرده، کارنامه موفقی نداشته است.

هشدار مجلس به دولت درباره رانت موجود در شرکت بازرگانی دولتی

وی گفت: تعدادی از مشاوران مربوطه در ریاست جمهوری و تعدادی از کارشناسان دیگر اخطارهایی به شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص انتصابات و استفاده از مدیران غیر توانمند دادند. نمایندگان مجلس نیز به وزیر جهاد کشاورزی در خصوص عدم استفاده از مدیران توانمند و وجود رانت در شرکت بازرگانی دولتی ایران هشدار داده‌اند.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: به خاطر بررسی برنامه ششم و بودجه هنوز فرصت نشده که این سؤالات ما از وزارت جهاد کشاورزی در کمیسیون کشاورزی مطرح شود، اما این سؤالات مطرح خواهد شد و وزیر باید دراین‌ارتباط پاسخگو باشد و بتواند نمایندگان را قانع کند.

محمود زاده گفت: مستنداتی نیز در این خصوص وجود دارد که آن‌ها را به وزیر کشاورزی ارائه می‌دهیم.

وی یادآور شد: با توجه به حساسیت موجود در درآمد و هزینه‌های شرکت بازرگانی دولتی باید از افرادی در این شرکت استفاده شود که از سلامت مالی بیشتری برخوردارند تا مشکلی پیش نیاید.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: سؤال کتبی خود را بر اساس ابزارهای قانونی نمایندگان مجلس، از وزیر محترم جهاد کشاورزی درباره شرکت بازرگانی دولتی ایران مطرح کرده‌ایم.

محمود زاده ادامه داد: برکناری احتمالی علی قنبری از شرکت بازرگانی دولتی ایران بستگی به نظر وزیر جهاد کشاورزی دارد و ما وظیفه نظارتی خود را انجام و هشدار و نقطه‌نظرهای لازم را به وزیر جهاد کشاورزی می‌دهیم اما ایشان خود باید اقدام کنند.

وی افزود: درصورتی‌که وزیر جهاد کشاورزی اقدامات لازم را انجام نداد، خودش و وزارتخانه وی به چالش کشیده خواهد شد و آقای حجتی در این خصوص باید تصمیم درست را بگیرد.

انتهای خبر/