حسینعلی‌ حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس گفت: اخیراً وزارت نفت قرارداد فروش گاز طبیعی به نروژ را امضا کرده که در آن رعایت مصالح ملی صورت نگرفته است. در این قرارداد که مدت آن نیز ۲۰ سال است گاز طبیعی در هر مترمکعب بین ۸ تا ۱۲ سنت به‌طرف نروژی فروخته می‌شود و این در حالی است که طبق گفته وزیر نفت هزینه تمام‌شده تولید هر مترمکعب گاز طبیعی در داخل کشور ۱۴ تا ۱۵ سنت است. از سوی دیگر میزان فروش گاز طبیعی در این قرارداد به‌طرف نروژی بسیار کمتر از قرارداد فروش گاز به کشور ترکیه است.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بر اساس این قرارداد گاز طبیعی از پالایشگاه هفتم پارس جنوبی در اختیار کشتی‌هایی قرار می‌گیرد که تکنولوژی تبدیل گاز طبیعی به گاز LNG را دارند قرار می‌گیرد و پس از تبدیل به گاز مایع LNG برای فروش به بازارهای شرق آسیا منتقل می‌شود.

این انتقال گاز LNG برای فروش به بازارهای شرق آسیا در حالی است که ما سهمی در فروش گاز LNG در بازارهای شرق آسیا نداریم و تنها هزینه گاز طبیعی خود را از نروژ دریافت می‌کنیم و درآمدهای حاصل از فروش گاز LNG در این قرارداد متعلق به کشور نروژ است. نکته جالب‌تر اینجاست که ما باوجوداینکه سهمی از فروش گاز LNG در بازارهای شرق آسیا نداریم اما وزارت نفت متقبل شده تا هزینه حمل‌ونقل گاز مایع توسط کشتی‌ها به شرق آسیا را پرداخت کند.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: از سوی دیگر در این قرارداد خام فروشی صورت گرفته و گاز طبیعی بدون هیچ ارزش‌افزوده‌ای به‌طرف خارجی فروخته می‌شود. بر اساس این قرارداد بناست تا روزانه ۳ میلیون مترمکعب گاز شیرین و خشک به‌طرف نروژی فروخته شود.

انتهای خبر/فارس