یدالله صادقی معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت: فروشگاه  های زنجیره ای با یکپارچه کردن فرایندهای بین تولید و توزیع وکاهش حلقه های زنجیره های مربوط به تولید و توزیع، هم برای بخش تولید در کشور و هم برای مصرف کننده در جهت کاهش قیمت تمام شده مفید هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سهم فروشگاه های زنجیره ای در نظام خرده فروشی کمتر از ۱۰درصد است، تصریح کرد: سهم فروشگاه های زنجیره ای در توسعه توزیع و خدمات کالا در کشور ما به نسبت دیگر کشور پایین تر است. اصناف نیز باید برای ایجاد فروشگاه های زنجیره ای اصناف گام بردارند، اظهار کرد: برای اینکه واحدهای صنفی هم بتوانند از این نظام بهرمند شوند، پیشنهاد و توصیه ما به اصناف و واحدهای صنفی این بوده که خودشان نسبت به ایجاد شرکت   های پیشتبان برای بهرمندی از نظام های فروشگاه های زنجیره ای اقدام کنند و مانند فروشگاه های زنجیره ای که سفارش تولید و خرید را می دهند و تمام فعالیت ها یکپارچه را انجام می دهند، اقدام به این کار کنند.

به عنوان مثال اتحادیه خواروبار فروشان و سوپر مارکت داران در تهران می توانند در این راستا شرکت تشکیل دهند و منابع مالی اولیه برای شروع کار را فراهم کنند؛ ضمن اینکه فروشگاه های زنجیره ای به صورت اعتباری کار می کنند و کالا را از تولید کننده دریافت کرده و می  فروشند. از مزایای اقتصادی فروشگاه های زنجیر ه ای این است که یک چرخه کار واحد را به وجود آورده  اند و در دسترس مردم هستند و قیمت تمام شده در این فروشگاه ها برای مصرف کننده مقرون به صرفه تر است.

صادقی با بیان اینکه نمی توانیم جلوی تکنولوژی و توسعه را بگیریم، افزود: باید سعی کنیم، با فرایندهای جدید همراه  و همگام شویم و شرایط ایجاد شده را تبدیل فرصت کنیم و اصناف نیز باید در جهت توسعه کسب وکارهای نوین گام بردارند. اصناف برای ایجاد فروشگاه های مختص اصناف متحد شوند و شرکت تشکیل دهند و حتی می توانند در قالب قانون فرانچیز تحت قالب شرکت  های موجود وام دریافت کنند و کسب و کارشان را توسعه دهند.

صادقی با یادآوری اصلاح قانون نظام صنفی تصریح کرد: اصلاح قانون نظام صنفی در جهت چابک سازی و تقویت بنیه مالی اصناف است و همچنین باعث ارتقاء نقش تصمیم گیری اصناف و همچنین ساده سازی و روان کردن فرایندهای مربوط به کسب و کار خواهد شد.

انتهای خبر/