رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه عراق بعد از آزادسازی موصل، فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری دارد گفت: با برقراری امنیت در کشور امکان حضور رقبای ما از سایر کشورها نیز فراهم خواهد شد اما این شرایط در مجموع به نفع ایران است.

یحیی آل اسحاق در ارتباط با وضعیت تجارت با کشور عراق بعد از آزادسازی موصل اظهار کرد: عراق هر چقدر به سمت امنیت برود شرایط بهتر و از طرفی سخت تر برای تجارت فراهم می کند. در صورتی که شرایط سرمایه گذاری در این کشور امن باشد بودجه ای که صرف مسائل امنیتی می شد این بار صرف مسائل عمرانی و زیرساخت اقتصادی آن می شود و ریسک های امنیتی برای حضور در این کشور کمتر می شود که از این بابت شرایط مناسب تری برای ایران فراهم می آورد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق ادامه داد: این شرایط همچنین باعث می شود که دیگر رقبای جهانی در بازار عراق حضور یابند و رقابت سخت تری ایجاد می کنند. رقبای خارجی ایران با توجه به نگرانی های امنیتی موجود در عراق در گذشته ریسک حضور در این کشور را نمی پذیرفتند اما اکنون شرایط متفاوت است و در صورتی که رقبای ما در زمان ناامنی های عراق ۱۰ مورد بودند اکنون به ۱۰۰ مورد افزایش یافته اند.

وی گفت: در شرایط جدید عراق بعد از آزادسازی موصل باید در قیمت و کیفیت رقابت سخت تری در مقایسه با گذشته داشته باشیم که این امر شرایط بازاریابی و فروش را با دشورایهای بیشتری فراهم می کند. با وجود اینکه شرایط عراق بعد از آزادسازی موصل فرصت و تهدید را توامان در کنار هم دارد اما در مجموع فرصت های آن برای ایران بیشتر است. در این شرایط می توانیم سرمایه گذاریهای بلندمدت در این کشور داشته باشیم و دیگر مانند گذشته به دلیل شرایط خاص عراق مجبور به فعالیت های کوتاه مدت نیستیم و امکان همکاری و تولید مشترک وجود دارد.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در پاسخ به این سوال که کشور عراق در چه زمینه هایی دارای اولویت سرمایه گذاری و تجارت است گفت: این کشور در تمام زمینه ها امکان فعالیت اقتصادی وجود دارد و ما می توانیم در زمینه جدول کنار خیابان تا نیروگاه و پالایشگاه، رب گوجه فرنگی تا تمام لوازم ساختمانی و لوازم خانگی و انواع خدمات بانکی و خودرو حضور داشته باشیم. ایران در بازار عراق به رقم ۱۴ میلیارد دلاری نیز رسیده است اما این بازار ظرفیت ۲۰ میلیارد دلاری خواهد داشت هر چند بازار ما در مقاطعی به ۶ تا ۷ میلیارد دلار نیز رسیده است.

انتهای پیام/ تسنیم