عبدا… مشکانی با حضور در برنامه تلویزیونی پایش با بیان اینکه نقدینگی باعث گرانی اجناس است، اظهار داشت: دولت قبل وقتی به رئیس‌جمهور فعلی داده شد، نقدینگی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بود، الان نقدینگی کشور ۱/۸ میلیون میلیارد تومان است، یعنی از ابتدای دولت نقدینگی ۳/۵ برابر شده است. در هشت سال دولت قبل، نقدینگی سه برابر شد و در این دولت در پنج سال تاکنون میزان نقدینگی ۳/۵ برابر شده است؛ پیش‌بینی می‌شود میزان نقدینگی در پایان این دولت نسبت به ابتدای آن ۶ برابر شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: همین نقدینگی علت بسیاری از مشکلات و گرانی‌های کنونی است، مثلاً قیمت مسکن که متوسط هر متر آن در تهران چهار میلیون تومان بود در حال حاضر متوسط قیمت هر متر در تهران ۱۰ میلیون تومان است، اگر بر اساس همین مدل پیش برویم قیمت هر متر مسکن در پایان این دولت به ۱۴ میلیون تومان می‌رسد. به گفته مشکانی، خلق پول باعث افزایش هزینه تولید شده و تولید‌کننده داخلی نمی‌تواند در برابر وارد‌کننده‌ای که با ارز دولتی وارد می‌کند رقابت کند، اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به وارد‌کنندگان باعث ایجاد سلاطین در بازارهای مختلف شده و می‌شود، در آینده قوه قضائیه سلاطین زیادی را باید دستگیر کند.

اکنون سه نرخ دلار داریم، دلار ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی، دلار هشت هزارتومانی که به‌عنوان دلار نیمایی شناخته می‌شود و البته نرخ آن بیرون ۹ هزار تومان در حال خریدوفروش است و نرخ سوم دلار در بازار آزاد که ۱۰ هزار تومان است. اجناسی که با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود هیچ‌وقت با این نرخ دلار به دست مردم نمی‌رسد، بلکه فقط سودش در جیب واردکننده است.

در حال حاضر قیمت گوشت در برزیل سه هزار و ۷۵۰ یورو است، این گوشت وقتی به ایران می‌رسد، قیمت هر کیلوی آن باید پنج دلار باشد، چون دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات آن اختصاص‌یافته قیمت هر کیلو گوشت برزیلی باید در ایران ۲۰ هزار تومان باشد، اما هم‌اکنون قیمت هر کیلوی آن ۴۰ هزار تومان است! قیمت مرغ دو دلار است، با دلار ۴۲۰۰ تومانی قیمت هر کیلو مرغ باید ۸۴۰۰ تومان باشد، ولی در حال حاضر هر کیلو مرغ ۱۴ هزار تومان است!

در تمام بازارها این اتفاق افتاده است؛ در حال حاضر گندم، جو و ذرت تراریخته از قرقیزستان وارد کشور می‌شود که به مقصد عراق یا سوریه ترانزیت شود، اما متأسفانه سودجویان این گندم درجه سه که از قرقیزستان وارد می‌شود و مصرف دامی دارد را در ایران خالی می‌کنند و به‌جای آن گندم درجه‌یک بار می‌زنند و صادر می‌کنند. قیمت هر کیلو گندم ایران در بورس کالا ۹۰۰ تومان است که در بازار عراق کیلویی چهار هزار تومان است. در بازار گوشت، مرغ و… نیز به همین صورت است، افراد دلار چهار هزارتومانی می‌گیرند و بعد همان کالا را با دلار ۱۰ هزارتومانی صادر می‌کنند.

انتهای خبر/