محمدرضا اسکندری وزیر اسبق کشاورزی و مدیرعامل فعلی سازمان اقتصادی کوثر بابیان این‌که ایران، یک کشور چهارفصل است و هر محصول کشاورزی را می‌توان تولید کرد، تصریح کرد: هفت‌کشور حاشیه خلیج‌فارس، سالی حدود بیش از ۳ میلیون تن مرغ وارد می‌کنند که حتی یک کیلو از آن به ایران تعلق ندارد. ما در نظام برنامه‌ریزی اقتصادی کشور، عوامل نفوذی داریم که به‌خوبی نقش خود را بازی می‌کنند و هر بار، نمی‌شود، نداریم و نمی‌توانیم را بهانه می‌کنند.
وی ادامه داد: بعضی بهانه می‌آورند که ما کشور خشک و کم‌آبی برای کشاورزی هستیم، اما باید گفت که مصر هم متوسط بارندگی سالانه‌اش ۵۰ میلی‌متر است و ما در همین شرایط خشک دارای متوسط بارندگی ۲۳۰ میلی‌متر هستیم. کشور هلند ۴۳ هزار کیلومترمربع وسعت دارد، یعنی از دو استان گیلان و مازندران ما، کوچک‌تر است؛ متوسط بارندگی سالانه آن ۸۵۰ میلی‌متر و متوسط بارندگی این دو استان، بالای ۹۰۰ میلی‌متر، هلند حدود ۱۷ میلیون جمعیت و ما در این دو استان حدود ۷ میلیون نفر جمعیت داریم، هلند ۹۰ میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی دارد.
اگر بهره‌وری را در کشاورزی به ۵۰ درصد کشور هلند برسانیم، یعنی کشور در این بخش مشکلی نخواهد داشت. اسکندری با ابراز این‌که یکی از ظرفیت‌های کشور در عرصه اقتصاد مقاومتی و موضوع ایجاد اشتغال و افزایش درآمد مردم، بخش کشاورزی است، گفت: ما تمام امکانات را دارا هستیم، ۳ هزار کیلومتر ساحل دریا داریم و این در حالی است که هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌شود.
انتهای خبر/ روزنامه قدس