در سال های های اخیر رشد چشمگیری در بازار ایران داشته اند.تأسیس فروشگاه های های زنجیره ای ای که در گذشته در اختیار ارگان ها  و مؤسسات دولتی و شبه دولتی بود امروز به ورود بخش خصوصی توسعه یافته است و شاهد افزایش تعداد این فروشگاه ها به ویژه در شهر تهران هستیم. بخش قالب خرده فروشی فروشی در کشورهای های توسعه یافته یافته توسط این فروشگاه ها ها صورت می گیرد و باعث اصلاح نظام عرضه از طریق حذف واسطه های های شده و باعث شده درنهایت نهایت محصولات مورد نیاز مردم  با قیمت کمتری به دست مصرف کننده نهایی یعنی مردم رساندند.

سهم فروشگاه های های در بازار خرده فروشی کشور به ۱۰ درصد افزایش یافته و در برنامه ششم توسعه نیز باید به ۲۰ درصد برسد اما این شرایط باعث بر هم خوردن تعادل بازار خرده فروشی های سنتی شده است و حتی درباره آینده کسب وکار و کار آنها نگرانی هایی هایی وجود دارد. در تقابل دو صنف فروشگاه ای زنجیره ای ای و فروشگاه های های کوچک با توجه به قیمت پایین تر فروش این شائبه ایجادشده است که کیفیت محصولات عرضه شده در فروشگاه های زنجیره ای پایین تر است.

یکی از خرده فروشان مواد غذایی تهران در این ارتباط به خبرنگار تسنیم گفت: فروشگاه های های زنجیره ای با توجه به اینکه محصولات خود را به صورت خریدی می کنند و در مواردی کل تولید یک کارخانه را می خرند از تولیدکننده می خواهند که از کیفیت یا وزن کالا بزند تا این محصول با قیمت کمتری عرضه شود در غیر این صورت دلیل دیگری برای ارزن فروختن کالا در این فروشگاه ها وجود ندارد. به طور مثال کیفیت پودر ماشین لباسشویی که در فروشگاه های زنحیره ای به فروشی می رسد با آنچه در بازار مصرف مشاهده می شود متفاوت و رقیق تراست.

امیر آزادی یکی از مسئولان فروشگاهای زنجیره ای در این ارتباط اظهار کرد: حجم خرید کالا در فروشگاه های زنجیره ای بالا است و همین امر موجب می شود که فروشگاه ها از تولیدکنندگان تخفیف های مناسب تری دریافت کنند؛ در مواردی برخی از فروشگاه های زنجیره ای حتی تولید یک کارخانه را پیش خرید می کنند. در چنین شرایطی، فروشگاه های زنجیره ای کالای خود را با قیمت کمتری خریداری کرده اند و به این ترتیب این امکان برای آنها فراهم است که تخفیف های بیشتری نیز به مصرف کنندگان نهایی یعنی مردم ارائه دهند. فروشگاه های زنجیره ای شفافیت مالی بیشتری در مقایسه با سایر فروشگاه ها دارند، گفت: این فروشگاه ها مالیات خود را به طور معمول پرداخت می کنند؛ کالای قاچاق به فروشگاه های زنجیره ای ورود نمی کند و مشکلات عدم پرداخت بیمه برای پرسنل وجود ندارد ضمن آنکه قوانین کار در فروشگاه های زنجیره ای بطور کامل رعایت می شود.

معاون اجرایی یک شرکت فروشگاه  زنجیره ای با تاکید بر اینکه فروشگاه های زنجیره ای در مقابل فروشگاه های خرده فروشی سنتی مزیت دیگری در کاهش بار ترافیکی شهر دارند تصریح کرد:  بار مورد نیاز فروشگاه های زنجیره ای تنها توسط یک خودرو از شرکت مرکزی تأمین می شود اما در خرده فروشی های سنتی این بار با بیش از ۱۰ خودرو در روز و توسط شرکت های پخش تأمین می شود که این امر بر بار ترافیکی شهر می افزاید. ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار فروشگاه خرده فروشی در اصناف مختلف در کشور پروانه فعالیت دارند گفت: سرانه تعداد خرده فروشی ها در ایران برای هر ۲۵ نفر یک فروشگاه است که این رقم در کشورهای پیشرفته به ازای هر ۷۰۰ نفر یک فروشگاه است، که این نشان از وجود تعداد بالای واسط ها در زنجیره تامین در اصناف مختلف است.

با تاسیس و توسعه فروشگاههای زنجیره  ای تمامی واسط ها از جمله شرکت های پخش حذف شده و کالا از تولیدکننده بطور مستقیم خریداری شده و به مصرف کننده نهایی عرضه می شود. در کشورهای توسعه یافته فروشگاههای زنجیره ای به طور میانگین ۸۵ درصد بازار خرده فروشی را شامل می شوند که این عدد در کشور ما کمتر از ۱۵ درصد میباشد. متوسط تخفیف در فروشگاه های زنجیره ای حدود ۲۰  درصد است که این تخفیفات در کالاهای دارای قیمت مصرف کننده نیز اعمال می شود.

امیرخسرو فخریان رئیس اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای در این باره  اظهار کرد: در کشور مانند ژاپن ۹۰ درصد فروشگاه ها به صورت زنجیره ای اداره می شود و این روند در کشورهای اروپایی ۶۰ تا ۸۰ درصد و در آمریکا ۸۵ درصد و در ایران ۱۰ درصد است. وی با اشاره سرمایه گذاری ۵ هزار میلیارد تومانی در فروشگاه های زنجیره ای تصریح کرد: ۷۰ شرکت یا افراد حقیقی در اتحادیه ما عضویت و این اعضا درمجموع ۲ هزا و ۵۰۰ شعبه در سراسر کشور دارند. ۲۵ هزار نفر در این صنعت فعالیت می کنند و حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی سال ۹۵ آنها بوده است. فروشگاه های زنجیره ای در بهبود وضعیت معیشت مردم تأثیر گذار هستند و نحوه توزیع کالا در قیمت تمام شده کالا بسیار تأثیر گذار و مصلح نظام توزیع است.

انتهای خبر/