چین و آمریکا طی روزهای گذشته یکدیگر را به اعمال تعرفه گمرکی برای واردات ده‌ها میلیارد دلار کالا از طرف مقابل به کشورشان تهدید کردند. این مسئله باعث بروز نگرانی در میان سرمایه‌گذاران و قرمز شدن بازارهای بورس بین‌المللی شده بود اما امروز مقامات دولت ترامپ اعلام کردند که هنوز برنامه‌ای برای اعمال برنامه‌های مذکور ندارند و به همین دلیل بورس‌های بین‌المللی روند افزایشی را در پیش‌گرفته‌اند.

این مقامات آمریکایی تأکید کردند که اختلاف دو کشور می‌تواند از طریق گفت‌وگو حل شود. لری‌کدلو، دبیر شورای اقتصاد ملی آمریکا و مشاور ارشد اقتصادی ترامپ طی مصاحبه‌ای گفت که سیاست بین دو کشور می‌تواند در آینده شرایط بسیار ملایم‌تری را داشته باشد.

به گزارش فارس، ترامپ در توئیتی نوشته است: تا حدودی بر مواضع مشاور اقتصادی خود صحه گذاشت و نوشت که هرگونه اعمال تعرفه‌ای می‌تواند دوطرفه باشد. وی همچنین در توئیت خود آورده است که آینده بسیار روشنی را برای دو کشور پیش‌بینی می‌کند.

شاخص MSCI که اوضاع بازارهای سهام در ۴۷ کشور را نشان می‌دهد امروز ۰.۲۴ درصد بالا رفت که بخشی از این افزایش ناشی از بالا رفتن ۰.۵ درصدی شاخص STOXX – 600 اروپا بوده است. یکی از کارشناسان مؤسسه بانک جی‌پی‌مورگان آمریکا معتقد است علیرغم احتمال حل‌وفصل شدن این موضوع بین چین و آمریکا و با توجه به زمان‌بر بودن مذاکرات بین دو طرف تأثیر این‌گونه رویارویی‌ها بین دو کشور در میان‌مدت بر بازار پابرجا خواهد بود.

مارشال گیتلر کارشناس ارشد مؤسسه ACLS معتقد است: قرار نیست اختلافات بین دو کشور همین فردا حل شود اما با توجه به طبیعت دم‌دمی‌مزاج دولت کنونی آمریکا این احتمال وجود دارد که قبل از اینکه اتفاقی بیفتد این موضوع بین دو کشور حل شود.

انتهای خبر/