ولی‌الله محمدی در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: ما کشور صادرکننده بذر نیستیم و بیشتر ارقام بذر ازجمله ذرت، گل زا، پنبه، خیار، گوجه‌فرنگی، سبزی‌ها و گیاهان زینتی وارداتی است و بر این اساس عضویت در کنوانسیون جهانی حمایت از ارقام جدید گیاهی حمایت ما از به نژاد گران خارجی است. وی گفت: ۸۰ درصد کشاورزان کشور خورده پا هستند و با عضویت در این کنوانسیون دیگر نمی‌توانند بذر سال آینده خود را از محصول امسال تهیه کنند اما این کشاورزان به این موضوع پایبند نیستند و بر این اساس هزاران پرونده ضد ما در نهادهای بین‌المللی تشکیل خواهد شد.

محمدی افزود: بیشتر به نژادها و مؤسسات تحقیقاتی کشور با پیوستن ما به کنوانسیون جهانی حمایت از ارقام جدید گیاهی مخالف‌اند. وی اضافه کرد: حتی اگر بخواهیم به کشوری بذر صادر کنیم اگر آن کشور عضو این کنوانسیون نباشد از به نژادگر داخلی حمایت نمی‌شود. او افزود: مشکل کم‌آبی کشور با واردات بذر حل نمی‌شود زیرا واردات بذر ما از کشورهای اروپایی است که مشکل کم‌آبی ندارند و رقم مقاوم به خشکی تولید نکرده‌اند که به ما بدهند. وی گفت: دانش و فناوری اصلاح همه بذرها راداریم که به عنوان نمونه بذر گلزازست که هشت تن در هکتار تولید دارد و رکورددار دنیاست.

استاد گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه تهران افزود: مشکل ارقام بذر در کشور وجود ندارد بلکه مشکل نبود حمایت از نژادگر داخلی است. محمدی گفت: تولید بذر اختراع است و هر کاری که بخواهیم درزمینهٔ بذرهای وارداتی انجام دهیم بر اساس کنوانسیون جهانی حمایت از ارقام جدید گیاهی باید از به نژادگر آن اجازه بگیریم. وی اضافه کرد: افزون بر استفاده مستقیم و تلاقی آن بذر با بذرهای دیگر برای ایجاد فرآورده آن نیز باید از به نژادگر اجازه بگیریم و حق‌الزحمه پرداخت کنیم درحالی‌که اکنون همه نوع بذر وارد و از آن بدون محدودیت استفاده‌های مختلف می‌کنیم.

همچنین بخوانید:   کارآفرینی لبنیات در طالقان

استاد گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه تهران گفت: پیوست به این کنوانسیون بسیاری از تحقیقات ما درزمینهٔ بذر را تهدید می‌کند. وی گفت: پیوستن به کنوانسیون جهانی حمایت از ارقام گیاهی ما را مشمول تعهد و رعایت الزامات می‌کند درصورتی‌که نفعی برای ما ندارد. محمدی گفت: بسیاری از بذرهای رقم‌های گیاهی بومی ایران مانند گندم و شبدر و یونجه پیش از انقلاب از کشور خارج شد و اگر به این کنوانسیون بپیوندیم برای استفاده از بذرهای بومی کشورمان نیز دچار مشکل می‌شویم.

به گزارش تسنیم، فرهاد خیری معاون موسسه‌ای تحقیقات، ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد کشاورزی نیز در این برنامه گفت: هدف کنوانسیون جهانی حمایت از ارقام جدید گیاهی رعایت حقوق به نژاد گران است. وی افزود: اگر نظام برای حمایت از نوع آوران و ارقام جدید بذر وجود نداشته باشد سرمایه‌گذاری در بخش به نژادی انجام نمی‌شود و به نژادگر دلسرد خواهد شد. او با اشاره به قانون حمایت از به نژاد گران که در سال ۸۲ در مجلس شورای اسلامی مصوب شد گفت: دانشگاه‌های کشور به دلیل حمایت از آن‌ها وارد حوزه به نژادی شده‌اند اما امکانات لازم برای اصلاح همه نژادها گیاهی وجود ندارد.

خیری افزود: شش سال است که ارقام داخلی بذر را ثبت و از آن‌ها حمایت می‌کنیم زیرا اگر از ارقام جدید حمایت نشود سرمایه‌گذاران خارجی نیز در کشور سرمایه‌گذاری و رقم جدید خود را در ایران ثبت نمی‌کنند. وی گفت: بیشتر بذرهایی که به کشور وارد می‌شود از نوع هیبرید و یک‌بارمصرف است و به بذرهای رتبه بالای اروپا دسترسی نداریم. او اضافه کرد: بر اساس معاهده با کشورهای عضو اکو اکنون بذر آن‌ها در کشور ثبت می‌شود اما هر رقمی قابل ثبت نیست و شرط جدید بودن دارد.

همچنین بخوانید:   کسب و کار در بازی پوکمون گو

وی افزود: اگر رقمی چهار سال از تجاری شدن آن در خارج گذشته شود قابل ثبت در ایران نیست و این موجب می‌شود همه بذرهای وارداتی شامل حمایت نشود. او بابیان اینکه اکنون نیز حق به نژادها را پرداخت می‌کنیم، گفت: با ورود بذرهای با رتبه بالا می‌توانیم آن‌ها را در داخل تولید کنیم. وی افزود: از ۱۱۲ رقم بذر ثبت‌شده در کشور ۹۷ رقم ایرانی است. او گفت: از ۳۷ رقم بذر نیز ۳۴ رقم ایرانی است.

خیری افزود: در بذر گندم و جو در رقابت با بذرهای خارجی نگرانی نداریم. وی اضافه کرد: اگر بذر در کشورمان تولید شود ارزان‌تر است و امکان صادرات آن نیز فراهم می‌شود. او گفت: اکنون بذرهای وارداتی را گران می‌فروشند. افشین اسماعیلی فر استاد دانشگاه و پژوهشگر نیز در این برنامه گفت: عضویت ما در کنوانسیون جهانی حمایت از ارقام جدید گیاهی زمینه مناسبی را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این عرصه و واردات بذر باکیفیت فراهم می‌کند. وی گفت: این موضوع به نفع نژادهای داخلی است.

عباس پاپی زاده سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: کنوانسیون جهانی حمایت از ارقام جدید گیاهی از طرف آمریکا، فرانسه، آلمان برای تضمین سود شرکت‌های تولیدکننده بذر این کشورها تهیه شد. وی گفت: تاکنون ۶۰ کشور عضو این کنوانسیون شده‌اند اما برخی کشورهای اروپایی عضو ان نیستند. او افزود: پیوستن به این کنوانسیون توان رقابت ما با محصولات خارجی را از بین می‌برد و هیچ مزیتی برای ما ندارد. وی اضافه کرد: این طرح با امضای اعضای کمیسیون کشاورزی و درخواست آن‌ها به دلیل ثبت نشدن مالکیت برخی ارقام بذر داخلی و ایجاد زمینه‌های مناسب برای رقابت با بذرهای خارجی از صحن علنی به این کمیسیون بازمی‌گردد.

همچنین بخوانید:   بازار ارز مسکن را گران کرد

امید پیر هادی پژوهشگر امور کشاورزی نیز در این برنامه گفت: پیوستن به کنوانسیون جهانی حمایت از ارقام جدید گیاهی انتقال فناوری به کشورمان را در این زمینه تضمین نمی‌کند. وی بابیان اینکه تاکنون از بذرهای داخلی حمایت نشده است، گفت: ۸۵ درصد بازار بذر جهان در اختیار چهار کشور است و پذیرفتنی نیست که این کشورها با تهیه کنوانسیون جهانی حمایت از ارقام جدید گیاهی به دیگر کشورها اجازه دستیابی به فناوری تولید بذر داده باشند. وی طرح این موضوع را ساده‌انگاری دانست و افزود: کشورهای تهیه‌کننده این کنوانسیون همان کشورهای هستند که داروهای ضد سرطان را به ما نمی‌دادند و امکان دارد در آینده صادرات بذر را به کشورمان نیز تحریم کنند.

انتهای خبر/