رابرت منندز سناتور دموکرات کنگره سنای آمریکا از دولت این کشور خواسته است تا در راستای انتشار اقتصادی به ونزوئلا علیه ارز مجازی پترو که به‌تازگی عرضه‌شده است اقدام کنند. طی روزهای گذشته ونزوئلا عرضه ارز مجازی پترو،‌نخستین ارز مجازی دولتی در جهان را با پشتوانه ذخایر طلا، الماس، نفت و گاز این کشور کلید زد.

نیکولاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرده است که در روزهای اولیه ۷۳۵ میلیون دلار پتروی ونزوئلا به فروش رفته است. ونزوئلا امیدوار است بتواند پترو را جایگزین بولیوار پول ملی این کشور کند. بولیوار طی سال‌های گذشته در برابر دلار به‌شدت ضعیف شده و به ۰.۰۰۰۰۳ دلار رسیده است.

این احتمال وجود دارد که پترو بتواند به ونزوئلا در خنثی کردن تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه این کشور کمک کند. ماه گذشته میلادی منندز به همراه یکی دیگر از سناتورهای جمهوری‌خواه سنای آمریکا به نام مارکو روبیو طی نامه‌ای به وزیر خزانه‌داری این کشور ایجاد و استفاده از پترو را محکوم کرد.

در این نامه آمده است با نسبت به اینکه ونزوئلا بتواند از ارز مجازی برای ایجاد مکانیسم پرداخت و همکاری‌ با طرف‌های آمریکایی استفاده کند نگران هستیم چراکه این اقدامات نقض کاهش تحریم‌ها علیه ونزوئلا است. سناتورهای آمریکایی در این نامه از وزارت خزانه‌داری این کشور خواستند تا موضوع عرضه و استفاده از پترو را تحت نظارت شدید قرار داده و راه‌های مقابله با نقض تحریم‌های آمریکا توسط پترو را ببندند.

انتهای خبر/

همچنین بخوانید:   وزرا و مدیران چند هزارمیلیاردی و دلالان مرتبط، رقیب بخش خصوصی