اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک در مقاله ای با عنوان محاصره قطر توسط عربستان و متحدانش موجب تقویت ایران می شود نوشت، اگر بحران قطر طولانی تر شود، احتمالا هم به لحاظ ژئوپلتیک و هم به لحاظ اقتصادی به نفع ایران تمام خواهد شد.

۴ کشور عربی منطقه به رهبری عربستان، با متهم کردن قطر به حمایت از تروریزم، عرضه کالاهای مختلف به این کشور را متوقف کرده اند و این موجب شده تا تیم بن حامد آل ثانی حاکم قطر برای تامین مایحتاج ضروری این کشور دست به دامان ایران شود.

این گزارش می نویسد، به عقیده بسیاری از کارشناسان، قطر، به عنوان ثروتمندترین کشور جهان از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی برای مدتی می تواند طوفان ناشی از تحریم ۴ کشور عربی منطقه را تحمل نماید.

فلورنس اید اوکدنف اقتصاددان ارشد موسسه عربیا مانیتور گفت: این بحران پرهزینه اما قابل مدیریت است… قطر کشور کوچکی است. سیر کردن شکم جمعیت پایین این کشور در مقایسه با عربستان و امارات کار آسانی است بنابراین می توان با انجام چند پرواز سوپرمارکت های این کشور را مجددا پر از کالا کرد.

ایران و ترکیه از زمان آغاز بحران مواد غذایی تازه مورد نیاز قطر را تامین کرده اند. ایران همچنین به قطر پیشنهاد کرده که از سه بندر این کشور برای واردات اقلام مورد نیاز خود استفاده نماید. قطری ها هنوز از این بنادر استفاده نکرده اند، اما این پیشنهاد نشان دهنده آمادگی ایران برای به حداکثر رساندن منافع خود از شکاف به وجود آمده در بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است.

قطر خود را متعهد به حفظ روابط حسنه با ایران می داند که دلیل عمده آن سهم مشترک دو کشور از بزرگترین میدان گازی جهان است. قطر حدود ۶۰ درصد از درآمد صادراتی خود را از این میدان تامین می کند. ایران و قطر دارای دومین و سومین ذخایر بزرگ گازی جهان بعد از روسیه هستند. تحریم های کشورهای عربی همچنین احتمالا قطر را ناگزیر خواهد ساخت تا برای تکمیل پروژه عظیم ۲۰۰ میلیارد دلاری خود برای میزبانی از مسابقات جام جهانی فوتبال، روابط تجاری خود با تهران را توسعه دهد.

در حالی که پیمانکاران خارجی فعال در قطر ممکن است در صورت تشدید بحران این کشور را ترک کنند، ایران می تواند از صادرات خدمات مهندسی که فضای زیادی برای رشد در این کشور دارد منتفع شود. در عین حال، به گفته اید اوکدن: تعداد زیادی از شرکت هایی که در این پروژه ها با قطر همکاری می کند در دوبی مستقر هستند. از این جهت این پروژه ها ممکن است لغو شود یا به تاخیر بیافتد.

این اتفاق می تواند درها را به روی شرکت های ساخت و ساز و مهندسی ایران باز کند. به گفته محمدرضا انصاری، رئیس اتحادیه مشاوران و پیمانکاران بین المللی ایران، از زمان اجرایی شدن برجام در ژانویه ۲۰۱۶، این کشور حدود ۲ میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی به کشورهای مختلف جهان صادر کرده است.

وی افزود: فضا برای افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به حداقل ۲۵ میلیارد دلار در ایران وجود دارد. بدین ترتیب بر خلاف تصور سعودی ها ایران ممکن است برنده بزرگ بحران پدید آمده فعلی باشد.

انتهای پیام/تسنیم