ابراهیم رزاقی با بیان اینکه اگر طرح اعاده اموال نامشروع تصویب و اجرایی شود، آثار آن تحولات گسترده مدیریتی در کشور ایجاد خواهد کرد گفت: باید توجه داشته باشیم که عمده انحرافات اخلاقی و اقتصادی در بین جوامع از مدیران آنها شروع شده و برخورد و اصلاحات نیز باید از همین نقطه آغاز شود. به گفته رزاقی، در سنوات اخیر موارد زیادی از فسادها و اختلاسها و رانت خواریهای مدیران مختلف دولتی در رسانه ها مطرح و مردم از آن مطلع شده اند تا حدودی با این موارد برخورد شده اما نکته مهم این است که کثرت و تعدد این مفاسد نوعی ناامیدی را در جامعه ایجاد کرده است که اگر دیر با آن برخورد شود اثرات بلند مدت و نامطلوب اجتماعی را در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به دو فسادی که اخیراً در رابطه با آن بحثهای مختلفی مطرح شده گفت: چندی قبل فساد صندوق ذخیره فرهنگیان رسانه‌ای شد و مسئولان اعلام کردند که حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان میان ۱۰ الی ۱۵ نفر تقسیم شده است. متأسفانه برخی مقامات ارشد نیز به توجیه این فساد پرداخته و گفتند این مبلغ تنها بدهی معوق است و تخلفی انجام نشده سؤال ساده ای که مردم داشتند این بود که این وامها کجا مصرف شده است، این ابهامات رو به‌روز بیشتر می‌شود اما پاسخ درستی نیز به آن داده نشده است.

رزاقی ادامه داد، به عنوان مثال دیگر اخیراً اعلام شد که بدهی بانکها حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است، بر اساس برخی خبرها حدود ۱۰۰۰ خانه لوکس با قسمتی از این منابع توسط بانکها خریداری شده تا بعد از گران شدن ملک فروخته شود. این رانت خواری‌ها و احتکارها تنها منجر به بر هم زدن نظم اقتصادی کشور می‌شود اما نهادی با آن برخورد جدی نمی‌کند. وی ضمن بیان انتقادهایی نسبت به طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان گفت: سؤالی که در مورد عملکرد نمایندگان مجلس وجود دارد این است که آیا آنها متوجه این فسادها نیستند اگر حتی اخبار این فسادها را شنیده باشند باید در مقابل ملت پاسخ‌گو باشند که چرا به وظیفه نظارتی خود درست و به‌موقع عمل نکرده اند.

همچنین بخوانید:   می‌خواهند مردم ناکامی‌های دولت را نبینند

رزاقی ادامه داد، نمایندگان مجلس باید به این سؤال پاسخ دهند که سرنوشت طرح “از کجا آورده‌اید؟” به کجا رسید، اگر قرار باشد که طرح جدید نیز به سرنوشت طرح‌های قبلی دچار شود امید مردم به طور کامل از بین می‌رود. این اقتصاددان با بیان اینکه، همه مدیرانی که در فساد حقوق نجومی دخیل بوده‌اند باید محاکمه می‌شدند، گفت: متأسفانه مدیران فاسد در پوشش پست و مقام خود اعتبار جهانی که در دنیا برای ایران در سالهای اخیر ایجاد شده را لکه دار کرده اند.

وی افزود، حتی مدیران ارشد نیز نه تنها باید نسبت به ثروت نامشروع خود بلکه باید نسبت به عملکردشان در زمان مدیریت‌ پاسخ‌گو باشند، به عنوان مثال از ابتدای انقلاب تاکنون حدود ۱۵۰۰ میلیارد دلار کالا وارد کشور شده است از این مسیر تنها ۱۲ میلیون شغل ایجاد کردند درحالی‌که باید بیش از ۱۰۰ میلیون شغل ایجاد می‌شد. رزاقی ادامه داد، این‌ها ابهاماتی است که در کنار حساب کشی از مدیران فاسد باید به آنها پاسخ داده شود وگرنه این دست طرح‌ها ابتر می‌مانند.

به گزارش تسنیم، اقتصاددان کشورمان با اشاره به فرمایشات امام علی در خصوص بی‌آبرو کردن مدیران فاسد حکومتی گفت: در نامه حضرت امیر به مالک صراحتاً تأکید شده که مراقب اطرافیانش باشد و اگر آنها از قدرت سوءاستفاده کردند، آبرویی برای کارگزارن فاسد باقی نگذارد. متأسفانه تاکنون در کشور با مدیران فاسد مسامحه شده و این روند آسیبهای جدی به امید مردم وارد کرده است.

رزاقی با اشاره به قلدری مدیران فاسد کشور گفت: آنها امروز به حدی جری شده اند که در تریبونهای رسمی ثروتهای کلان خود را اعلام می‌کنند و هیچ ابایی نیز ندارند، این روند نتیجه آن است که به سخن امام (ره) عمل نشد. ایشان در وصیت نامه خود تأکید کردند که ثروت حتی اگر از مسیر مشروع نیز به‌دست‌آمده باشد باید در مسیر تولید و کارخانه قرار گیرد. آیا دارایی مدیران فاسد کشور که ظاهراً از مسیر رانت به‌دست‌آمده به کارخانه‌ها و کارگاههای تولیدی رفته است؟ اگر این اتفاق رخ نداد چرا اجازه دادیم ثروت اندوزی نامشروع خود ادامه دهند.

همچنین بخوانید:   اگر اقدامی نکنید در این خیانت تاریخی شریک هستید

وی گفت: مردم هنوز به نظام اعتقاد دارند اما در صورتی که این طرح نیز به جایی نرسد به اعتماد عمومی آسیب جدی وارد می‌شود. این اقتصاددان با سابقه کشور تأکید کرد، سیاست گذاران باید برخورد با مدیران فاسد را از ژاپنی ها و کره ای‌ها بیاموزند. هنوز فراموش نکرده ایم که رئیس جمهور کره جنوبی به خاطر رشوه یکی از نزدیکانش چگونه رسوا شد، ما نیز باید همین الگو را در کشور پیاده کنیم. مسئولان از فرمایشات ائمه تبعیت نکردند چه خوب است که از برخورد با مدیران فاسد در کشورهای دیگر عبرت بگیرند.

انتهای خبر/