مدیرکل دفتر توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت، از صادرات ۱۹۰ میلیون دلاری لوازم‌خانگی در ۱۰ ماهه اول سال جاری خبر داد و گفت: این میزان سه درصد کاهش یافت اما به بازارهای اروپایی هم صادرات داشته‌ایم.

مسعود کمالی اردکانی به ارائه آمارهایی درباره صادرات بخش صنعتی پرداخت و در ارتباط با صادرات لوازم‌خانگی اظهار کرد: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود سه درصد کاهش داشته است، اما بااین‌وجود در برخی اقلام فعالیت‌های خوبی صورت گرفته و به‌طور مثال در حوزه یخچال فریزر و لوازم گازسوز رشد صادراتی خوبی را شاهد بوده‌ایم و حتی توانسته‌ایم در این مدت برخی کالاها را به بازارهای اروپایی هم صادر کنیم.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت همچنین به رشد خوب صادرات مواد شیمیایی اشاره کرد و گفت: در ۱۰ ماهه امسال صادرات این بخش به بیش از یک میلیارد دلار رسیده و صادرات اقلام عمده‌ای مانند رنگ و رزین، محصولات آرایشی و محصولات پلیمری رشدهای خوبی نشان می‌دهد. اردکانی درعین‌حال به صادرات نساجی اشاره و اظهار کرد: تا پایان دی‌ماه ۳۴۰ میلیون دلار فرش دستباف، ۳۰۵ میلیون دلار محصولات مختلف نساجی، ۵۰ میلیون دلار پوشاک، ۳۰۰ میلیون دلار فرش ماشینی و موکت صادرشده‌اند که صادرات این بخش‌ها رشدی بین ۱۹ تا ۲۵ درصد نشان می‌دهد.

مدیرکل سازمان توسعه تجارت درعین‌حال به صادرات حوزه برق و الکترونیک اشاره کرد و گفت: در این زمینه ۲۳۵ میلیون دلار صادرات ۱۰ ماهه بوده که حدود ۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد. اردکانی همچنین افزود: در حوزه ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی درمجموع حدود ۳۷۰ میلیون دلار صادرات صورت گرفته که این رقم حدود ۵۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

این مدیر سازمان توسعه تجارت همچنین اظهار کرد: در حوزه محصولات فلزی ۴۷۳ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم که این رقم نسبت به ۱۰ ماهه سال گذشته شش درصد کاهش داشته است و صنایع معدنی به تفکیک در بخش فلزی ۴.۵ میلیارد دلار (با رشد ۲۶ درصدی)، ۱.۲ میلیارد دلار در بخش غیرفلزی (با پنج درصد رشد) همراه بوده است. وی بابیان این‌که دلایل کاهش یا افزایش صادرات در هر محصول با توجه به بازار آن متفاوت است، گفت: درمجموع یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش آمارهای صادراتی به مسائل بانکی و کاهش مراودات بانکی مربوط می‌شود.

به گزارش ایسنا، این مدیر صادراتی همچنین اظهار کرد: البته در برخی موارد مانند مواد معدنی کاهش صادرات به افزایش تقاضای داخلی مربوط می‌شود و با توجه به این‌که این مواد در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند صادرات این بخش گاه با کاهش‌هایی همراه می‌شود. اردکانی همچنین به بازار عراق اشاره کرد و گفت: بازار عراق یکی از بازارهای اصلی ما محسوب می‌شود اما دولت عراق اندک‌اندک به سمت تقویت صنایع داخلی نظیر سیمان حرکت می‌کند و اندک‌اندک به تولید داخل متکی شده و صادرات این محصولات به بازار عراق کاهش می‌یابد.

به گفته این مدیر سازمان توسعه تجارت، حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی از دیگر مواردی است که تأثیر بسزایی در صادرات دارد، اما متأسفانه پشتیبانی خوبی از این بخش صورت نمی‌گیرد و مشوق‌های صادراتی که نیازمند منابع مالی است هنوز تأمین نشده است. این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که تجربه نشان داده هرگاه ما حمایت‌های لازم و مشوق‌های صادراتی لازم را در نظر گرفته‌ایم در آمارهای صادراتی کشور رشد خوبی را شاهد بوده‌ایم.

اردکانی در بخش پایانی صحبت‌های خود درباره اهداف تعیین‌شده صادرات در سال جاری اشاره کرد و یادآور شد: یکی از دلایلی که موفق به تحقق این اهداف نشده‌ایم، عدم‌حمایت مالی و ارائه مشوق‌های صادراتی است. درعین‌حال در حوزه زیرساخت‌های صادراتی نیز نیازمند توسعه و سرمایه‌گذاری جدی هستیم.

انتهای خبر/