از حدود ۴ ماه پیش تاکنون به دلیل افزایش قیمت‌ لوازم‌خانگی و لوازم صوتی و تصویری بازار این محصولات در رکود است و فروشندگان صنف لوازم‌خانگی و لوازم صوتی و تصویری از این وضعیت که برخی آن را طی سال‌های گذشته بی‌سابقه می‌دانند، گلایه‌مند هستند؛ بنابراین روز گذشته با مراجعه به برخی واحدهای صنفی فروش لوازم صوتی و تصویری خیابان جمهوری که البته برخی هم عرضه‌کننده لوازم‌خانگی هستند، در صدد بررسی قیمت‌ها و وضعیت کسب‌وکار پرداختم.

نکته موردتوجه که تمام فروشنده بدون استثنا بر آن تأکید داشتند، افزایش مجدد قیمت لوازم‌خانگی و صوتی و تصویری به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد بود. به‌طوری‌که به هر واحد فروش مراجعه کردم، فروشنده مرا به خرید هر چه سریع‌تر دعوت می‌کرد و تمامی آن‌ها می‌گفتند که روز آینده و درنهایت تا پایان ماه رمضان قرار است، دوباره لوازم‌خانگی و لوازم صوتی و تصویری گران شود.

وقتی دلیل افزایش قیمت مجدد را از آن‌ها سؤال می‌کردم، در جواب می‌گفتند، برخی برندها افزایش قیمت‌ها را در یک مرحله اعمال کرده‌اند و برخی دیگر در دو مرحله و به همین بخش دوم افزایش قیمت‌ها قرار است، در روزهای آینده اعمال شود. همچنین برخی مدعی بودند که شرکت‌های تولید‌کننده لوازم صوتی و تصویری در ابتدای اردیبهشت‌ماه که لوازم‌خانگی گران شد، کالاهای خود را گران نکرده‌اند و قرار است از فردا و نهایتاً در دو سه روز آینده افزایش قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی اعمال کنند. به‌هرحال به‌عنوان یک مشتری به هر مغازه‌ای که سر زدم احساس کردم که اگر قرار است خریدی داشته باشد باید هر چه زودتر انجام دهم و اگر حتی این خرید را به روز آینده موکول کنم ممکن با قیمت فعلی و درج شده بر روی کالا نتوانم آن را بخرم.

محمد طحان‌پور رئیس اتحادیه لوازم‌خانگی تهران در گفت‌وگو با فارس در مورد دلیل افزایش مجدد لوازم‌خانگی و صوتی و تصویری گفت: این اتفاقات از سر بیکاری است. وی با بیان اینکه بازار لوازم‌خانگی و لوازم صوتی و تصویری در رکود است، گفت: خریداری در بازار نیست و فروشندگان با گفتن این مسائل به مشتریان که شرکت‌ها اعلام کرده‌اند، از فردا اجناس خود را گران می‌کنند، سعی می‌کنند کالای خود را به مشتری بفروشند. رئیس اتحادیه لوازم‌خانگی بیان داشت: اگرچه انبارهای واحدهای صنفی مملو از کالاست و به دلیل رکود حاکم بر این بازار کالایی به فروش نمی‌رود، اما واحدهای صنفی تقاضای خرید بیش‌ازحد معمول را از شرکت‌های تولید و عرضه لوازم‌خانگی و صوتی و تصویری دارند.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و وضعیت مبهم فعالیت‌های اقتصادی، افزود: واحدهای صنفی از ترس کمبود جنس در بازار در حال حاضر تقاضای خرید خود را از شرکت‌ها چندین برابر افزایش داده‌اند و درحالی‌که بازار راکد است، قصد دارند انبارهای خود را مملو از کالا کنند. البته در این مورد با شرکت‌های عرضه و توزیع لوازم‌خانگی صحبت شده و این شرکت‌ها هم با توجه به تعداد درخواست‌های قبلی به متقاضیان کالا می‌دهند و تقاضای بیش‌ازحد معمول مشتریان خود را پاسخ نمی‌دهند. هیچ افزایش قیمتی قرار نیست صورت بگیرد و مطرح کردن این موضوع که قرار است به‌زودی لوازم‌خانگی و صوتی و تصویری گران شود شگرد کاسب‌ها برای جذب مشتری است.

انتهای خبر/ فارس