شهر هوشمند از مفاهیمی است که این روزها بیشتر از قبل وارد ادبیات مسئولان شهری شده است؛ مفهومی که در صورت تحقق می‌تواند بسیاری از مسائل شهری از جمله آلودگی هوا و ترافیک را به‌مراتب کاهش دهد. مدیریت شهرهای بزرگ به دلیل مسائل بسیاری که با آن روبه‌رو هستند کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است؛ تصور کنید در پی عدم آگاهی از ساعات اوج شلوغی جمعیت، تعداد اتوبوس‌های واردشده به هر ایستگاه بیش‌تر نشود. این اتفاق نارضایتی شهروندان و بی‌نظمی و هرج‌ومرج در شهر را به دنبال دارد.

ابزارهای دیجیتال و فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی ابزارهایی هستند که می‌توانند در دریافت و پردازش اطلاعات به مدیران شهری کمک کنند. این روند بخشی از فرایند بزرگ‌تر شهر هوشمند است. هوشمند سازی در بخش حمل‌ونقل که شاهرگ اصلی شهرهای بزرگ محسوب می‌شوند می‌تواند بخش بزرگی از پروسه شهر هوشمند را محقق کند. امری که باتجربه تاکسی‌های اینترنتی همچون اسنپ و تپ سی در شهر تهران کلید خورد و باعث اشتغال‌زایی از سویی و رفاه بیشتر شهروندان از سوی دیگر شد.

این سیستم‌های جدید حمل‌ونقلی هوشمند همچنین می‌توانند در کاهش ترافیک و آلودگی هوا مؤثر باشند؛ تصور کنید تا پیش‌ازاین بسیاری از تاکسی‌ها و ماشین‌های شخصی که فقط مسیرهای دربستی را می‌رفتند، مجبور بودند برای پیدا کردن مسافرهای خود ساعت‌ها در خیابان بچرخند اما حالا با استفاده از سیستم‌های اینترنتی هوشمند در مصرف سوخت و زمان صرفه‌جویی بیش‌تری می‌شود. اکنون شهروند هوشمند، خانه هوشمند، اقتصاد هوشمند، حمل‌ونقل هوشمند و انرژی هوشمند از جمله مباحث مربوط به هوشمند سازی شهرها هستند که در صورت تحقق یافتن می‌توانند در کنار هم پازل شهر الکترونیکی یا هوشمند را کامل کنند.

همچنین بخوانید:   رکورد زنی در مصرف بنزین نتیجه اقدامات غیرکارشناسی وزارت نفت

اما اخیراً وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش تهران هوشمند، تأکید کرد که حرکت به سمت شهر هوشمند و هوشمند سازی شهر در سراسر کشور به گفتمان‌سازی نیاز دارد و این همایش‌ها و نمایشگاه‌ها می‌تواند بر گفتمان‌سازی و آشنایی دست‌اندرکاران این عرصه با اهمیت شهر هوشمند مؤثر باشد. شهر هوشمند اما کالای لوکس، فرصت و موقعیت نیست بلکه ضرورت حکمرانی آینده شهری بوده که باید صورت پذیرد. ورود فناوری اطلاعات در عرصه‌های مختلف که یکی از آن‌ها مدیریت شهری است، با بهبود بهره‌وری همراه بوده است؛ بنابراین نتیجه ترویج فناوری اطلاعات و مدیریت شهری، بهبود بهره‌وری است که این مهم می‌تواند در عرصه‌های مختلف وجود داشته باشد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی با بیان اینکه شهر هوشمند، کالای لوکس، فرصت و موقعیت نیست و ضرورت حکمرانی آینده شهرهاست تصریح کرده است که حوزه تخصصی شهر هوشمند و تأثیر آن در زندگی بشر به عنوان الزاماتی است که باید به آن پرداخته شود و اگر بخواهیم مدیریت منابع را بهتر و برای مردم رفاه ایجاد کنیم و همچنین به مبارزه با فساد و بهبود شاخص‌های مدیریتی بپردازیم، چاره‌ای جز روی آوردن به شهر هوشمند نداریم. بخش عمده‌ای از رشد اقتصادی در دنیا با نگاه بهره‌وری بوده که یکی از پیشران‌هایش حوزه فناوری است.

البته نباید از نگاه تبلیغات و برندینگ نیز غافل شد و به تأکید وزیر ارتباطات لازم است خدمات شهری ایجادشده، به‌درستی تبلیغ شوند و توجه کنیم که یکی از مؤلفه‌های جدی شهر هوشمند، شهروند هوشمند است و باید شهروند از خدمات ارائه‌شده به او آگاه شود. درهرصورت ایدهٔ شهر هوشمند درواقع ادغام فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و دستگاه‌های مختلف متصل به شبکه اینترنت اشیاء یا IoT است، برای بهینه‌سازی بهره‌وری از خدمات و کاربری‌های شهری و اتصال آن به شهروندان است. تکنولوژی شهر هوشمند اجازه می‌دهد تا مقامات یک شهر با جامعه و زیرساخت‌های شهری و نظارت بر آنچه اتفاق می‌افتد و آنچه در حال تحول است، تعامل مستقیم پیدا کنند.

همچنین بخوانید:   روند منفی گردشگری بعد از برجام

درنتیجه شهر هوشمند درواقع یک منطقه شهری است که از انواع مختلف سنسورهای الکترونیکی برای جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل آن‌ها استفاده می‌کند که این اطلاعات برای مدیریت دارایی‌ها و منابع شهری کارآمد است. این پروسه، شامل اطلاعات جمع‌آوری‌شده از شهروندان، دستگاه‌ها و منابع شهری است که پردازش و تجزیه‌وتحلیل می‌شود تا به نظارت و مدیریت ترافیک و حمل‌ونقل، سیستم، نیروگاه، آب، تأمین شبکه‌های، زباله، مدیریت، قانون اجرای سیستم‌های اطلاعاتی و مدارس و کتابخانه‌ها و بیمارستان‌ها و دیگر خدمات اجتماعی کمک کند.

انتهای خبر/