طی روزهای اخیر اظهارنظرهای مدیران و مسئولان مختلف بورس در خصوص بازگشایی نماد معاملاتی «های وب» هم‌زمان با بالا گرفتن شایعات مختلف در شبکه‌های اجتماعی موردتوجه معامله گران بازار سهام قرارگرفته که انتشار گزارش‌های شفاف‌سازی توسط این ناشر همچنان علامت سؤال‌های بسیاری را به‌ویژه در زمینه خرید سهام شرکت‌های گروه پارس آنلاین برای اذهان مختلف در بازار سرمایه هم‌زمان با بازگشایی قریب‌الوقوع نماد معاملاتی این ناشر از سوی سازمان بورس به وجود آورده است.

به گزارش فارس، از نکات مبهم در این زمینه بند ۳ گزارش حسابرس است که در تاریخ ۲۴ آبان ماه سال جاری تهیه‌شده و به ارزش خرید سهام مجموعه شرکت‌های پارس آنلاین به میزان ۸۸۲ میلیارد تومان اشاره می‌کند و مبنای این قیمت‌گذاری بر اساس اعلام ناشر، گزارش هیئت رسمی کارشناسان قوه قضاییه است. این در حالی است که در پیوست‌های ارائه‌شده، گزارش ارزش‌گذاری کارشناسان رسمی مشاهده نشده و مبنای محاسبه مبلغ ۸۸۲ میلیارد تومانی اعلام‌شده مشخص نیست.

حال این پرسش به وجود می‌آید که با توجه به نسبت بالای ارزش‌گذاری صورت گرفته نسبت به دارایی‌های مجموعه شرکت‌های پارس آنلاین و «های وب»، دلیل عدم افشای گزارش ارزش‌گذاری صورت گرفته در سامانه کدال چیست؟ در جدول زیر مجموع ارزش دارایی‌های ثابت و حقوق صاحبان سهام شرکت‌های مذکور بر اساس صورت‌های مالی منتهی به پایان شهریور ۱۳۹۶ قابل‌مشاهده است.

 

*مبالغ به میلیارد ریال می‌باشد.

نام شرکتپارسان لین ارتباطاتپارسان لینپارس ارتباطاتپارس صدای ارتباطجمع
جمع ارزش دارایی‌های ثابت۲۰۴.۵۷۹۱۰۵.۸۰۴۱۲۸.۱۸۹۰۴۳۸.۵۷۲
جمع حقوق صاحبان سهام۳۱۷.۵۳۴۲۵.۸۴۸۱۵.۵۶۱۹.۴۸۸۳۶۸.۴۳۱

 

به دلیل اهمیت شرایط خرید سهام این نوع شرکت‌ها، نحوه پرداخت مبلغ قرارداد و هزینه‌های مالی ناشی از استقراض بانکی مطرح‌شده دربند ۴ نامه شرکت «های وب» و همچنین افشای شرایط خرید و نحوه پرداخت تعهدات به‌منظور شفاف نمودن اثرات مالی آتی چنین رویدادی ضروری است. به‌عنوان‌مثال اگر سود حاصل از سرمایه‌گذاری ناشی از خرید سهام شرکت‌های گروه پارس آنلاین ۸۰۰ میلیارد ریال فرض شود و یکی از شرایط و تعهدات خرید این شرکت‌ها توسط «های وب»، تأمین مالی حداقل ۴۰۰ میلیارد تومانی از سیستم بانکی باشد در این صورت هزینه‌های مالی ناشی از این استقراض بانکی، با فرض خوش‌بینانه نرخ تسهیلات ۲۰ درصدی در حدود ۸۰ میلیارد تومان در سال خواهد بود.

این در حالی است که هزینه مالی اشاره‌شده نه‌تنها موجب پوشش کامل سود سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود، بلکه بازپرداخت اصل تسهیلات و همچنین تأمین بخشی از بهای خرید سهام شرکت‌های فوق از طریق منابع داخلی، عدم تقسیم سود در مجمع طی سال‌های آتی را محتمل خواهد کرد. حال فرض نمایید که کل بهای خرید سهام شرکت‌های گروه پارس آنلاین از طریق دریافت تسهیلات از سیستم بانکی صورت پذیرد که در این صورت سود شرکت «های وب» با کاهش محسوسی مواجه خواهد شد. به همین دلیل لازم است حتماً نحوه تأمین مالی خرید شرکت از طریق منابع مالی داخلی یا تسهیلات و امثال آن شفاف شود.

زمان نهایی شدن قرارداد تملک سهام گروه پارس آنلاین بر اساس مستندات اعلام‌شده طی دو ماه آینده خواهد بود که در این خصوص، اثرات ناشی از عدم تحقق انعقاد قرارداد ممکن است موجب نوسان شدید قیمتی و تعدیل ارزش سهام شرکت «های وب» شود. به‌عنوان نمونه می‌توان به اتفاقات معنادار شرکت‌ ماشین‌سازی اراک اشاره کرد که پس از افشای تفاهم‌نامه‌هایی با یک شرکت ایتالیایی دچار رشد قیمت کاذب سهام خود شد اما با مشخص شدن عدم تحقق و اجرای تفاهم‌نامه‌ها، ارزش سهام شرکت با افت ۵۰ درصدی قیمت و ریزش ۷۰۰ میلیارد تومانی ارزش کل شرکت مواجه شد.

ضرورت میزان تعهدات و نحوه اخذ و بازپرداخت تسهیلات مالی به دلیل تأثیر مستقیم بر میزان سودآوری شرکت‌های وب در کدال در حالی اجتناب‌ناپذیر است که این ناشر برای خرید سهام شرکت‌های گروه پارس آنلاین به دنبال اخذ تسهیلات بانکی حدود ۹۰۰ میلیارد تومانی است. حال این پرسش مطرح می‌شود که کدام‌یک از بانک‌های کشور توانایی ارائه این میزان از تسهیلات را به شرکتی با تنها ۳۰۰ میلیارد تومان دارایی ثابت خواهد داشت؟

دربند ۵ نامه شرکت «های وب» اما مجموع سودهای برآوردی شرکت‌های خریداری‌شده که عمدتاً مربوط به سود شرکت پارسان لین ارتباطات است معادل ۸۰ میلیارد تومان عنوان‌شده که با نگاهی به صورت‌های مالی پارسان لین ارتباطات، متوجه افزایش ۱۰۰ درصدی سود برآوردی این شرکت در سال جاری علیرغم افت بی‌سابقه خدمات ارائه اینترنت ADSL می‌شویم. برآورد سود ۸۰۰ میلیارد ریالی پارس آنلاین در شرایطی عنوان‌شده که سود سال گذشته این شرکت تنها ۳۹۵ میلیارد ریال بوده و ظن متورم نمودن سودآوری این شرکت در سال جاری با احتمال تأثیرگذاری بر ارزش سهام شرکت پارس آنلاین و درنهایت شرکت «های وب» را افزایش داده است. بر این اساس لزوم ارائه گزارش‌های حسابرسی شده سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ شرکت‌های گروه پارس آنلاین جهت تطابق روند سودآوری و تأثیر در ارزش‌گذاری صورت گرفته ضروری است. با توجه به مستندات فوق؛ عدم انتشار هیچ گزارشی مبنی بر مبنای ارزش‌گذاری رسمی شرکت‌های پارس آنلاین در مستندات افشاشده بر روی سامانه کدال در حالی قابل‌تأمل است که به نظرمی رسد سازمان بورس باهدف صیانت از حقوق سهامداران خرد باید موافقت خود با بازگشایی نماد معاملاتی «های وب» را موکول به بررسی تأثیر بااهمیت انعقاد یا عدم انعقاد قرارداد خرید سهام شرکت‌های گروه پارس آنلاین تا زمان انعقاد و امضای قرارداد نماید.

انتهای خبر/