به گزارش آژانس کسب‌وکار هورموند، تسهیلات اشتغال از سامانه کارا در قالب دو گروه «تسهیلات اشتغال فراگیر» و «تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری» طراحی‌شده است که متقاضیان استفاده از تسهیلات بر اساس شاخص‌های «رسته‌های در اولویت»، «منطقه هدف کسب‌وکار» و «اهلیت برای راه‌اندازی طرح اشتغال» ارزیابی می‌شوند.

علاءالدین ازوجی درباره آخرین وضعیت ثبت طرح‌های کسب‌وکار و اشتغال در سامانه تسهیلات اشتغال (کارا) گفت: این سامانه برای پرداخت تسهیلات در قالب دو گروه «تسهیلات اشتغال فراگیر» و «تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری» طراحی‌شده که صرفاً در بخش طرح‌های مرتبط با اشتغال روستایی و عشایری بیش از ۵۰ هزار طرح از سوی متقاضیان ثبت‌شده که البته با احتساب متقاضیان تسهیلات اشتغال فراگیر این میزان بسیار بیشتر است. ازوجی همچنین بیان نمود متقاضیان استفاده از تسهیلات بر اساس شاخص‌های «رسته‌های در اولویت»، «منطقه هدف کسب‌وکار» و «اهلیت برای راه‌اندازی طرح اشتغال» ارزیابی می‌شوند.

به نقل از دنیای اقتصاد، مدیرکل توسعه اشتغال و سیاست‌گذاری بازار کار وزارت کار با تشریح جزئیات شرایط متقاضیان برای ثبت‌نام در سامانه کارا گفت: قطعاً کسانی از تسهیلات اشتغال بهره‌مند می‌شوند که قواعد و شرایط اعلامی در سامانه را رعایت کنند و از سوی دستگاه اجرایی مرتبط با طرح اشتغال، کمیته فنی و موسسه عامل پرداخت‌کننده تائید شوند. وی با بیان اینکه از متقاضیان ثبت‌نام در سامانه کارا درخواست می‌شود تمام شرایط، بندها و دستورالعمل‌های اعلامی درج شده در سامانه را با دقت مطالعه کنند، تأکید کرد: به دلیل اینکه تسهیلات اشتغال به‌صورت ارزان‌قیمت با نرخ سود پایین ارائه می‌شود بنابراین طبق تجربیات گذشته ممکن است بسیاری از افراد با انگیزه‌هایی غیر از اشتغال در سامانه ثبت‌نام کنند که با همین فرض درعین‌حال که تلاش شده تسهیلات با کمترین بوروکراسی پرداخت شود اما در شناسایی واجدان شرایط سخت‌گیری خواهد شد.

همچنین بخوانید:   فقدان نظارت دولت بر بازار مسکن

ازوجی بیان نمود: درصورتی‌که طرح متقاضی در قالب «رسته‌های اعلامی دارای اولویت اشتغال» ارائه شده باشد طرح در دستور کار بررسی صلاحیت پرداخت تسهیلات قرار می‌گیرد. درعین‌حال با توجه به اینکه مناطق روستایی و عشایری در اولویت اجرای طرح‌های اشتغال هستند، اینکه اجرای طرح متقاضی کسب‌وکار در مناطق هدف قرار دارد یا خیر با تشخیص دستگاه اجرایی مرتبط با طرح توجیهی متقاضی و کمیته فنی در سطح استان مشخص خواهد شد.
این مقام مسئول در وزارت کار افزود: اگر فرد متقاضی، در طرح توجیهی اشتغال خود دو شرط رسته‌های در اولویت و منطقه هدف اجرای طرح را رعایت کرده باشد در مرحله بعد، «اهلیت» متقاضی باید بررسی شود؛ به این معنا که فرد به چه میزان به کسب‌وکار پیشنهادی در قالب طرح توجیهی خود، تسلط دارد؛ همچنین با توجه به اینکه عمده طرح‌های اشتغال باید مبتنی بر مشارکت جمعی و گروهی باشند بنابراین متقاضی استفاده از تسهیلات اشتغال باید توانایی کارفرمایی و سرپرستی کسب‌وکار را داشته باشد.

مدیرکل توسعه اشتغال و سیاست‌گذاری بازار کار ادامه داد: اگر یک نگاه عام پسندانه به پرداخت تسهیلات اشتغال وجود داشته باشد طبیعتاً می‌توان اعلام کرد همه می‌توانند از تسهیلات به‌نحوی‌که به هر فرد متقاضی سهم کمی اختصاص یابد، استفاده کنند اما این دیدگاه با قاعده اقتصاد و سیاست‌های اشتغال‌زایی مغایر است. ازوجی با تأکید بر اینکه با کمک مجلس و دولت بخشی از منابع ارزی کشور با تبدیل به ریال برای خروج از بحران بیکاری با اولویت مناطق روستایی، عشایری و مناطق مرزی در نظر گرفته شده است، گفت: بنابراین در تخصیص و پرداخت این منابع به متقاضیان واقعی ایجاد اشتغال باید دقت کرد تا منابع همچون طرح‌های ادوار گذشته همچون وام خوداشتغالی، بنگاه‌های زودبازده و … منحرف نشوند.

همچنین بخوانید:   برنامه اینستاگرام برای بازگرداندن کاربران

وی افزود: درعین‌حال، اینکه از قِبل پرداخت این تسهیلات چقدر می‌توان کارآفرین و کارفرما تربیت کرد برای اقتصاد کشور بسیار مهم است تا از ظرفیت‌های بازار کار در روستاها و مناطق عشایری استفاده کنند؛ بر همین اساس چند نهاد ازجمله سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای درگیر اجرای برنامه اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی کردیم به‌این‌ترتیب که بسته‌های آموزشی این سازمان مبتنی بر این دو برنامه با تمرکز بر مناطق هدف تعریف شده تا آموزش‌های رایگان مشاوره شغلی، طرح نویسی، بازاریابی و … را به متقاضیان ارائه دهد. همچنین از ظرفیت‌های برخی مراکز کارآفرینی خصوصی، جهاد دانشگاهی و سایر نهادها نیز برای آموزش کارآفرین استفاده کردیم. این مقام مسئول در وزارت کار در پاسخ به این سؤال که در صورت پذیرش طرح فرآیند پرداخت تسهیلات چه مدت‌زمان می‌برد گفت: بر اساس شیوه‌نامه اشتغال روستایی، از زمان فرآیند بررسی و پذیرش طرح تا زمان پرداخت حدود یک ماه تا ۴۵ روز زمان موردنیاز است.

انتهای خبر/