آخرین مطالب کسب و کار

شرایط آشفته و تصویر پیچیده محیط کسب و کار ایران

خرداد ۲۴, ۱۳۹۶ | اخبار, اخبار کسب و کار

علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در مراسم رونمایی از سامانه صدور مجوزهای زیست محیطی با اشاره به افزایش سهم بخش خصوصی در اقتصاد، تصریح کرد: این موضوع ۲ شرط دارد که باید محیط کسب و کار بهبود یابد و نیز مالکیت بنگاه ها به بخش خصوصی واگذار شود، حتی در عرصه بین المللی، محیط کسب و کار مقدم بر واگذاری ها است.

وی افزود اگر محیط کسب و کار خوب نباشد و سرمایه گذار نتواند به درستی فعالیت کند، سهم بخش خصوصی افزایش نخواهد یافت. در حال حاضر با شرایط مطلوب کسب و کار فاصله داریم و مناسب برای فعال اقتصادی نیست، یادآور شد: یک سرمایه گذار از شروع یک فعالیت باید به سازمان های متعدد و مختلفی مراجعه کند و هزینه هایی به او تحمیل می شود که قابل کنترل نیست و این هزینه ها عمدتاً بیرونی و خارج از اراده او است، در این صورت بازدهی بلندمدت فعالیت تهدید می شود و یکی از این عوامل به مجوزها بازمی گردد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه در سال های گذشته، آمار و تعداد مجوزها و دستگاه های مجوزدهنده و دریافت کننده مشخص نبود، تصریح کرد: در این رابطه سامانه ثبت مجوزها اولین قدم بود و اکنون ۲۰۸۰ مجوز ثبت شده داریم، با این حال شرایط آشفته و تصویر پیچیده ای از محیط کسب و کار وجود دارد. ۲۰ درصد مجوزها را برای اصلاح انتخاب کردیم که ۸۰ درصد محیط کسب و کار را بهبود می دهد. امروز می دانیم ۵ دستگاهی که بیشترین مجوزها را صادر یا دریافت می کنند، کدام هستند.

وی با اشاره به اینکه چندین دستورالعمل سازمان امور مالیاتی اصلاح شده که مورد استقبال بخش خصوصی قرار گرفته است، تصریح کرد: ۲ مجوز عمده سازمان محیط زیست از جمله استقرار واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی که خود پیش نیاز ۱۴۰ مجوز دیگر است، امروز الکترونیکی شد که می تواند حداکثر در سقف زمانی ۴۵ و ۶۰ روز مجوزهای لازم را ارائه کند و البته امیدواریم که زمان کمتری برده و شرایط تسهیل شود. با همکاری سازمان محیط زیست و همچنین تجارب بین المللی، لایحه مالیات ارزش افزوده در راستای حفظ محیط زیست تهیه شده و در مجلس بررسی می شود.

وزیر اقتصاد به درآمدها ملی اشاره کرد و گفت: این درآمدها بدون ملاحظات زیست محیطی بوده و اثرات آن در هزینه ها محاسبه نمی شود. اگر این موضوع را در حسابداری ملی درآمدها دخیل کنیم، با برنامه ریزی می شود ملاحظات زیست محیطی را دنبال کرد. وی در ادامه گفت: در حال حاضر اوراق بهادار در بازار سرمایه و بیرون از آن به صورت الکترونیکی صادر می شود و مجوزهای آن اخذ شده است.

انتهای خبر/فارس

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *