به گفته فرهاد فزونی برخی به دنبال دلایل اقتصادی برای تنش‌ها در بازار ارز هستند، درحالی‌که اصلاً این‌گونه نیست و این اتفاقات دلایل اقتصادی ندارد. این رفتارهای ناهماهنگ بانک مرکزی است که باعث این تنش‌ها می‌شود.

به گزارش ایسنا، فزونی افزود: کسی نمی‌داند که بانک مرکزی چه‌کاری می‌خواهد انجام دهد. قیمت دلار بالا می‌رود بعد رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام می‌کند که «قیمت ارز پایین می‌آید و به مردم توصیه می‌کند که دلار نخرند» سپس قیمت ارز حدود پنج درصد از مقداری که افزایش پیداکرده پایین می‌آید و رئیس بانک مرکزی می‌گوید که «قیمت ارز پایین آمد»؛ این اتفاق به‌طور مداوم رخ‌داده است. عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: وضعیت بازار ارز اقتصاد را دچار تشنج کرده است. امروز گفته می‌شود که صادراتمان نسبت به گذشته پایین آمده است ولی باید پرسید که چرا صادرات ما باید با این وضعیت ارزی رشد داشته باشد؟ وقتی قیمت دلار بالا می‌رود قیمت یک کالا هم به‌تناسب آن بالا می‌رود. فزونی تصریح کرد: یک صادرکننده می‌خواهد کالایی را بخرد و در خارج بفروشد و دلارش را به ایران برگرداند و آن را در داخل بفروشد اما رئیس بانک مرکزی می‌گوید که «قرار است قیمت دلار پایین آید»، در این شرایط برای صادرکننده صادرات صرفه اقتصادی نخواهد داشت؛ بنابراین صادرات ما فلج می‌شود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درباره وعده تک‌نرخی شدن ارز گفت: رئیس بانک مرکزی تابه‌حال چندین بار وعده تک‌نرخی شدن دلار را داده‌ است. هرسال این موضوع تکرار شده اما عملی نشده است. اگر نمی‌توانند دلار را تک‌نرخی کنند بگویند که نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. اصلاً مشخص نیست که چرا بانک مرکزی این کار را انجام نمی‌دهد؟! وی اضافه کرد: کشوری که ۱۵ میلیارد دلار تراز مثبت در دلار دارد باید بتواند دلار را تک‌نرخی کند.

همچنین بخوانید:   عصبانیت آمریکا از عرضه ارز مجازی پترو

انتهای خبر/