شروع طوفانی دلار در دو روز گذشته موجب شده تا تعادل بازار ارز به هم بخورد؛ تغییرات لحظه‌ای قیمت دلار باعث دپوی دلار از سوی دلال‌ها و البته صرافی‌ها شده است. صرافی‌ها و فعالان بازار ترجیح می‌دهند در گرانی دلار نظاره‌گر بازار باشند تا شاید سود بیشتری به جیب بزنند و ارزی به متقاضیان نمی‌فروشند. دراین‌بین چشم‌ها به بانک مرکزی دوخته‌شده است؛ اما در صرافی ملی که مسئولیت فروش ارز دولتی به صرافی‌ها را بر عهده دارد تا ساعتی قبل هیچ نرخی برای فروش ارزها اعلام‌نشده بود.

به گزارش تسنیم، از ساعتی قبل تنها نرخ ۴۹۵۰ تومانی برای فروش عمده دلار اعلام شد. نرخ امروز فروش دلار دولتی به صرافی‌ها نسبت به‌روز گذشته رشد چشم‌گیری داشته است. تأمل‌برانگیزترین اقدامی که در بازار ارز امروز مشهود بود، گوشه‌گیری بانک مرکزی است؛ صرافی بانک با تأخیر بی‌سابقه وارد بازار شده تا احتمالاً‌ سودی از این گرانی‌ها نصیب دولت هم شود.

غم‌انگیزترین رویداد امروز هم ضعف ارزش پول ملی و تقویت عجیب‌وغریب دلار است؛ دلار از صبح تا امروز رکوردهای بالایی را به ثبت رساند و در تازه‌ترین گزارش‌ها، رکورد ۵۸۰۰ تومان را در برخی صرافی‌ها زده است. فعالان بازار می‌گویند: صرافی‌ها اصلاً فروش دلار ندارند اما تعداد محدودی که فروشنده هستند،‌دلار را باقیمت‌های ۵۸۰۰ تومان به متقاضیان می‌فروشند. دلار ۵۸۰۰ تومانی در حالی در اقتصاد ایران نمایان شد که درزمانی که دلار ۴۸۰۰ تومان شده بود، رئیس‌جمهور این قیمت را رد کرده و به مردم اطمینان داده بود که خیالشان بابت دلار راحت باشد.

اتفاقات عجیب‌وغریبی که این روزها در بازار ارز روی‌داده موجب شده تا نمایندگان مجلس دست‌به‌کار شده و از وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی بخواهند برای ارائه توضیحات راهی بهارستان شوند. در این ایام که خبری از بانک مرکزی و سیاست‌هایش برای مدیریت بازار ارز نبود؛ شاید فردا رئیس‌کل بانک مرکزی به مجلس توضیح دهد که در این مدت کجا بوده و چه می‌کرده است؟! تعدادی از نمایندگان مجلس البته از رئیس‌جمهور خواسته‌اند اگر بنای مدیریت بازار ارز را دارد و از گرانی دلار مکدر می‌شود، فکری برای مدیریت بانک مرکزی کند.

سیف قبلاً گفته بود نوسانات بازار ارز تا بهمن و اسفند خاتمه می‌یابد؛ وی در هفته‌های آخر سال ۹۶ از برقراری آرامش در بازار ارز خبر داده بود. رئیس‌کل بانک مرکزی در بهمن‌ماه و هم‌زمان با سیر جدید گرانی دلار به مردم توصیه کرد وارد بازار ارز نشوند چراکه دلار در روزهای آینده ارزان می‌شود.

در پی افزایش نرخ دلار به بیش از ۵۰۰۰ تومان، در روزهای گذشته، رئیس‌کل بانک مرکزی در کانال تلگرامی خود مطلبی را منتشر و اعلام کرد: «بازار ارز یکی از پیچیده‌ترین بازارها است و ابعاد عرضه و تقاضا به‌شدت به عامل انتظارات حساس می‌باشند و همین امر این بازار را به یکی از پویاترین بازارهای دارایی مبدل کرده است. تحولات مختلف از کانال انتظارات این قابلیت را دارند که به‌سرعت بر بازار اثر بگذارند و متناسب با این تحولات، تحلیل و ارزیابی وضعیت بازار می‌تواند ظرف مدت کوتاهی تغییرات اساسی را تجربه کند. ازاین‌رو لازم است ناظران و کارشناسان اقتصادی با توجه به این پویایی، بازار و سیاست‌های بانک مرکزی را رصد و تحلیل کنند.»

انتهای یادداشت/ افزایش نجومی قیمت سکه در دوران ریاست سیف