کمپینی که اوایل شهریور سال جاری و در آستانه روز ملی یوزپلنگ، با همکاری مشترک یک انجمن حیات‌وحشی و یکی از بازیگران سینما، در شبکه‌های مجازی اعلام وجود کرد، هدف خود را جمع‌آوری ۸۰۰ میلیون تومان، اعانه مردمی به‌منظور خرید آغل‌های پارک ملی توران عنوان کرد تا با آزادسازی این زیستگاه از گله‌های دام، محدوده‌ای امن برای یوزپلنگ‌های منطقه فراهم آورد.

به گزارش تسنیم، هرچند مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی که آن زمان، هنوز از حمایت مالی سازمان ملل برخوردار بود و پروژه‌ای بین‌المللی به‌حساب می‌رفت، مشارکت پروژه را در تشکیل این کمپین تکذیب کرد اما فعالیت هم‌زمان او به‌عنوان خزانه‌دار این انجمن حیات‌وحش باور بی‌ارتباط بودن وی با این کمپین را دشوار می‌ساخت. این در حالی است که پیشتر، یکی از انجمن‌های محیط‌زیستی با نظارت این مدیر، مبلغ ۸۵۰‌ هزار یورو از نهادهای بین‌المللی دریافت کرده بود تا آغل‌های پارک ملی توران را خریداری کند اما موفق نشده بود. هدفی که حالا دوباره برای محقق شدنش کمپینی تشکیل‌شده تا این بار به‌جای نهادهای بین‌المللی از مردم اعانه جمع کند. این موضوع سبب شد حساسیت‌ها نسبت به جمع‌آوری مجدد مبلغی برای آزادسازی پارک ملی توران از گله‌های دام بالا بگیرد و پرسش‌هایی مطرح شود که هرگز پاسخی به همراه نداشت. پرسش‌ها عموماً ازاین‌قرار بودند که مبلغ ۸۵‌ هزار یورو کجاست و چرا تاکنون هزینه‌ نشده؟ این ۸۰۰ میلیون تومان بر اساس کدام برآورد هزینه درخواست شده و در صورت تأمین تا چه زمانی به محقق شدن هدف کمپین خواهد انجامید؟ آیا این مبلغ صرفاً برای خرید آغل‌های پارک ملی توران درخواست شده یا پرداخت حقوق عرفی دامداران را هم شامل می‌شود؟ انباشته شدن این سؤالات بی‌جواب از یک‌سو و سکوت مسئولان محیط‌زیست و منابع طبیعی در ستاد و استان سمنان از سوی دیگر سبب شد وجاهت کمپین یوز تا ابد زیر سؤال برود تا جایی که مجید خرازیان مقدم، مدیرکل دفتر حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست در مصاحبه‌ای با روزنامه قانون از جزئیات تشکیل این کمپین اظهار بی‌خبری کرده و تأکید کرد درصورتی‌که چنین برنامه‌هایی برای حفاظت از محیط‌زیست طراحی می‌شود می‌بایست ابتدا مکانیزمی برای دریافت و خرج مبالغ دریافتی تعیین‌شده باشد. به فاصله چندساعتی از اظهارات مدیرکل دفتر حیات‌وحش اما پورتال سازمان حفاظت محیط‌زیست با انتشار مصاحبه‌ای با حمید ظهرابی، سرپرست معاونت محیط‌زیست طبیعی این سازمان در کمال ناباوری اعلام کرد که کمپین یوز تا ابد با هماهنگی این معاونت تشکیل‌شده و به فعالیت ادامه می‌دهد. مدیرکل دفتر حیات‌وحش هم در یک نشست خبری، اظهارات روز گذشته خود را ناشی از ناآگاهی اعلام کرد و تائید کرد که کمپین با هماهنگی معاون کلانتری راه‌اندازی شده.

همچنین بخوانید:   تشدید رکود در بازار لوازم‌خانگی به لطف بی‌برنامگی دولت!

اظهارات ظهرابی و خودانکاری خرازیان مقدم که باهدف وجاهت بخشیدن به کمپین یوز تا ابد در رسانه‌ها منتشر شد برخلاف برنامه‌ریزی، سبب ریزش طرفداران این کمپین در فضای مجازی شده و پرسشی جدید را پیش کشید: آیا سازمان حفاظت محیط‌زیست آن‌قدر از انجام وظایف خود عاجز مانده که با استفاده از شهرت یک بازیگر برای جمع‌آوری تنها ۸۰۰ میلیون تومان اعانه مردمی، کمپینی تشکیل دهد؟ این پرسش‌ هم به پرسش‌های قبل اضافه شد و بی‌آنکه پاسخی به همراه داشته باشد با سکوت کامل مسئولان محیط‌زیست مواجه شد. تبلیغات برای جذب کمک‌های مردمی توسط کمپین یوز تا ابد به‌انحاءمختلف از رخنه در برخی نشریات گرفته تا تبدیل‌شدن به بهانه‌ای برای اکران فیلم و فروش بلیت کنسرت ادامه یافت و آخرین مبلغ جمع‌آوری‌شده در مهر حدود ۶۰۰ میلیون تومان اعلام شد.

از آن زمان تاکنون تبلیغات برای این کمپین همچنان ادامه دارد بی‌آنکه مجموع کمک‌های دریافتی اعلام‌شده باشد و یا دستکم توضیحی درباره فعالیت‌های انجام‌شده کمپین منتشرشده باشد. این در حالی است که حادثه ماه گذشته حکایت از وضعیت اسفبار امنیت در زیستگاه‌های کشور دارد. توله یوزپلنگی که به‌صورت قاچاق از یکی از زیستگاه‌های سمنان به تهران منتقل شد و سرانجام به دنبال پیگیری‌های یکی از دوستداران حیات‌وحش، توسط خریدار به پارک پردیسان تهران تحویل داده شد تا این سؤال مطرح شود که چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست که مدعی است در حال حاضر کمتر از ۵۰ یوز در کشور باقی‌مانده، به‌جای جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای خالی کردن تنها یک زیستگاه از حضور چند گله دام، با افزایش نیروهای محیط‌بان در سراسر زیستگاه‌های یوز در کشور، نسبت به برقراری حداقل امنیت در این زیستگاه‌ها اقدام نمی‌کند؟

همچنین بخوانید:   دومین ارز مجازی ونزوئلا با هدف دور زدن تحریم‌های آمریکا

حالا هم مدتی است کمپین یوز تا ابد پا را فراتر نهاده و با پیش‌فروش سکه و شمش طلای یوزنشان، به بهانه حفاظت از یوزپلنگ تا حدودی چهره اصلی خود را به جامعه نشان داده؛ اما آیا کمپینی با این زیرساخت‌ها و تبلیغات گسترده که توانست یک‌شبه، حمایت سازمان حفاظت محیط‌زیست را هم جلب کند، تنها به دنبال آن است که به نام حفاظت از یوزپلنگ چند صد میلیون تومانی، جمع کرده و بساطی برای دلالی طلا پهن کند؟

انتهای خبر/