مسعود خوانساری در اولین جلسه هیات مدیران اتاق بازرگانی تهران با اشاره به نام‌گذاری سال حمایت از کالای ایرانی توسط مقام معظم رهبری گفت: شعار انتخابی قطعاً شعاری است که هر ایرانی، هر تولیدکننده و وطن‌پرستی از آن استقبال می‌کند و آرزوی همه ما این است که کالای ایرانی نه‌تنها در کشور خودمان بلکه در کشورهای دیگر مطرح باشد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: اما دو نگرانی وجود دارد که این شعار هم مانند بقیه شعارهای سال‌های گذشته با یک سری جلسات و همایش‌ها بعد از مدتی به فراموشی سپرده شود و نگرانی دوم اینکه برای رفع تکلیف یک سری تصمیم‌های غیر کارشناسی گرفته شود و به همین دلیل ما باید در اتاق بازرگانی به‌عنوان بخش خصوصی بیشتر سعی در آسیب‌شناسی مشکلات تولید داشته باشیم و اینکه چرا تولید ایرانی نتوانسته در داخل و خارج جایگاه خودش را پیدا کند.

وی با اشاره به سه مانع اساسی تولید گفت: اولین موضوع قیمت تمام‌شده کالا است زیرا همه به دنبال مصرف کالا باقیمت مناسب هستند، اما در بحث قیمت بحث ارز بسیار مؤثر است و در طول ۴۰ سال گذشته ارز مهم‌ترین عاملی بود که در تولید اثرگذار بوده است.

خوانساری بیان داشت: متأسفانه در طول سال‌های گذشته ارز به‌عنوان یک علت به شمار رفته است در و بالا و پایین رفتن ارز به معنای کاهش یا افزایش ارزش پول ملی بیان‌شده است درحالی‌که ارز یک معلول است و نباید به‌عنوان یک علت به آن نگریسته شود.

خوانساری بابیان اینکه سرکوب کردن قیمت ارز به تولید ضربه می‌زند، اظهار داشت: در ۴۰ گذشته علیرغم تجربیات، قیمت ارز متناسب با تورم داخلی و خارجی تغییر نکرده است و این اتفاق فقط در دوره سازندگی اتفاق افتاد که ارز متناسب با تورم داخلی و خارجی تغییر کرد.

وی افزود: به‌تبع قیمت ارز و سرکوب قیمت ارز، فنر ارز رها می‌شود و برای مبارزه باقیمت‌ها تعرفه‌ها افزایش می‌یابد و با افزایش تعرفه‌ها قاچاق زیاد می‌شود و به‌هرحال این فرآیند ضربه‌های اقتصادی فراوانی به جامعه می‌زند. خوانساری اظهار داشت: هزینه پول برای سرمایه‌گذاری در ایران بالاست و سود تسهیلات تقریباً ۲۰ درصد است و مشکلی بعدی در سر راه تولید ذخیره انبار است و این هزینه مالی بسیار زیادی دارد.

وی به هزینه مبادله اشاره کرد و گفت: با توجه به هزینه بالای مبادلات واردات با ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر انجام می‌شود و بورکراسی های اداری و نا اطمینانی از شاخص‌های اقتصادی و بحث تورم و بحث کسری بودجه هم در کنار سایر مسائل به نا اطمینانی تولیدکننده می‌افزاید. خوانساری گفت: محیط کسب‌وکار ما محیط مناسبی نیست و در مقایسه با سایر کشورها دچار آسیب است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به مانع دوم تولید یعنی کیفیت کالای ایرانی اشاره کرد و بیان داشت: در یک بازار آزاد رقابتی قطعاً کیفیت به وجود می‌آید، اما انحصار بر روی پایین آمدن کیفیت تأثیرگذار است. خوانساری اظهار داشت: در طول سال‌های بعد از انقلاب یک سری از صنایع ازجمله شکلات‌سازی و لبنی تعرفه ترجیحی نداشتند اما صنعت خودروسازی حمایت‌های تعرفه‌ای در این سال‌ها رشد چندانی نداشته است.

وی به تعامل مالی با جهان اشاره کرد و گفت: کمتر سرمایه‌گذاری خارجی را توسعه داده‌ایم و برای قطع ارتباط با برخی کشورها نتوانسته‌ایم، وارد قراردادهای دوجانبه یا چندجانبه شویم و علیرغم واردات نتوانسته‌ایم دانش فنی را وارد کنیم.

خوانساری در خصوص عامل سوم مؤثر بر تولید کالای داخلی گفت: به‌روز بودن کالاهای تولیدی بسیار مهم است زیرا برای حمایت از کالای ایرانی باید به تنوع کالاها اندیشیده شود و مقیاس تولید در این زمینه حائز اهمیت است درحالی‌که بسیاری از واحدهای تولیدی کوچک است و به همین دلیل تولید در این بنگاه‌ها صرفه اقتصادی ندارد و نمی‌توانند تولید روزآمدی داشته باشند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: برای تولید داخل باید آسیب‌شناسی شود، زیرا ما از پتانسیل تولید برخوردار هستیم، اما این کار نیازمند به تعامل با دنیا و رقابت است و در کنار آن باید شاخص‌های اقتصادی ازجمله ارز کنترل شود تا بتوان در کنار تولید داخل صادرات هم داشت. وی با اشاره به قیمت ارز گفت: علت‌های مختلفی در ماه‌های اخیر برای جهش ناگهانی قیمت ارز مطرح شد که ازجمله آن‌ها می‌توان به مسائل سیاسی، صحبت‌های ترامپ و خروج از برجام و وضع تحریم‌ها اشاره کرد.

به گزارش فارس، رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: ازجمله عوامل دیگر که برای افزایش قیمت ارز مطرح شد سفرهای نوروزی، فرار سرمایه و همچنین بحث‌های روانی و هجوم مردم برای خرید ارز و حتی بسته شدن صرافی‌ها در دبی بود که البته باید بررسی شود که عامل مؤثر برافزایش قیمت ارز چه بوده است.

خوانساری بابیان اینکه از سال ۹۲ تاکنون حدود ۸۰ درصد نرخ تورم افزایش داشت، اما این افزایش بر نرخ ارز اعمال نشد، گفت: مهم‌ترین مسئله این است که به ارز به‌عنوان علت نگاه می‌شود، درحالی‌که ارز یک معلول است. نرخ ارزبر اساس مابه التفات تورم داخلی و خارجی درست است.

انتهای خبر/