02177946669 | 09109200500 info@damaavand.com

محمد پور کاظمی رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در گفتگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: استراتژی‌هایی که در دنیا برای تأمین غذای آینده مردم تدوین شده است، شامل تولید مواد غذایی ارزان‌قیمت، کشاورزی پایدار و استفاده از مواد غذایی است که تا به امروز در زنجیره غذایی انسان نبوده است.

وی با بیان اینکه ارزش تولیدات گیاهان آبزی در دنیا ۵.۶ میلیارد دلار است، افزود: در این راستا و در راستای توجه به منابع غذایی که کمتر موردتوجه بوده است، تولید گیاهان آبزی در دنیا به بیش از ۲۰ میلیون تن رسیده است. در مناطق جنوبی ایران مانند چابهار، گیاهی بنام «سارگاسم» در دریا وجود دارد که ۳۰۰ تا ۲۰۰۰ تن از آن همراه با امواج به ساحل می‌ریزند درحالی‌که مصرفی از آن صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: از این گیاه آلژینات سدیم استخراج می‌شود که در صنایع شیمیایی و بیوشیمی کشور مصرف دارد. در حال حاضر آلژینات سدیم از دو منبع کشور چین برای مصارف غیرغذایی و آلمان با درجه غذایی به کشورمان وارد می‌شود. پور کاظمی با بیان این‌که جلبک و گیاهان آبزی پتانسیل فراوانی در بخش‌های مختلف دارند که از این فرصت می‌توان بهره جست، ادامه داد: در جنوب کشور کشت جوانه‌های همین گیاه در یک حدفاصل مشخص در حدود یک هکتار طناب‌کشی شده و به‌صورت آزمایشی تولید می‌شود.

رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور اضافه کرد: ازآنجاکه مواد دیگری که در داخل آب وجود دارد و همراه با موج به دریا می‌آید از گیاهانی که بدین‌صورت به دست می‌آید برای علوفه مصرف می‌شود اما با کشت این گیاه می‌توان از مشتقات غذایی و دارویی آن بهره گرفت. گیاهانی که با امواج به ساحل دریا می‌آیند معمولاً برای مصارف خوراک دام و آلیاژینات سدیم استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید:  نمایشگاه بین المللی تاجیکستان - 2017

وی با ابراز اینکه دنیا از تولید جلبک به دنبال استحصال روغن بوده و به این مسئله توجه ویژه‌ای کرده است، گفت: در ایران نیز به‌صورت پراکنده مطالعاتی برای دریافت روغن از جلبک‌ها صورت گرفته است. برای یکپارچه‌سازی این مطالعات کارگروهی تشکیل‌شده است تا در آینده ما نیز بتوانیم در صنایع خودمان برای استحصال روغن از جلبک‌ها استفاده کنیم. رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور یادآور شد: این کارگروه با مشارکت بخش خصوصی فعال‌شده و پیش‌بینی‌شده ۵۰ هزار تن روغن از جلبک‌ها گرفته شود ودر آینده نیز تولید در این بخش توسعه می‌آید.

پور کاظمی با بیان اینکه در ابتدای این طرح و راه‌اندازی صنایع مرتبط با جلبک‌ها نیاز به کمک دولت وجود دارد، گفت: در هرمزگان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در حال انجام این طرح است؛ وام گرفته و فعالیت می‌کند. رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با اظهار اینکه از جلبک‌ها می‌توان برای تولید سوخت نیز استفاده کرد، گفت: این گیاه قابلیت بهره‌گیری برای تولید سوخت دارد؛ در حال حاضر پروژه‌های تحقیقاتی نیز دراین‌ارتباط در داخل کشور انجام‌شده است، امیدواریم این طرح‌ها به سمت تولید بروند.

وی با اعلام اینکه جلبک‌ها مصارف بهداشتی و دارویی فراوانی دارند و امروز میان صنایع این بخش‌ها ورود پیدا کرده‌اند، گفت: پول زیادی از کشورمان بابت واردات مواد آرایشی و بهداشتی منشعب ‌شده از جلبک‌ها خارج می‌شود درحالی‌که می‌توان در کشور خودمان از این جلبک‌ها به‌عنوان ماده اولیه استفاده کرد. پور کاظمی با تأکید بر اینکه ایران می‌تواند با عنوان قطب تولید ماده اولیه یا محصول نهایی جلبک‌ها و گیاهان آبزی باشد، گفت: برای تحقق این امر می‌توان از شرکت‌های بزرگ نیز استفاده کرد و از دانش آن‌ها بهره گرفت.

همچنین بخوانید:  تلگرام چند میلیون کاربر ایرانی دارد؟

رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور یادآور شد: چند شرکت آمریکایی و کانادایی دراین‌ارتباط فعال هستند و سالانه ۶ میلیارد دلار از این محل صادرات دارند. پور کاظمی اضافه کرد: برخی شرکت‌ها واردکننده این محصول در کشور ما وجود دارد که می‌توان آن‌ها را در مسیر بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی قرار داد. وی در پایان با تأکید بر لزوم ثبت ذخایر ژنی کشور در بخش گیاهان آبزی، گفت: نیازمند به ایجاد بانک ژن و ذخایر ژنتیکی جلبک‌ها و گیاهان آبزی هستیم و نباید اجازه دهیم که این جلبک‌ها از کشور ما خارج شوند

انتهای خبر/