یک اقتصاددان می‌گوید با توجه به اتفاقات اخیر آمریکا و انتصاب یک معاون تندرو توسط ترامپ نمی‌توان دیگر به سرمایه‌گذار خارجی چندان امیدوار بود چراکه سرمایه‌گذاران خارجی اکنون در یک وضعیت بیم و امید برای ورود به ایران به سر می‌برند که این خود به‌اندازه تحریم کامل به اقتصاد ایران ضربه می‌زند. بااین‌حال کل نظام سیاسی در ایران باید در جهت بهبود محیط کسب‌وکار اقدام کنند تا شاهد رونق گیری سرمایه‌گذاری داخلی بوده تا بتوانیم از ظرفیت بنگاه‌های صنعتی خود به‌صورت کامل استفاده کنیم.

مرتضی افقه درباره اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۶ گفت: اقتصاد سال گذشته ایران بیشتر متأثر از فرصت‌های ازدست‌رفته در سال‌های گذشته بود. به عبارتی اگر ایران در سال‌هایی که اوباما رئیس‌جمهور آمریکا بود، به این نتیجه می‌رسید که با غرب و آمریکا بر سر مسائل اتمی به توافق برسد، شاید می‌توانست از فرصت‌های به وجود آمده استفاده کافی ببرد. هرچند برجام در داخل کشور نیز مخالف‌هایی داشت ولی درنهایت اگر این توافق زودتر به امضا می‌رسید، فرصت این را داشتیم که تا زمان‌بر سرکار بودن دموکرات‌ها ارتباطات خود را با جهان بین‌الملل گسترش بیشتری دهیم.

وی ادامه داد: اکنون سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به مشارکت در طرح‌های داخلی ناامید هستند و بسیاری در حالت بیم و امید قرار دارند و چنین شرایطی اثرش کمتر از تحریم‌ها به‌صورت کامل نیست. بااین‌حال نمی‌توان تمام مشکلات اقتصادی ایران را به وضعیت خارجی ربط داد. دولت در سال‌های گذشته کارهایی کرده که همان‌ها وضعیت اقتصاد ایران را به‌هم‌ریخته است.

این استاد دانشگاه در ادامه سخنانش چنین گفت: یکی از ایرادات وارده این است که در سال‌های گذشته بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی اقدامات درستی انجام نداد اقداماتی که درزمینهٔ نرخ سود بانکی انجام شد، باعث جابه‌جایی پس‌اندازها و به هم خوردن بازار ارز شد و بانک مرکزی نتوانست نرخ ارز را کنترل کند و امروز نیز علی‌رغم اقدامات واکنشی که نشان داده، همچنان نرخ ارز کنترل نشده است. نرخ ارز یکی از شاخص‌های تأثیرگذار در اقتصاد است و می‌تواند در تمامی شاخص‌ها تأثیر منفی بگذارد. اکنون در بازار ارز تلاطم و بی‌ثباتی وجود دارد و روی بازارهای دیگر نیز تأثیر منفی خود را نشان می‌دهد.

افقه به شیوه کنترل تورم توسط دولت هم انتقاد کرد و گفت: تورم به قیمت گسترش رکود کنترل شد اگرچه نقدینگی زیاد شده ولی بخش عمده‌ای از نقدینگی جذب بانک‌ها شده و بانک آن‌ها را تبدیل به سرمایه‌های ساختمانی کرده‌اند و پول موجود فریز شده است و اکنون نقدینگی در اقتصاد ایران به‌صورت بالقوه یک خطر است که به‌محض بروز نشانه‌های رونق می‌تواند بازار را به هم بزند. اگرچه پیش‌بینی نمی‌کنم که بتوانیم با سرعت از رکود خارج شویم ولی به‌هرحال همچنان خطر بروز تورم افسارگسیخته وجود دارد.

او در خصوص وضعیت رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۶ هم گفت: به نظر من هم رشد اقتصادی و هم کنترل تورم که در سال‌های گذشته از دستاوردهای دولت است به دلیل آثار مثبت روانی ناشی از برجام بوده است، ولی به دلیل انتخاب ترامپ این شرایط تصویب نشد و اکنون نیز معلوم نیست که چه افقی در انتظار است. بااین‌حال باید تأکید کنم آنچه در حیطه وظیفه و قدرت قوه مجریه است، انجام‌شده و دولت درنهایت ظرفیت کنترل تورم و ایجاد رشد اقتصادی اقدام کرده است باقی امور به‌کل نظام برمی‌گردد. اکنون بخش عمده‌ای از امور اقتصادی مردم مربوط به دولت نیست و باید سایر دستگاه‌ها و قوا نیز در این زمینه اقدام کنند.

به گزارش ایسنا، عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه چمران در ادامه سخنانش این نکته را هم گفت که لزوماً آنچه باید برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور صورت گیرد، در اختیار دولت نیست و اضافه کرد: موانع کسب‌وکار یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن رسیدگی شود و آن لزوماً در اختیار دولت نیست و دستگاه قضا و دستگاه قانون‌گذار نیز باید در این زمینه ورود کنند. بااین‌حال اکنون همه از دولت انتظار دارند درحالی‌که نمی‌توان بیش‌ازحد دولت را در به وجود آمدن وضعیت اقتصادی کنونی مورد سؤال قرارداد.

وی اضافه کرد: به‌هرحال اکنون تغییراتی در وضعیت آمریکا هم رخ‌داده که ممکن است در روابط بین‌المللی ایران بی‌تأثیر نباشد. ترامپ یک معاون تندرو را برای خود انتخاب کرده است که می‌خواهد برجام را نقض کند و نمی‌توانیم امید چندانی داشته باشیم که کشورهای غربی با این اقدام ترامپ مقابله کنند. درنتیجه در چنین شرایطی نباید چندان به سرمایه‌گذار خارجی دل بست.

این اقتصاددان این را هم گفت: در چنین شرایطی دولت و مجموعه حکومت چاره‌ای ندارند جز اینکه موانع کسب‌وکار را برطرف کنند و به سرمایه‌گذاری داخلی دل ببندند. اکنون بنگاه‌های ما به‌ویژه در بخش صنعتی با تنها ۵۰ درصد ظرفیت خودکار می‌کنند و این نشان می‌دهد که حدود ۵۰ درصد از سرمایه‌های کشور بدون استفاده باقی‌مانده است درنتیجه یکی از اساسی‌ترین اقداماتی که مجموعه نظام باید انجام دهد این است که به هر ترتیبی در جهت رفع موانع کسب‌وکار برآید تا شاهد بهبود وضعیت بنگاه‌های کوچک و متوسط باشیم که خود از عوامل ایجاد اشتغال هستند.

انتهای خبر/