هرچند که سرقت هکری اخیر از بازار «کوین چک» ژاپن توجه قانون‌گذاران را به خود جلب خواهد کرد و قوانین سخت‌گیرانه‌تر خواهند شد اما متخصصان معتقدند ارزهای مجازی، دیگر تبدیل به بخشی از آینده اقتصادی شده‌اند.

به گزارش ایسنا، ارزهای مجازی اخیراً متحمل ضربات مهلکی شده‌اند. در ۲۶ ژانویه امسال، هکرها در ساعات پایانی شب به بازار مبادلات ارزهای مجازی «کوین چک» حمله کردند و دارایی به ارزش ۵۳۰ میلیون دلار را به سرقت بردند که بزرگ‌ترین دستبرد به ارزهای مجازی در تاریخ محسوب می‌شود. پیش‌تر در سال ۲۰۱۴، هکرها ۴۸۰ میلیون دلار از بازار مبادلات مجازی «مت گاکس» را به سرقت برده بودند.

سازمان‌های تنظیم مقررات در کشورهای مختلفی چون چین، کره جنوبی و روسیه، نظارت‌های خود را شدیدتر کرده‌اند، آرون جاتلی – وزیر دارایی هند- هم گفت که دولت این کشور ارزهای مجازی را قانونی نمی‌داند و تمام تلاشش را خواهد کرد تا استفاده از آن‌ها را به‌عنوان جزئی از سیستم پرداخت، از بین ببرد. وضع مقررات برای ارزهای مجازی در اجلاس داووس نیز مورد تأکید قرار گرفت و فیلیپ هاموند – وزیر دارایی انگلیس- از دولت‌ها خواست در خصوص ارزهای مجازی مراقب باشند. وی گفت: باید درباره بیت کوین هوشیار باشیم، باید پیش از اینکه سهم بیت کوین به حدی برسد که به‌طور سیستماتیک در اقتصاد جهان متمایز شود، به فکر راهی که آن را قابل قانون‌گذاری می‌کند باشیم.

فیس‌بوک هم وارد عمل شده است و استفاده از ارزهای مجازی برای پرداخت هزینه تبلیغات در این شبکه اجتماعی را ممنوع اعلام کرده است. مجموع این عوامل باعث شده است تا بیت کوین که تا نزدیک ۲۰۰۰۰ دلار هم پیش رفته بود، بیش از نیمی از ارزش خود را از دست بدهد. باوجود همه این مسائل، خوش‌بینی‌ها نسبت به امکان ادامه تداوم فعالیت این ارزها از بین نرفته است، یکی از بزرگ‌ترین مراکز مبادلات ارزهای دیجیتالی به نام «بیت فلایر» گفته است تمایل مردم به ارزهای مجازی پس از حمله هکری بیشتر هم شده است. متخصصان صنعت ارزهای دیجیتالی می‌گویند تکنولوژی پشت این ارزها متوقف نخواهد شد و حتی اگر ارزهای فعلی از رده خارج شوند، ارزهای جدید جایشان را خواهند گرفت.

همچنین بخوانید:   کرباسیان و تکمیل پازل غیرمتخصص ها در دولت روحانی

انتهای خبر/