در حالی که کشورهای همسایه قطر با این کشور قطع رابطه کرده و واردات به قطر دچار مشکل است، ترکیه به سرعت جای خالی آنها را پر کرده و عملاً قفسه های فروشگاه های قطر مملو از محصولات ترک شده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، در پی قطع روابط دیپلماتیک بین قطر و کشورهای همسایه این کشور و مختل شدن واردات کالا و محصولات غذایی به این کشور حاشیه خلیج فارس ترکیه به سرعت صادرات کالا به این کشور را آغاز کرده و فروشگاه های قطر مملو از کالاهای ترک شده است.

طی هفته گذشته ۴ کشور عربستان، مصر، امارات و بحرین به طور همزمان و به بهانه حمایت قطر از تروریست روابط خود را با این کشور قطع کرده اند. در این بین ترکیه از فرصت استفاده کرد و حمایت تمام عیاری را از قطر انجام داد. علیرغم اینکه قطر صادرات گاز بالایی دارد و عملاً نخستین صادرکننده LNG در جهان محسوب می شود اما این کشور بخش قابل توجهی از مایحتاج خود را از طریق واردات تأمین می کند و در همین راستا عربستان که با این کشور مرز زمینی دارد، خروج هرگونه محموله را از عربستان به سمت قطر ممنوع کرد امارات نیز بارگیری محموله ها به سمت قطر در بنادر این کشور را متوقف کرده است.

ترکیه توانست به سرعت و از طریق حمل و نقل هوایی نیازهای فوری قطر را تأمین کرده و عملاً در این زمینه از ایران سبقت گیرد. فروشگاه های قطر اعلام کرده اند که ترکیه محصولات غذایی مایحتاج روزانه مردم این کشور را تأمین کرده است در حالی که عربستان واردات محصولات غذایی به قطر را متوقف کرده است مردم این کشور به شدت نسبت به این مسئله ناراحت هستند چرا که معتقدند این اقدام در ماه مبارک رمضان از سوی این کشور همسایه انجام شده است.

انتهای پیام/