در طول سالیان اخیر، تولید داخلی ایران در بخش کیف به توفیقات بسیاری نائل شده است. با همه این اوصاف، ضریب توفیقات حاصل‌شده، به‌هیچ‌عنوان همسان و هم‌راستا با ظرفیت‌های موجود به نظر نمی‌رسد و وجود برخی از نارسایی‌ها، همچون واردات بی‌رویه، چنان شرایط سخت و دشواری را بر بازار این عرصه، ایجاد کرده که برخی از تولیدکنندگان داخلی، عطای فعالیت در این بخش را به لقایش بخشیدند. کم نیستند افراد و گروه‌های فعال در بخش تولید محصولات چرمی کیف و حتی کفش که معتقدند باوجود مصرف بسیار بالای داخلی این اقلام و محصولات، متأسفانه واردات بی‌رویه مسبب فرصت سوزی‌های بسیاری شده است و نه‌تنها مصرف بالای تولید داخلی شرایط را برای تولیدکنندگان داخلی متحول نساخته، بلکه در بخش صادرات نیز نتوانسته‌ایم به کامیابی چشمگیری نائل شویم.

عیسی عبدالملکی، یکی از تولیدکنندگان محصولات چرمی کیف در غرب استان تهران با اشاره به موفقیت‌های چشمگیر کشورهایی همچون ترکیه و چین در عرصه تولید کیف، اظهار کرد: در صورت برنامه‌ریزی اصولی و مؤثر از تولیدکنندگان داخلی، به‌راحتی چنین توفیقاتی برای تولیدکنندگان داخلی نیز حاصل می‌شود و این امری است که به‌سادگی با الگوبرداری از طُرُق و روش کشورهای مذکور محقق خواهد شد. وی افزود: طبیعتاً باعرضه و ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت، بخش قابل‌توجهی از مشکلات موجود در این حوزه مرتفع خواهد شد، اما برخی گمان می‌کنند صرفاً و مطلقاً با ارائه تسهیلات و وام‌های این‌چنینی، مشکلات فعالان و تولیدکنندگان این حوزه حل‌وفصل می‌شود، درصورتی‌که بخش اعظم مشکلات فعلی، ریشه در واردات بی‌رویه دارد.

عبدالملکی بیان کرد: با تسهیلات ارزان‌قیمت، بسیاری از نارسایی‌ها و مشکلات تولیدکنندگان رفع می‌شود، اما با ممنوع ساختن و جلوگیری از واردات اقلام و کالاهایی که امکان تولید داخلی آن وجود دارد به سهولت قادر خواهیم بود، تحولات چشمگیر و عمده‌ای را در تمامی بخش‌های تولیدی رقم بزنیم که حوزه کیف، کفش و بسیاری از عرصه‌های دیگر نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. وی افزود: در صورت مهار واردات بی‌رویه، نه‌تنها ضریب صادرات به بسیاری از کشورهای منطقه و هدف، افزایش می‌یابد، بلکه قادر خواهیم بود تولیدکنندگان قَدَر و قدرتمندی همچون ترکیه و چین را نیز به‌زانو دربیاوریم.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، این تولیدکننده کیف در غرب استان تهران گفت: درصورتی‌که تعدد و تکثر تقاضا به میزان کافی برای محصولات داخلی وجود داشته باشد قاعدتاً نقدینگی کافی نیز برای تولیدکنندگان فراهم می‌شود و امکان بازپرداخت اقساط و تسهیلات نیز به سهولت میسر می‌شود، در غیر این صورت در نبود مشتری، کسادیِ بازار و رکود، معضلات و مشکلات اقتصادی تولیدکنندگان نیز مضاعف و فزاینده خواهد شد.

لزوم به‌روزرسانی تجهیزات و ادوات تولید کیف احساس می‌شود/نیاز ایران به ۱۸ میلیون کیف اداری و مدرسه‌ای در سال

احمد روح‌پرور، یکی از فعالان سابق تولید کیف در استان البرز،با اشاره به نقش بسیار حائز اهمیت دستگاه‌ها و تجهیزات تولید کیف در ارتقایِ کمی و کیفیِ این محصول، تصریح کرد: متأسفانه بسیاری از دستگاه‌های موجود در واحدهای تولیدی، کهنه و مستهلک می‌باشند و با این وضعیت، امکان رقابت با تولیدات کشورهای چین و ترکیه، سخت و ناممکن است. وی افزود: رقابت پایدار و مؤثر با رقبا، مستلزم حصول توفیقات جدی در دو بخشِ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است که بخش اول معطوف به بروکراسی اداری و حوزه برنامه‌ریزی می‌باشد و عرصه دوم به حوزه تجهیزات و دستگاه‌های مربوطه و ارتقای کیفی آن بازمی‌گردد.

چندی پیش، محسن خردمند، رئیس اتحادیه سراجان، در گفتگویی با رسانه‌ها در تشریح وضعیت حاکم بر بازار کیف ایران، بیان کرد: آن‌چنان‌که برآوردهای انجام‌شده نشان می‌دهد، نیاز ایران به کیف در سال (در دو حوزه اداری و مدرسه‌ای) حدود ۱۸ میلیون کیف است. آن‌چنان‌که این مقام مسئول در اتحادیه اشاره‌شده می‌گوید: از این میزان حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد محصولات، در بخش داخلی تولید می‌شوند که به‌زعم وی در صورت اطمینانِ تولیدکنندگان از برخورد با واردکنندگان غیرمجاز و مهار و کنترل این معضل، به‌صورت تدریجی بر ضریب تولید افزوده می‌شود.

موضوع واردات مواد اولیه و ترخیص کالا از دیگر نارسایی‌هایی است که بنابر اظهارات خردمند، بر میزان مشکلات تولیدکنندگان افزوده است. امید آن می‌رود با اتخاذ تدابیر مؤثر و اصولی، اقدامات لازم برای رفع مشکلات و بهبود شرایط در این عرصه، اتخاذ و عملیاتی شود که در چنین صورتی در سایه این فعالیت بسیاری از کاستی‌ها و محدودیت‌ها رفع خواهد شد و طبیعتاً با بهره‌گیری از ظرفیت اشتغال‌زایی تولید کیف، قادر خواهیم بود بخشی از نارسایی مرتبط با معضل بیکاری را نیز مهار و کنترل کنیم.

انتهای خبر/