آسیه حاتمی مؤسس مجموعه کاریابی در نشستی با خبرنگاران با اشاره به اینکه وضعیت اشتغال و مهار بیکاری یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم و بخصوص نسل جوان در سال‌های اخیر است، اظهار داشت: همواره موضوع ایجاد اشتغال مورد تأکید مسئولان کشور بوده و دراین‌باره وعده‌های بسیاری داده‌شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی درعین‌حال تأکید کرد: طوفان فارغ‌التحصیلان جویای کار درراه است درحالی‌که طبق جدیدتری آمارها تعداد دانشجویان کشور در تمام مقاطع تحصیلی ۴ میلیون و ۸۳ هزار و ۱۲ نفر برآورده شده است. حاتمی خاطرنشان کرد: وزارت کار اقداماتی را برای رفع بحران اشتغال ازجمله صدور بخشنامه طرح کارورزی، حمایت از اشتغال توسط سازمان صداوسیما، تسهیل اشتغال دانشجویان از سوی وزارت علوم و حمایت از کارآفرینی و شرکت‌های دانش‌بنیان توسط معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام داده است. وی درعین‌حال به تأثیر اینترنت در رشد اشتغال کشور اشاره کرد و گفت: گسترش استفاده از اینترنت در کشور موجب شد تحولات گسترده در حوزه‌های مختلف پدید آید و در این میان حوزه اشتغال نیز علت رشد استفاده مردم از اینترنت دستخوش تغییرات اساسی شد و کارفرمایان و کارجویان به علت ظرفیت‌های فضای آنلاین برای استخدام نیرو و ظرفیت‌های کاریابی از آن استقبال کردند. وی بابیان اینکه سوئیس که در همسایگی آلمان و ایتالیا قرار دارد جمعیتی نزدیک به یک‌دهم ایران را دارا است، گفت: ۲۵ درصد از جمعیت کشور سوئیس را مهاجران تشکیل می‌دهند درعین‌حال ۲۰ وب‌سایت استخدامی در سوئیس فعال هستند که از میان آنان بزرگ‌ترین وب‌سایت استخدامی در این کشور ۱۸ سال قدمت دارد؛ این سایت‌ها بیش از ۳.۵ میلیون بازدید دارند و بیش از ۳۰ هزار موقعیت شغلی در آن ثبت‌شده است و طبق اطلاعات بیش از ۱۰۰ هزار رزومه در دیتابیس آن قرار دارد. او با اشاره به انتشار گزارش حقوق و دستمزد، تصریح کرد: گزارش حقوق و دستمزد تنها مرجع آگاهی از حقوق و دستمزدها در مورد گرو‌های شغلی مختلف در سراسر کشور است که در چهار سال گذشته جایگاه مهمی نیز بین جامعه کارجویان، کارفرمایان و فعالان بازار کار پیداکرده است. حاتمی خاطرنشان کرد: خلأ وجود گزارش حقوق و دستمزد در کشور موجب شده بود تا علاوه بر سردرگمی کارفرمایان و شاغلان، رسانه‌های کشور نیز از دسترسی به آ‌مار و اخبار دقیق در مورد وضعیت اشتغال و پرداختی‌ها در بسیاری از گروه‌های شغلی و استان‌های کشور بی‌خبر باشند.

همچنین بخوانید:   قیام یک مستند علیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای

وی تصریح کرد: از مزایای گزارش حقوق و دستمزد برای کارفرمایان ابتدا آگاهی از بازه‌های رایج پرداختی و حقوق عرف بازار، امکان برنامه‌ریزی مالی برای آینده، امکان تمدید قرارداد و حفظ نیروی انسانی در طول سال و سپس پیشگیری از پرداخت حقوق نامتعارف و غیرمنصفانه است. حاتمی آگاهی از دستمزدهای دریافتی از مشاغل مختلف و افزایش قدرت مذاکره در مصاحبه‌های شغلی و امکان دریافت حقوق منصفانه را از مزایای گزارش حقوق دستمزد برای کارجویان اعلام کرد. وی افزود: در گزارش سال ۱۳۹۵ بیش از ۱۰۵ هزار نفر مشارکت کردند که جامعه آماری به‌قدری بزرگ بود که برای اولین بار در کشور دو سامانه خدماتی با آمارهای منحصربه‌فرد از دل آن استخراج شد،‌همچنین سامانه حقوق و دستمزد استان‌ها در گروه‌های شغلی مختلف در اختیار تمام استان‌ها قرار گرفت.

انتهای خبر/