سه کشور اندونزی، مالزی و تایلند اقدام به انعقاد یک پیمان پولی سه‌جانبه میان خود جهت راه‌اندازی سازوکار معامله با ارزهای ملی نموده‌اند تا وابستگی خود به دلار آمریکا در معاملات را کاهش دهند. در سازوکار راه‌اندازی شده توسط این کشورها بانک‌های عامل تعیین‌شده به‌طور مستقیم معاملات را مدیریت خواهند کرد و تبادلات مالی مبتنی بر سازوکار ارزهای ملی و بدون نیاز به انتقال ارز خارجی صورت خواهد گرفت.

 در دسامبر سال ۲۰۱۶ بانک‌های مرکزی سه کشور تایلند، اندونزی و مالزی به‌منظور استفاده از ارزهای ملی خود در پرداخت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری، یک پیمان پولی سه‌جانبه میان خود امضاء کرده‌اند. سه کشور برای اینکه به توافقنامه پیمان پولی سه‌جانبه میان خود دست یابند، اقدام به انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه میان خود نیز نموده‌اند.

مقابله اندونزی، مالزی و تایلند با آثار منفی نوسانات دلار با استفاده از ارزهای ملی

بانک‌های مرکزی کشورهای طرف توافق بعد از آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم، آمادگی برای اجرائی شدن این پیمان پولی سه‌جانبه میان خود را اعلام کردند. در اصل بانک‌های مرکزی کشورهای طرف پیمان، مقررات جدیدی وضع نموده‌اند تا وابستگی به دلار آمریکا در معاملات تجاری را کاهش دهند و به دنبال آن آثار سوء ناشی از تغییرات نرخ ارز را نیز به حداقل برسانند.

بدین ترتیب صادرکنندگان و واردکنندگان اندونزیایی، مالزیایی و تایلندی اجازه خواهند داشت تا پرداخت‌های خود جهت انجام تجارت با یکدیگر را با استفاده از ارزهای ملی خود یعنی روپیه، رینگیت و بات انجام دهند. در سال ۲۰۱۸ عملیات پرداخت مربوط به معاملات تجاری دوجانبه کشورها به‌وسیله ارزهای ملی طرفین با یکدیگر آغاز شد.

عملکرد سازوکار تجارت غیر دلاری در کشورهای آسه آن چگونه است؟

بانک مرکزی اندونزی، تایلند و مالزی جهت پرداخت و تسویه معاملات با ارزهای ملی خود، هرکدام بانک‌هایی را از کشور خود جهت اجرائی نمودن سازوکار تجارت با ارزهای ملی انتخاب کرده‌اند تا این عملیات تجاری را انجام دهند. این بانک‌ها در اصل وظیفه مبادلات مستقیم تجاری با کشورهای عضو پیمان پولی سه‌جانبه را بر عهده‌دارند.

البته در ابتدای ماه جاری میلادی فیلیپین نیز به‌عنوان عضو جدید به سازوکار تجارت با ارزهای ملی این سه کشور پیوسته است و بدین ترتیب مجموع این کشورها یک پیمان پولی چهارجانبه را تشکیل داده‌اند. مقررشده است بانک مرکزی فیلیپین نیز برای اجرائی شدن سازوکار تجارت در چارچوب ارزهای ملی، تعدادی بانک فیلیپینی را برای پیوستن به جمع بانک‌های اندونزی، مالزی و تایلند معرفی نماید که به‌عنوان بانک عامل معاملات تجاری در قالب چارچوب تجارت با ارزهای ملی تعیین‌شده‌اند.

معاملات تجاری میان سه کشور مذکور در سازوکار استفاده از ارزهای ملی، به‌طور مستقیم از طریق بانک‌های عامل تعیین‌شده انجام می‌شود. درنتیجه علاوه بر حذف دلار از معاملات، نیاز به ارسال و دریافت پرداخت‌های مربوط به معاملات از کانال بانک‌ها و حساب‌های کارگزار که در کشورهای ثالثی از قبیل آمریکا و کشورهای اروپایی قرار دارد را برطرف می‌کند. این خود هزینه‌های معاملاتی ناشی از انتقال ارز را کاهش می‌دهد.

در سازوکار ارزهای ملی انتقال ارزی میان کشورها صورت نمی‌گیرد

در این شیوه معامله برخلاف سیستم تک ارز دلاری، هیچ انتقال ارزی میان صادرکنندگان و واردکنندگان و مؤسسات مالی دو کشور صورت نمی‌گیرد. واردکنندگان و صادرکنندگان در هر کشوری برای انجام پرداخت‌ها و دریافت‌های خود، با مؤسسات مالی و بانک‌هایی که تعیین‌شده طرف خواهند بود. تجار دو کشور فقط پول ملی خود را پرداخت و دریافت خواهند کرد.

به‌عبارتی‌دیگر در این سازوکار بانک‌های مرکزی و بانک‌های عامل کشورهای عضو سازوکار، به‌صورت دوبه‌دو برای یکدیگر یک حساب افتتاح می‌کنند که نقش حساب‌های تسویه را ایفا می‌کند. بدین ترتیب تمامی دریافت‌ها و پرداخت‌های بانک‌های تعیین‌شده از هر کشور برای بازرگانان درنهایت در این حساب‌ها خالص‌سازی شده و میان سه کشور تسویه صورت می‌گیرد.

هر دو بانک مرکزی می‌توانند، معاملات ساکنان کشور خود به کشور مقابل را از این روش ثبت و پرداخت کنند؛ بنابراین یک اعتبار مشخصی را برای یکدیگر ایجاد می‌کنند و انباشت تفاوت‌های خالص معاملات را در پایان هر دوره تسویه می‌کنند. این سازوکار عملیاتی شده میان ۴ کشور گفته‌شده یک نظام پرداخت جدید است که امکان انجام معاملات تجاری بین‌المللی بدون استفاده از دلار را فراهم می‌کند.

انتهای پیام/