نایب‌رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران درباره تأثیر اختلال‌های اخیر اینترنت بر بازار اینترنت و کسب‌وکارهای اینترنتی که در پی بروز اغتشاش‌ در چند شهر حادث شده، اظهار داشت: بنا بر اعلام بزرگ‌ترین فعالان بازار کسب‌وکارهای اینترنتی شامل ارائه‌دهندگان اینترنت، فروشگاه‌های اینترنتی، تاکسی‌های آنلاین و امثال آن‌ها از اختلال اینترنت در چند روز گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان زیان کرده‌اند.

در گذشته بیشترین تأثیر وضعیت اینترنت روی شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت بود و مثل امروز کسب‌وکارهای متعدد روی اینترنت ارائه نشده بود؛ اما در حال حاضر اینترنت علاوه بر بستر دسترسی، بستر تجارت کالا و خدمات است و اکنون از محل اختلال اینترنت کسب‌وکارهای اینترنتی بیش از ارائه‌دهندگان اینترنت متضرر می‌شوند.

شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت در این ایام اگرچه سرویس را از قبل فروخته‌اند اما با کاهش میزان مصرف و افزایش شدید شکایت‌ها روبه‌رو می‌شوند و فروش جدید سرویس نیز نخواهند داشت که این موارد به کاهش درآمد آن‌ها منجر خواهد شد. کسب‌وکارهای وابسته به اینترنت نیز جایگزینی جز بستر فضای مجازی ندارند و در ایام اختلال در حالی با کاهش درآمد مواجه می‌شوند که هزینه‌ها وجود دارند یا حتی به دلیل اخلال در سرویس‌دهی هزینه‌ها به‌شدت افزایش پیدا می‌کنند.

به گزارش فارس، علی توسلی یادآور شد: در روزهای اخیر سرویس اینترنت به‌جز در ساعات محدودی کامل قطع نشد و بیشتر شاهد کندی اینترنت و افزایش شدید پینگ‌ سرویس‌ها بودیم که به‌ویژه سرویس‌های متأثر از سرعت را تحت تأثیر قرار داد. البته گویا این وضعیت ادامه‌دار نخواهد بود و اخیراً نیز وزیر ارتباطات از رایزنی‌هایی با شورای عالی امنیت برای رفع محدودیت برخی شبکه‌های اجتماعی خبر داده است.

همچنین بخوانید:   اعتراض نمایندگان بیمه به استارتاپ‌های آنلاین

انتهای خبر/