به گزارش آژانس کسب‌وکار هورموند، ناآرامی‌ها در بازار ارز و روند افزایشی نرخ دلار در هفته‌های اخیر و شدت شوق مردم برای خرید آن، کار را به جایی رسانده که بار دیگر صف‌های طولانی برای خرید این ارز در تهران آلوده مقابل صرافی‌های خیابان فردوسی تشکیل شود.

شوق خرید دلار از آنجا بین مردم بالا گرفته که قیمت دلار چند هفته‌ای است مدام در حال افزایش است و مردم با این تصور که اگر دلار بخرند سود می‌کنند وارد این بازار شده و به خرید ارز مشغول شده‌اند. جالب‌تر اینکه به‌مانند سنوات قبل و سال‌های ۹۰ و ۹۱ این بار هم خریداران منتظر در صف‌های طولانی مقابل صرافی‌های فردوسی خانم‌های خانه‌دار هستند! خانه‌دارهایی که کنار دلال‌های بازار ارز سودای سود بیشتر با خرید دلار را دارند.

یکی از فعالان بازار از حرکت پول‌های خرد به سمت این بازار خبر داده و می‌گوید: هیجانات در بازار اکنون به اوج رسیده و هر کسی با هر میزان سرمایه‌ای که دارد، از دور و نزدیک خود را به چهارراه استانبول و سبزه‌میدان رسانده است تا بلکه بتواند سودی هرچند اندک اما پر ریسک را به خانه ببرد. شاید هم حق با خانه‌دارها و دلال‌ها باشد! بالاخره دلار طی چند روز رشد چشمگیری داشت!

به نقل از تسنیم، طبق اذعان یکی از همین دلال‌های خیابان فردوسی، سود اصلی گرانی دلار به جیب سرمایه‌دارهای بزرگ این بازار می‌رود نه مردم و دلال‌های خرد! حقیقتاً این دلال که به گفته خودش عمری را در این بازار سپری کرده، راست می‌گفت؛ برای اثبات گفته او می‌توانیم اشاره‌ای به اتفاقات صبح تا ظهر بازار ارز در روز یکشنبه ۱۵ بهمن‌ماه داشته باشیم! ۱۵ بهمن را شاید به‌عنوان روز رکوردزنی دلار یاد کنیم چراکه در این روز رکورد دلار ۴۸۰۰ تومان شد که پیش‌تر مسئولان ارشد دولتی ازجمله رئیس‌جمهوری و رئیس کل بانک مرکزی به مردم وعده داده بودند که دلار ارزان می‌شود! اما دیروز برای ساعتی در بازار ارز رکورد دلار ۴۸۰۰ تومان شد. در زمانی که دلار از ۴۸۰۰ تومان عبور کرد سود به جیب چه کسی رفت؟ دقت داشته باشید که رکورد دلار خیلی روی کانال ۴۸۰۰ تومان نماند ولی همان دقایق کوتاه هم کافی بود تا سرمایه‌داران اصلی که نبض بازار را در اختیار دارند دلارهای خود را با قیمت بالا به مردم و دلال‌های خرد بفروشند.

همچنین بخوانید:   دولت به داد شرکت‌ها و کارخانه‌های تعطیل شده برسد

فروش در قیمت‌های بالا هم معمولاً برای این افراد کاری ندارد چراکه خودشان با دپوی دلارهای بازار این تصور را در بازار جا می‌اندازند که دلار نیست و این یعنی گرانی بیشتر! هر زمان هم که دلار در بازار کم شده و قیمت‌ها بالا رفته شوق مردم و دلال‌ها برای خرید دلار بیشتر از قبل شده است، این رویه‌ای است که نمی‌توانیم منکرش شویم.

چند دقیقه فرصتی است که دلال‌های بزرگ بازار ارز، سودهای میلیاردی به جیب بزنند! سود میلیاردی هم از این جهت که این افراد در معاملاتشان به فروش ۱۰۰ دلار و … کفایت نمی‌کنند بلکه معاملاتی که این‌ها دارند در حوزه یک و دو میلیون دلار است نه صرفاً چند صد دلار!

بعد از آنکه دلار این افراد فروخته شد و کمی ارز در بازار زیاد شد قیمت‌ها نیز سیر نزولی را در پیش گرفت! حال قضاوت با شماست که بگویید در زمان گرانی دلار چه کسانی سود می‌کنند. در بازار ارز تهران دیروز همین هم شد، دلار خیلی روی کانال ۴۸۰۰ تومان نماند و دقایقی بعد به کانال ۴۷۰۰ تومان جا خوش کرد و بین ۴۷۵۰ تا ۴۷۸۰ تومان معامله شد، البته کاهش دلار بعد از ورود بانک مرکزی به کف بازار کمی شدت گرفت.

از ظهر ۱۵ بهمن و بعد از آنکه دلار رکورد ۴۸۰۰ تومان را هم زد از خیابان فردوسی و مقابل پاساژ افشار خبر رسید که نماینده بانک به پاتوق اصلی دلارفروش‌ها رفته و به تمام متقاضیان دلار با نرخ بانکی می‌فروشد. متقاضیان با کارت ملی می‌توانند ۳۰ دلار دریافت کنند. در دقایق نخست فروش ارز بانکی به عموم متقاضیان در بازار آزاد قیمت فروش دلار از سوی نماینده بانک ۴۷۸۵ تومان اعلام شد، ولی دقایقی بعد دلار بانکی با قیمت ۴۷۵۵ تومان و بعد از آن ۴۷۴۹ تومان و هم‌اکنون ۴۷۲۵ تومان به مردم فروخته شد.

همچنین بخوانید:   بازی خطرناک با نرخ ارز

گفتنی است در ایام گرانی دلار مسئولان قوه قضائیه از دستگیری تعدادی از مهره‌های اصلی این بازار خبر داده‌اند. دیروز هم اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضا اعلام کرد: در ارتباط با نابسامانی‌های اخیر، ۶ نفر تحت تعقیب قرار گرفتند اما نمی‌دانم بازداشت هستند یا خیر؛ وزارت اطلاعات نیز به این موضوع ورود کرده است.

ولی گرانی‌ها در بازار دلار در حالی هر روز رنگ جدیدی به خود می‌گیرند که در هفته‌های قبل و هم‌زمان با اوج‌گیری دلار هم رئیس‌جمهور و هم رئیس کل بانک مرکزی به مردم اطمینان داده بودند که دلار به‌زودی ارزان می‌شود ولی به نظر می‌رسد وعده‌های مسئولان در عمل تحقق نیافت. در روزهای آخر آذرماه بود که ولی‌الله سیف از ارزانی دلار در ماه‌های بهمن و اسفند خبر داد ولی گذشت ۱۵ روز از بهمن نیز نشان داد که ظاهراً بهمن هم ماه آرامش بازار ارز نیست و به این سادگی بازار آرام نمی‌شود. البته بازاری‌ها معتقدند اگر بانک مرکزی اراده کند دلار خیلی راحت به ۴۰۰۰ تومان می‌رسد ولی مشخص نیست واقعاً چه دست‌هایی پشت پرده گرانی‌های این روزهای دلار هستند.

در روزهای اخیر رئیس کل بانک مرکزی گفته بود: تا حدود زیادی کاهش نرخ ارز در بازار ادامه خواهد یافت، البته این کاهش در حد رقم و اعدادی خواهد بود که حبابی در آن وجود نداشته باشد. البته برای کاهش نرخ ارز در بازار نمی‌توان رقم خاصی را اعلام کرد.ولی‌الله سیف درباره میزان حباب نرخ ارز با توجه به روند کاهشی که در بازار آغاز شده است، گفت: بازار ارز در حال طی کردن شرایط خاص خود است و طبیعی است که بانک مرکزی طبیعتاً نظارت بر این روند دارد؛ البته به نظر می‌رسد که یک التهاب در یک تا دو ماه گذشته در این بازار رخ داد که اکنون، در حال تعدیل شدن است.

همچنین بخوانید:   رونمایی از دو محصول جدید توسط پتروشیمی کارون

این در حالی است که رئیس‌جمهور نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم تأکید کرده بود که مشکلی از بابت دلار وجود ندارد و مردم خیالشان راحت باشد. بعد از آنکه دلار رکورد ۴۸۰۰ تومان را هم زد مدام از رئیس‌جمهور یاد می‌شود این‌گونه که: با دلار ۴۸۰۰ تومانی خیالمان راحت باشد؟ ۱۷ بهمن، طبق اعلام دولت بناست رئیس‌جمهور با اصحاب رسانه نشست خبری داشته باشد، شاید فردا حسن روحانی گریزی هم به اتفاقات این روزهای بازار ارز داشته باشد.

انتهای خبر/