احمد توکلی رئیس هیئت‌مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت اظهار داشت: این قبیل تحرکات قابل پیش‌بینی بود چراکه اتخاذ سیاست‌های خشن تعدیل صندوق بین‌المللی پول، پیش‌ازاین نیز، یک‌بار دیگر در ابتدای دهه ۷۰ تجربه‌شده بود و با همین تحرکات اعتراض‌آمیز مواجه شد. همان زمان هم مسئولین وقت به نصایح دلسوزانه کارشناسان اقتصادی توجه نکردند و شد آن‌طور که نباید می‌شد و صدای اعتراضات در مشهد، اسلامشهر، شیراز و چند شهر دیگر بلند شد.

به گزارش فارس، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به عامل مضاعف در شکل‌گیری اعتراضات اشاره کرد و گفت: البته رویکرد غلط دولت به‌جز پیگیری همان سیاست‌های غلط دهه ۷۰، دو اشکال جدی دیگر هم دارد که عامل مضاعف در رشد انتقادات مردمی است. یکی سستی و رخوت دولتی‌ها در رفع مشکلات معیشتی و دیگر بی‌اعتنائی به مردم و فرار از شفافیت و پاسخ گوئی در قبال تصمیماتی که گرفته می‌شود. نماینده پیشین مجلس برای نمونه به اعتراض مالباختگان مؤسسات اعتباری طی چند ماه گذشته اشاره کرد و گفت: متأسفانه باوجود تذکر بسیاری از دلسوزان ازجمله گزارش کارشناسی و پیگیری‌های حقوقی سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت، مسئولین دولتی ازجمله رئیس‌کل بانک مرکزی بااینکه در گرفتاری مردم دارای قصور و تقصیر محرز بودند، حاضر نشدند نسبت به رفع مشکلات آن‌ها اقدام مقتضی صورت دهند. توکلی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در ماجرای تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج طبق قانون معاون جرم است چون در اقدام به‌موقع اهمال کرده است. به همین دلیل دیده‌بان شفافیت و عدالت طی نامه‌ای به دادستان عمومی علیه مدیرعامل تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج، رئیس‌کل و مسئولان بانک مرکزی و وزیر و مسئولان وزارت تعاون در دوره ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۵ اعلام‌جرم کرد که بحمدالله پذیرفته‌شده و در حال رسیدگی است. وی ضمن منطقی دانستن اعتراضات مردم به سوءاستفاده مقامات اسرائیلی و آمریکائی اشاره کرد و افزود: گرچه این دولت در رسیدگی به مشکلات مردم کوتاهی کرده است، اما باید توجه داشت که اعتراضات غیرقانونی، مدیریتش به دست ضدانقلاب و گروهک‌های تروریستی و منافقین خواهد افتاد و آتش آن، تنها دامن دولت را نخواهد گرفت. حمایت امروز ترامپ نیز تائید همین تحرکات غیرمردمی ضدانقلاب است. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه بابیان اینکه مردم ما نشان دادند که در چنین مواقعی هوشیاری لازم را درصحنه خواهند داشت، تصریح کرد: آمریکائی‌ها از آنجائی که دارای حماقت ساختاری و ایدئولوژیک هستند نمی‌دانند که این قبیل حمایت‌ها باعث می‌شود مردم با سرعت بیشتری مرزشان را از ضدانقلاب و مزدوران جدا کنند. وی همچنین بابیان اینکه شعارهای ساختارشکنانِ ظلم به اعتراضات به‌حق مردمی است تأکید کرد: هدف ضدانقلاب، این دولت و آن دولت نیست و اصل نظام را هدف گرفته‌اند. به همین جهت اصلاح‌طلب و اصولگرا و غیره، باید در کنار هم نسبت به پیگیری مطالبات به‌حق مردم و این قبیل تحریکات غیرقانونی واکنش نشان دهند. توکلی همچنین اضافه کرد: مسئولین دولت باید توجه کنند که نحوه برخورد با اعتراضات مردمی متفاوت از تحرکات ضدانقلاب است و نباید با هردو امنیتی برخورد کرد. مواجهه با مردم تنها در احترام به مطالبات آن‌ها و پاسخگویی شفاف و صادقانه است.

رئیس حیات مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت درنهایت با اشاره به سخنان صریح روز چهارشنبه رهبر انقلاب درباره اقدامات احمدی‌نژاد گفت: یکی از عوامل شکل‌گیری اعتراضات در روزهای گذشته، اقدامات چند ماه اخیر آقای احمدی‌نژاد است که خواسته یا ناخواسته تلاش کرد مردم را نسبت به همه نهادهای نظام ناامید کند و به تعبیر رهبری انقلاب، همه را با یک چوب بزند. توکلی گفت: مدل انتقادی ما باید به نحوی باشد که درنهایت مردم احساس ناامیدی نکنند. فراموش نکنیم که ناامیدی مردم از دولت فعلی، الزاماً به معنی امیدواری به اصولگراها نیست و ممکن است نسبت به اصل حاکمیت ناامید شوند و مقدمات اعتراضات افراطی و خشن را فراهم سازد.

انتهای خبر/