در روزهای اخیر معاون وزیر اقتصاد و رئیس خزانه‌داری کل کشور اعلام کرد بنا به دستور رئیس جمهور اطلاعات مربوط به پرداختها از این پس در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت.

رحمت‌الله اکرمی، معاون نظارت مالی وزیر اقتصاد و خزانه‌دار کل کشور با اعلام این خبر، گفته بود: بر اساس دستور شماره ۱۲۹۵۶۰ رئیس‌جمهور در خصوص تکریم حقوق شهروندی و ابلاغ ضوابط اجرایی بودجه ۱۳۹۷، کلیه پرداخت‌های مرتبط با هزینه‌های عمومی دولت از امروز در اختیار عموم مردم قرار گرفته است. به‌دنبال دستور صریح رئیس‌جمهور و مأموریتی که وزیر امور اقتصادی و دارایی به این معاونت محول کرد، طی ماه‌های اخیر زیرساخت‌ها و مقدمات این موضوع فراهم شد که از امروز مورخ شنبه، اول اردیبهشت ۱۳۹۷ عموم مردم می‌توانند با مراجعه به درگاه اینترنتی وزارت امور اقتصادی و دارایی به‌آدرس www.mefa.ir تحت عنوان «گزارش پرداخت‌های خزانه‌داری کل کشور» در جریان جزئیات‌های پرداخت‌های دولت از محل بودجه عمومی کشور قرار گیرند.

خزانه‌دار کل کشور تأکید کرد: هم‌اکنون اطلاعات پرداخت‌های فروردین ۹۷ قابل دسترسی است و از این پس اطلاعات مربوط به پرداخت‌ها به‌طور مستمر به‌روزرسانی خواهد شد. بر این اساس در حالی که خبر دسترسی عموم مردم به پرداختهای خزانه‌داری در مقیاس وسیع در رسانه‌ها انعکاس یافت، اما در عمل اطلاعات این گزارش نتوانست کارشناسان اقتصادی را نسبت به شفاف شدن پرداختها قانع کند.

به گزارش تسنیم، بر این اساس، به‌خلاف انتظار افکار عمومی وقتی به وب‌سایت وزارت اقتصاد که مورد اشاره خزانه‌دار کل کشور بود مراجعه می‌کنیم با جدول زیر روبه‌رو می‌شویم که تنها دو سرفصل در آن ذکر شده است، این دو سرفصل عبارتند از؛ حقوق و مزایای مستمر که مربوط به ۳۱ استان کشور می‌باشد و همچنین سرفصل سایر هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر.

در خصوص سرفصل دوم خزانه‌داری کل کشور بایستی توضیح دهد که از انتشار ارقام مربوط به پرداختهای این سرفصل با عنوان غیرشفاف چه‌هدفی را دنبال کرده است.

از سوی دیگر انتظار افکار عمومی این بود که وقتی بعد از سالها خزانه‌داری کل کشور از رویه چندین سال خود یعنی تأکید بر محرمانگی آمارها خارج شده و رویکرد جدیدی را در دستور کار خود قرار داده است، بایستی به‌شکل همه‌فهم‌تر، دقیق‌تر و با جزییات بیشتر به انتشار ارقام پرداختی اقدام کند. متأسفانه در گزارش اخیر خزانه‌داری چنین رویکردی دیده نمی‌شود و به‌نظر می‌رسد وزارت اقتصاد در راستای شفاف شدن عملکرد خود نسبت به رویه انتظار گزارشها تغییر اساسی ایجاد کند.

انتهای خبر/