حسن روحانی ۱۵ خرداد ۹۲ تقریباً ۹ روز قبل از انتخابات در گفت‌وگوی مستقیم با مردم بعد از نکوهش بی‌برنامگی‌ها، می‌گوید: «من یک نکته‌ بسیار ساده بگویم، ما سه میلیون و ۳۰۰ هزار بیکار داریم و اگر در سال ۱۰ میلیون توریست وارد کشور شود، ۱۳.۶ میلیارد دلار درآمد ارزی و چهار میلیون اشتغال درست می‌شود، یعنی با یک برنامه‌ریزی صحیح در یک مسئله اقتصادی و اجتماعی ما می‌توانیم بیکاری را حل کنیم.»

این سخنان حسن روحانی امیدهای تازه‌ای در دل فعالان بخش گردشگری ایجاد کرد. بااین‌حال آنچه اتفاق افتاد، توسعه مورد انتظار فعالان و کارشناسان بخش گردشگری نبود. چنانکه در دولت روحانی بیشترین رشد گردشگران ورودی به کشور در سال ۹۲ با رشد ۱۷.۹۷ درصد اتفاق افتاد و برخلاف انتظارها رشد گردشگران ورودی در دو سال اخیر منفی بوده است.

بر این اساس رشد گردشگران بین‌المللی در سال ۹۵ حدود (۵.۴۰- درصد) و رشد پنج‌ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۱.۰۸- درصد) بوده است. جدول پایانی تعداد گردشگران بین‌المللی واردشده به ایران در ۱۰ ساله اخیر را نشان می‌دهد که بر اساس آن، تعداد گردشگران از چهار میلیون و ۷۰ هزار نفر در سال ۹۱ به پنج میلیون و ۱۸۱ هزار نفر در سال ۹۴ رسیده که این روند با کاهش ۵.۴۰ درصدی در سال ۹۵ به چهار میلیون و نه‌صد هزار نفر رسیده است. همچنین در پنج‌ماهه سال جاری تعداد دو میلیون و ۱۵۹ هزار نفر گردشگر بین‌المللی به ایران واردشده‌اند که این میزان با کاهش بیش از ۲۳ هزار و ۵۰۰ نفری نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ روبه‌رو بوده است.

همچنین بخوانید:   شفاف‌سازی ‌های وب و چند علامت سؤال

به گزارش نود اقتصادی مرور آمارهای مربوط به تعداد گردشگران بین‌المللی واردشده به ایران نشان می‌دهد برخلاف وعده‌های رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم و اهداف کمّی سند چشم‌انداز، بخش گردشگری ایران جایگاه واقعی خود را به دست نیاورده است و با عدم تحقق برنامه‌های پیش‌بینی‌شده به نظر می‌رسد با ادامه شرایط فعلی در این بخش، بسیاری از فرصت‌های تاریخی صنعت گردشگری به‌سرعت از دست خواهد رفت و باوجود «خوش‌خیالی‌های پفکی» آینده چندان درخشانی برای این بخش در انتظار نیست.

انتهای خبر/