در فصل برداشت جاری روسیه توانست ۸۵.۹ میلیون تن گندم برداشت کند و حتی رکورد تولید گندم در شوروی سابق را بشکند. بنا به آمار ارائه‌شده از سوی دفتر آمار روسیه موسوم به «روستات» روسیه در فصل برداشت جاری ۱۳۵.۳ میلیون تن غلات برداشت کرده است. تولید گندم در روسیه نسبت به سال گذشته یک میلیون تن افزایش داشته است.

وزارت کشاورزی روسیه نیز چشم‌انداز خود نسبت به صادرات گندم طی سال جاری را تغییر داده و انتظار می‌رود این کشور ۵۰ میلیون تن گندم صادر کند. این حجم برداشت گندم توسط روسیه باعث می‌شود این کشور با کنار زدن آمریکا به بزرگ‌ترین صادرکننده گندم در جهان تبدیل شود. به‌طورکلی روسیه در سال ۲۰۱۷ معادل ۲۰.۷ میلیارد دلار محصولات کشاورزی و غذایی صادر کرده است.

به نقل از فارس، بااین‌حال همچنان میزان واردات محصولات غذایی روسیه از صادرات این کشور بیشتر است. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور این کشور طی سخنانی در مجلس فدرال این کشور گفت: طی چهار سال آینده باید حجم صادرات کشاورزی روسیه از واردات آن‌ها بیشتر شود. پوتین خواستار خودکفایی روسیه در تولید گوشت گاو، محصولات لبنی و سبزیجات شد و از مقامات این کشور خواست تا به سمت صادرات گوشت قدم بردارند.

سال گذشته روسیه ۲۳۷ هزار تن گوشت صادر کرد که ۴۲ درصد نسبت به سال ۲۰۱۶ افزایش داشته است. انتظار می‌رود تولید غلات در روسیه در سال ۲۰۲۵ به ۱۵۰ میلیون تن افزایش یافته که ۶۰ میلیون تن آن صادر شود. در حال حاضر غلات تولیدی روسیه به کشورهای مصر، ترکیه، بنگلادش، عربستان، اندونزی، آذربایجان و نیجریه صادر می‌شود. صادرات گندم روسیه در سال ۲۰۱۷ با ۴۰ درصد افزایش نسبت به سال قبل از آن به ۲۶.۲۵ میلیون تن رسیده است.

همچنین بخوانید:   کاستی‌های ایران در نمایشگاه‌های گردشگری

انتهای خبر/