02177946669 | 09109200500 info@damaavand.com

این روزها برخی از برندهای پوشاک ترکیه‌ای که کیفیتی معادل پوشاک درجه ۳ تولیدات داخلی را دارند توانسته‌اند بخش عمده‌ای از بازار پوشاک ایران را در دست خود بگیرند. ال سی وایکیکی یکی از این برندها است که مانند دیگر برندهای ترکیه‌ای نقشه‌های بزرگی برای بازار پوشاک ایران در سر دارد.

به گزارش نود اقتصادی، نائب رئیس اتحادیه پوشاک در رابطه با این برند گفته است که این برند که رشد خوبی هم از لحاظ فروش در کشور داشته است به منزله یک سم برای بازار پوشاک ایران است زیرا  LC Waikiki فقط به صرف افزایش نمایندگی‌هایش توانسته بازار را قبضه کند. علاوه بر حضور ال سی وایکیکی که باعث شکایت و گلایه تولیدکنندگان داخلی است برند دیگری هم هست که شاید تا به حال کمتر رسانه‌ای به حضور آن در بازار پوشاک ایران پرداخته باشد.

کوتون نام این برند با کیفیت درجه ۳ است که تقریبا حدود ۴ سال است فعالیت خود را با تأسیس شعبه‌ای در تهران آغاز کرد و هم اکنون دارای حداقل دارای ۹ شعبه رسمی در کشور است. شعبه‌های شریعتی، دولت، الماس ایران و نازی آباد در تهران، تبریز شعبه لاله پارک، شیراز شعبه خلیج فارس، مشهد شعبه احمد آباد و چندین شعبه دیگر در رشت و اصفهان از جمله فروشگاههای “کوتون” هستند که البته برخی کانال‌های مجازی نیز با معرفی خود به عنوان نمایندگی رسمی این برند توانسته‌اند فروش زیادی را به صندوق‌های این برند ترکیه‌ای بریزند و این پیشرفت در طی ۴ ساله گذشته در حالی صورت گرفته است که سال‌های رکود و تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی و فروش پوشاک داخلی بوده است.

همچنین بخوانید:  طرح شکست خورده وزیر صنعت

این برند که حدود ۱۵ درصد از برند ال سی وایکیکی هم گرانتر است، جز برندهای فست فشن پوشاک و ارزان ترکیه است. فست فشن به برندهایی گفته می‌شود که بر اساس مکانیزم‌هایی که در این گونه برندها تعریف می‌شود کالاهای ارزان قیمت و با فشن ضعیف‌تر در اختیار مردم می‌گذارند، به طوری که کیفیت آن‌ها متوسط هم نبوده بلکه زیر متوسط است.

به گفته برخی از کارشناسان حتی صنعت مد و لباس فرانسه و ایتالیا هم از حضور چنین برندهایی آسیب می‌بینند، و بنابراین در برابر حضور این گونه برندهای فست فشن مقاومت می‌کنند چه برسد به صنعت مد و پوشاک ایران که با چالش‌های زیادی مواجه است. بدون شک حضور برندهایی مانند کوتون در بازاری که تولیدکنندگان داخلی آن با موانعی از جمله تأمین مواد اولیه، رکود و… مواجه هستند، می‌تواند ضربه زیادی به تولید داخلی بزند.

یک موضوع دیگر که در رابطه با فست فشن‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد این است که به دلیل موانع ذکر شده چرخه تولید در کشور ما روند کندی می‌گذراند و این در حالی است که اساس “فست فشن‌ها” به سرعت در تولید است. بنابراین در چنین شرایطی رقابت با این گونه برندهای کیفیت پایینِ ترکیه بسیار سخت خواهد بود و به جرأت می‌توان گفت که آسیب این چنین برندهایی بسیار بیشتر از فشن‌های دیگر خواهد بود.

کوتون هم با این که کیفیت مدیوم به پایین را دارد سرعت و رشد بسیار خوبی را در این ۴ سال و در بازار ایران داشته و تاوان این رشد را هم تولیدکنندگان داخلی پرداخته‌اند! نکته عجیب درباره حضور برندهای ترکیه ای مانند کوتون و ال سی در ایران چراغ سبز دولت روحانی برای حضور قدرتمند آنها در بازار ایران است!

همچنین بخوانید:  جمع آوری تابلو برند های پوشاک خارجی فاقد مجوز

انتهای مطلب/