پس از شکایت‌های بسیار مشترکان موبایل از پیامک‌های تبلیغاتی ناخواسته، وزارت ارتباطات امکان قطع این پیامک‌ها از طریق سامانه (#۸۰۰*) ستاره ۸۰۰ مربع فراهم کرد. براساس مقررات، ارسال پیامک های انبوه تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی برای مشترکان هزینه‌ای ندارد، اما منوط به دریافت رضایت مشترک است. اپراتورها نیز موظف شده‌اند، سامانه‌ای طراحی کنند که امکان انتخاب نوع پیامک برای مشترک فراهم باشد.

در ساماندهی پیامک‌های انبوه تبلیغاتی، وزیر ارتباطات با تایید اینکه این پیامک‌ها، مزاحم و آزاردهنده است، تاکید کرد: بخشی از پیامک‌‌های تبلیغاتی، متعلق به کسب و کارهای نو است که به دلیل هزینه‌ گران تبلیغات شهری و صدا و سیما، فرصت معرفی و تبلیغ ندارند و باید راه صحیحی برای استفاده این کسب و کارها از این امکان تبلیغات نیز فراهم شود.

شیوه  مسدود کردن کلی پیامک‌های تبلیغی از طریق قطع تمامی سرشماره‌های انبوه، مشکلاتی را برای برخی مشترکان، مجموعه‌ها و کسب و کارها ایجاد کرده است، از جمله اینکه مشترکانی که پیامک تبلیغی خود را قطع کرده‌اند و در لیست سیاه هستند، برای مثال از اپلیکیشن‌های نیازمند به ثبت نام کاربر، پیامک تایید نمی‌گیرند، یا پیامک‌های اطلاع‌رسانی سازمان‌ها و مجموعه‌ها را دریافت نمی‌کنند.

با توجه به این نیاز موجود در بازار، با راه حل پیامک سفید امکان انتخاب نوع پیامک‌های تبلیغاتی دریافتی برای مشترکان فراهم شده است. در این روش مبتنی بر وب و اپلیکیشن، ارسال پیامک تبلیغی هدفمند است و حتی ارسال پیامک به شماره‌های در لیست سیاه نیز به شرط رضایت مشترکان فراهم می‌شود.

در این روش یک پیامک از یک سرشماره مشخص به مشترک ارسال شده و رضایت وی برای دریافت پیامک تبلیغی از مجموعه ارسال کننده مشخص سوال می‌شود. مشترک اگر علاقه مند به دریافت پیامک از مجموعه اعلام شده باشد عضو سامانه رایگان می شود و در غیر این صورت نیاز به انجام عملی نیست. به این ترتیب مخاطبان بدون اینکه پیامک‌های تبلیغی را به طور کامل قطع کنند می‌توانند نوع پیامک تبلیغی دریافتی را براساس علاقه و رضایت خود انتخاب کنند.

تجربه نشان داده ارسال فله‌ای و بی هدف پیامک‌های تبلیغی، علاوه بر اینکه به دلیل مشخص نبودن جامعه هدف تبلیغ، نتیجه مورد انتظار را ندارد، به تجربه ای آزاردهنده برای مخاطبان تبدیل شده است. توسعه راه‌کارهای متعدد هدفمند کردن تبلیغات، در جهت فرهنگ سازی و تصحیح کاربردهای بستر پیامک کمک کننده است.

انتهای خبر/