علی فاضلی امروز در نهمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما امروز در سخنرانی خود از اصطلاحاتی مثل گردن کلفت و دست درازی استفاده کردید که تاکنون از چنین اصطلاحاتی استفاده نمی کردید و دلیل آن چیست، با بیان اینکه در سه سال گذشته سکوت کرده ام و حرفی نزده ام، گفت: بیشتر به دنبال رفع مشکلات بوده ام.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه اصناف با ورود تکنولوژی در ساختار اقتصاد کشور مخالفتی ندارد، گفت: اتفاقاً کمی از کار عقب هستیم، اما وارد کردن بنگاه های صنفی در عرصه علمی با کمترین امکانات و حتی بدون هیچ امکاناتی امکان پذیر نیست و زیرساخت ها برای آنها فراهم نشده است.

باور کنید که برای ادامه کار توسط کارآفرین فضا اصلاً مناسب نیست و این را کسی نمی تواند کتمان کند.

من نمی خواهم اسمی از نهاد یا ارگانی ذکر کنم، اما باید بگویم مجموعه عظیم وابسته به نهادها و ارگان ها وارد این مجموعه شده اند و کارهای عظیمی در فضای مجازی به دست گرفته اند که سرمایه گذاری آنها از طریق بانک ها انجام می شود و منابع مالی آنها نیز تعریف شده است که اصلاً بنگاه ها و واحدهای صنفی ما به این امکانات دسترسی ندارند.

اینها افرادی هستند که سازمان یافته وارد مجموعه شده اند.

فاضلی گفت: شما اگر کار در فضای مجازی را بررسی کنید، خواهید دید چه کسانی وارد این مجموعه شده اند، آیا اینها کارآفرینان عادی هستند؟ یا کارآفرینان سازمان یافته هستند؟

بروید بررسی کنید و ببینید شرکتی که در بحث  آژانس های اتومبیل وارد شد و سرمایه گذاری عظیمی کرد وابسته به کجاست؟ من نمی توانم بگویم وابسته به کجاست. من نمی خواهم بگویم حمایت دولتی دارند، ولی آنها از رانت های موجود استفاده می کنند. علی رغم تأکیدات رئیس جمهور و معاون وی کار متأسفانه در زیرمجموعه به نفع مردم انجام نمی شود.

شعار ما این است که کار را به دست مردم بسپاریم و اقتصاد را مردم محور کنیم. همه در بحث کوچک سازی دولت صحبت می کنند، ولی کاری انجام نمی شود. اینها را من نباید پاسخ دهم. من به اندازه کافی حرف زده ام، تصریح کرد: امیدوارم این مسائل حل شود.

فاضلی همچنین بیان داشت: بحث بسته حمایتی بنگاه های کوچک و متوسط تا امروز عملیاتی نشده و در حد شعار باقی مانده است، اما برای ایجاد اشتغال و توانمندسازی اتاق اصناف خبرهای خوبی در راه است.

وی با اشاره به تفاهم نامه ای که امروز بین وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اتاق اصناف ایران به امضا رسید، خاطرنشان کرد: در نظر داریم تا بر اساس این تفاهمنامه حداقل ۱۰۰ هزار شغل را تا پایان نیمه اول سال و ۲۰۰ هزار شغل را تا پایان سال در بخش اصناف ایجاد کنیم.

اگر موفق شویم سقف بخشودگی حق بیمه کارفرمایان تا سقف ۵ کارگر را تعمیم دهیم که البته الان به صورت یک توافقنامه در حال تنظیم آن هستیم و نیازمند مصوبه هیأت وزیران است، می توان امید داشت که ایجاد شغل افزایش یابد.

در توافق نامه مذکور آمده است تا تحصیل کردگانی که به وزارت کار مراجعه کرده اند و در لیست وزارت کار قرار گرفته اند، به یک کارفرما معرفی شوند و وزارت کار ۶ ماه تمام حقوق، مزایا و حق بیمه آنها را پرداخت کند و کارفرما هم ۶ ماه به آنها آموزش دهد و در پایان ۶ ماه اگر کارفرما تمایل داشت آنها را با قرارداد شرطی به استخدام کارگاه کوچک یا متوسط خود درآورد و اگر نپذیرفت الزامی برای ادامه کار نیست، اما کارورز توانسته در این مدت حد اقل حرفه ای را به صورت تخصصی بیاموزد.

وی همچنین در مورد مالیات بر ارزش افزوده بیان داشت: در تمام نظامات اقتصادی دنیا مالیات بر ارزش افزوده یا همان مالیات بر مصرف از یک ایستگاه اخذ می شود، ولی قانونی که الان ساری و جاری است باعث شده مالیات بر ارزش افزوده از مبادی زیادی اخذ شود که یقیناً بر قیمت تمام شده کالا و خدمات و تولید اثر می گذارد، ضمن اینکه ایراد اساسی این است که سلیقه ای هم اعمال می شود و یا حتی قانون هم اعمال نمی شود.

البته مالیات بر ارزش افزوده نباید در کالاهای سرمایه ای لحاظ شود که این اتفاق هم می افتد. فاضلی در مورد افتتاح مرکز تجارت پوشاک ترکیه ای در یکی از نقاط تهران گفت: یقیناً در این امر اظهارنظر نمی کنم، اما بحث سرمایه گذاری خارجی را نفی نمی کنم، ولی می گویم سرمایه گذاری در جهت تولید را ما بیشتر می پسندیم.

انتهای خبر/فارس