عباسعلی ابونوری گفت: مسائلی که راجع به شرایط اقتصادی کشور حتی بعد از انقلاب و بعد از جنگ مطرح می‌شود نشان می‌دهد که سیستم برنامه‌ریزی برای توسعه و یا رشد اقتصادی بلندمدت هیچ مسیر مشخصی وجود نداشته است. حتی بعد از جنگ تحمیلی نیز اندوخته‌های ارزی به‌طور مشخص استفاده و صرف واردات کالا شد؛ پس حتی در همان دوران هم اهداف اقتصادی مشخصی نداشتیم.

وی با بیان اینکه البته نباید تنها قسمت خالی لیوان را نگاه کرد، اظهار داشت: نه بعد از برجام بلکه قبل از برجام نیز کارشناسان اقتصادی خوب عمل نکردند و متأسفانه روزبه‌روز وابستگی به دلار شدیدتر شد و دلیل این اتفاقات آن است که دچار ویروس سیاسی شده‌ایم. اگر می‌خواهیم به برجام متکی نباشیم ابتدا باید مشکلات سیاسی کشور را حل و سپس در بخش اقتصاد تعامل ایجاد کنیم. حتی با کشورهای پاکستان، افغانستان و ترکیه باید تعاملات خوبی داشته باشیم، گفت: علاوه بر اینکه باید تعاملات خوبی با کشورها داشته باشیم باید با نگاه به داخل و تقویت نقاط قوت خود اقتصاد کشور را توسعه و تحکیم دهیم.

توجه به اقتصاد مقاومتی می‌تواند کشور را از هر لحاظ قوی‌ کند بنابراین اگر می‌خواهیم با نگاه به درون اقتصاد خود را تقویت کنیم باید این موضوع را از رأس کشور و از مسئولان آغاز شود. نباید شعار سیاسی بدهیم، گفت: نظام اقتصادی ما مشکل دارد پس نباید با تأکید بر برجام منتظر بمانیم هرچند باید تعاملات خود را گسترش دهیم و از همین امروز کالاهایی را که وارد می‌کنیم خودمان تولید کنیم.

وی با اشاره به اینکه آیا مدرسان و استادان دانشگاه که از ماژیک و وایت برد که کاملاً وارداتی هستند می‌توانند از این محصولات استفاده نکرده و از گچ و تخته‌سیاه استفاده کنند، اظهار داشت: در همین حال که این اظهارات را مطرح می‌کنم در دانشگاه‌های آمریکا از گچ و تخته‌سیاه استفاده می‌شود. به‌هرحال باید دست از شعار دادن برداریم و به معنای واقعی به اقتصاد مقاومتی که می‌تواند گره‌گشا و چاره‌ساز کشور باشد توجه کنیم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم که کالاهایی را که وارد می‌کنیم و توانایی تولید آن را در داخل داریم آن را اجرایی کنیم، اظهار داشت: نباید برجام به یک بهانه سیاسی تبدیل شود بلکه باید با اتحاد و همبستگی از این مرحله نیز عبور کنیم. باید قوای سه‌گانه کشور با یکدیگر متحد باشند و زمینه را فراهم کنند تا کالاهایی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود و وارد می‌شود را تقویت کنیم و جلوی این واردات را بگیریم.

انتهای خبر/ فارس