پس از انتشار موفقیت‌آمیز ارز مجازی پترو از سوی ونزوئلا این کشور قصد دارد دومین ارز مجازی خود را نیز منتشر کند. درصورتی‌که ونزوئلا دومین ارز مجازی خود را منتشر کند به نخستین کشوری تبدیل خواهد شد که دو ارز مجازی را در کشورش تاکنون رایج کرده است. نیکلاس مادرو رئیس‌جمهور ونزوئلا پیش‌تر اعلام کرده بود که این ارز مجازی توسط ذخایر نفت این کشور پشتیبانی می‌شود و ارز جدید هم به پشتوانه فلزات این کشور منتشر خواهد شد. قرار است این ارز مجازی جدید هفته آینده در این کشور منتشر شود.

ونزوئلا تلاش می‌کند تا با استفاده از ارزهای مجازی در این کشور سلطه دلار را در بازارهای جهانی به‌ویژه به کشور خودش کاهش دهد. رئیس‌جمهور این کشور قبلاً هم به کشورهای تولیدکننده نفت پیشنهاد داده بود تا در مبادلات نفتی به‌جای دلار از ارزهای مجازی استفاده کنند. کارشناسان معتقدند؛ استفاده از ارزهای مجازی برای کشورهایی که نرخ مبادله ارز آن‌ها نسبت به دلار ضعیف‌تر است شرایط بهتری را رقم خواهد زد.

همچنین این کارشناسان می‌گویند استفاده از ارزهای مجازی برای کشورهایی با تورم بسیار بالا مناسب‌تر است. طی سال‌های گذشته تورم در ونزوئلا به ۷۰۰ درصد رسیده بود. برخی معتقدند ارزهای مجازی روش خوبی برای تحریم‌های کشورها علیه آن‌ها است ازجمله این‌ها تحریم‌های دلاری است که معمولاً از سوی آمریکا برای برخی کشورها ازجمله ونزوئلا اعمال‌شده است. آمریکا به ونزوئلا هشدار داده است که استفاده از ارزهای مجازی آن‌ها را مشمول جریمه خواهد کرد.

انتهای خبر/

همچنین بخوانید:   طرح "اعاده اموال نامشروع "