کاهش سود بانکی اساساً کار خوبی در اقتصاد کشور محسوب می‌شود،‌ این اقدام به روان‌سازی اقتصادی و گردش خوب مالی کمک می‌کند. از سوی دیگر سال‌هاست فعالان اقتصادی اعم از کارخانه‌داران و فعالان اقتصادی و دهک‌های ضعیف جامعه که وام‌های ۵،‌۱۰،‌۱۵ میلیون تومانی دریافت می‌کنند همواره به دنبال این بودند، تا نرخ سود تسهیلات کاهش پیدا کند. وی تصریح کرد: اما باید به این نکته توجه شود که در کنار کاهش سود سپرده بانکی، کاهش سود تسهیلات دیده شود و از این مسئله غفلت نشود. وی بابیان این‌که سود تسهیلات ۱۸ و ۲۴ درصدی با سیاست‌های کلان اقتصادی مغایرت دارد، ادامه داد:‌ زمانی که که سود سپرده بانکی کاهش می‌یابد، عده‌ای از موجران که از مستأجران خود پول پیش (رهن) دریافت می‌کنند و آن را در بانک سپرده‌گذاری می‌کنند. وقتی سود این سپرده‌ها کاهش می‌یابد،توقع موجران از مستأجران افزایش می‌یابد.

حسام عقبایی نایب‌رئیس اتحادیه املاک با اشاره به این‌که صاحب‌خانه‌های با کاهش نرخ سود سپرده بانکی انتظار افزایش پول پیش را دارند،‌ افزود:‌ این‌که می‌گویم کاهش سود سپرده بانکی برای اقتصاد مفید است در این صورت است که یک پکیج اقتصادی داشته باشیم. اقتصاد کشور را باید از بالا به پایین اصلاح کنیم نه از پایین به بالا. به‌عبارت‌دیگر اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی تنها راه نجات اقتصاد کشور و صنعت مسکن است. اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی باید توسط مجلس دهم انجام می‌شد که این کار را متاسفانه نکردند. از مجلس یازدهم که شعار اقتصادی دارد و اکثر نمایندگان آن با هم هماهنگ هستند انتظار می‌رود اصلاح سیاست‌های پول یو بانکی کشور را عملیاتی کنند. حتی رهبر معظم انقلاب نیز نوروز سال گذشته این موضوع را به‌صورت تلویحی مطالبه گری کردند. از این رو مجلس یازدهم باید این مسئله را در دستور کار خود قرار دهد.

یکی از زیرمجموعه‌های اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی می‌تواند کاهش سود سپرده‌گذاری و در کنار آن کاهش سود تسهیلات بانکی باشد. به‌این‌ترتیب دهک‌های مختلف جامعه می‌توانند برای خرید خانه از این تسهیلات استفاده کنند. اگر در کنار کاهش سود بانکی سایر بخش‌های مالی و سیاست‌های پولی و بانکی را اصلاح کنیم تا جلوی تورم گرفته شود کار بسیار خوبی است، اظهار کرد:‌ نباید از مسئله تورم غافل شویم؛  تورم کشور در فروردین‌ماه ۹۹ بیش از ۲ برابر سود بانکی بوده است،‌ این اتفاق خوبی نیست. باید فاصله بین تورم و سود بانکی بسیارکم باشد. دولت باید در ساختار سیاست‌های پولی و مالی خود از بالا به پایین اقدام کند نه از پایین به بالا. در این صورت کاهش سود بانکی می‌تواند در رونق اقتصادی، افزایش سرانه‌های ملی، درآمدهای سرانه افراد و جهش تولید مدنظر رهبر معظم انقلاب تأثیرگذار باشد.

نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تأکید بر این‌که مجلس یازدهم باید قوانینی را تصویب کند تا علاوه بر تورم، جلوی پول‌شویی را بگیرد،‌ افزود: در این صورت کاهش سود سپرده‌های بانکی توأم کاهش سود تسهیلات، می‌تواند عامل بازدارنده‌ای در کنترل تورم کشور و به‌خصوص کنترل تورم مسکن و نرخ اجاره‌بهای مسکن باشد. وی در پاسخ به این پرسش که آیا عزمی در دولت برای اصلاح سیاست‌های اقتصادی و اجرای آن از بالا به پایین می‌بینید، گفت:‌ متأسفانه چنین عزمی که دولت برای اجرای سیاست‌های اقتصادی از بالا به پایین را داشته باشد،دیده نمی‌شود. فعلاً این کار را برعکس (پایین به بالا) انجام می‌دهند.

لازمه اصلاح سیاست‌های اقتصادی تا آنجایی که دولت اختیارات دارد در هیئت دولت، شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی از حداکثر ظرفیت‌ها استفاده کند،ضمن این‌که با تعامل با مجلس یازدهم جاهایی که به قوانین خاص نیاز دارد،‌ بتواند در کمیسیون اقتصادی مجلس رایزنی‌های لازم را انجام دهد. مطالبه گری دولت در اصلاح سیاست‌های پولی و بانکی در مجلس دهم کم‌رنگ بود؛ به‌عبارت‌دیگر اینها از مجلس دهم مطالبه گری نکردند. امیدواریم مجلس یازدهم در این زمینه ریل‌گذاری کرده و سیاست‌های پولی و بانکی کلان که یکی از زیرشاخه‌های کوچک آن اصلاح سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی است را به دولت ابلاغ و بر آن نظارت کند.

انتهای پیام/تسنیم