حجت‌الله عبدالملکی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: دولت یازدهم خواسته یا ناخواسته طی ۳ سال گذشته زیرساخت های اقتصادی کشور را تخریب کرده است. حجت الله عبدالملکی ، استاد اقتصاد دانشگاه در برنامه جهان‌آرا شبکه افق سیما با اشاره به  اینکه  دولت یازدهم خواسته یا ناخواسته طی ۳ سال گذشته زیرساخت های اقتصادی کشور را تخریب کرده است گفت: وضعیت نابه سامان فعلی اقتصاد کشور را دولت یازدهم میراث دولت قبلی می‌داند؛ اگر این حرف هم درست باشد اما در این سالهای که از دولت یازدهم می‌گذرد اثری از اصلاح مشاهده نمی‌شود که بتوان به آینده امیدوار بود.

وی با اشاره به اینکه وضعیت اقتصاد کشور از هر لحاظ که محاسبه شود بدتر شده است گفت:‌این موارد احتیاج به بررسی آمار ندارد که برای ارائه دستکاری شود بلکه از هر کدام از مردم مثلا در مورد معیشت آنها که سوال کنید می‌گویند که بدتر از سال ۹۲ شده است. عبدالملکی با بیان اینکه در این دولت ساختارهای کلان اقتصادی تخریب شده است گفت: به عنوان یک اقتصاد دان نگرا روند وضعیت فعلی در دولت دوازدهم هستم که به کجا ختم خواهد شد. وی با اشاره به اینکه وضعیت مردم در سه شاخه نسبت به سال ۹۲ به مراتب بدتر شده است گفت:‌وضعیت مردم در معیشت، مسئله بیکاری و قدرت خرید که نشانه شدت فقر آنها است بدتر شده است.

عبدالملکی با بیان اینکه فقر، بیکاری و شکاف طبقاتی در دولت یازدهم افزایش یافته است گفت: در سال ۹۲،  چهار میلیون و دویست هزار نفر بیکار وجود داشت که از این تعداد دو میلیون و دویست هزار نفر بیکاران طبق آمار رسمی بودند؛ ۷۰۰ هزار نفر از آنها بیکارانی بودند که به بازار کار هنوز مراجعه نکرده بودند و بقیه شاغلین فصلی بودند؛ همین عدد در سال ۹۶ به ۶ میلیون هفصد هزار نفر رسیده است. وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از شغلهای پایدار در این دولت از بین رفته است گفت: مثلا شخصی ۱۵ سال سابقه کار درشرکتی داشته که به اعتبار آن ازدواج کرده و بچه دار شده و مسکنی قسطی تهیه کرده است اما اکنون بیکار شده است.

عبدالملکی با اشاره به اینکه بخش زیادی از شغلهای پایدار در این دولت از بین رفته است گفت: ارزش هر شغل پایدار با اندازه ۴ شغل تازه تأسیس است؛ جرا که جوانی که تازه از دانشگاه بیرون آمده حال یک سال دیگر نیز بیکار باشد حیلی اتفاق ناگواری صورت نمی‌گیرد نسبت به شخصی که ۱۵ سال سابقه کار دارد اگر ناگهان بیکار شود یک حفره رفاهی در کشور ایجاد می‌شود. وی با اشاره به اینکه صادرات در دولت روحانی  طبق آمار کمتر شده است گفت: در سال ۹۴ ۱۶ درصد کاهش صادرات غیر نفتی داشتیم و در سال ۹۶ ۶ درصد دیگر نیز صادرات غیر نفتی کاهش داشته است.

عبدالملکی با اشاره به اینکه در سال گذشته دولت برای کنترل قیمت دلار  که در آستانه انتخابات بالای چهار هزار تومان نرود نقدینگی را افزایش داده است گفت: ده میلیارد دلار وارد بازار کشور کردند. وی با اشاره به اینکه ثبات قیمت دلار وقتی واقعی است که صادرات غیرنفتی رشد پیدا کند در صورتی که در دولت آقای روحانی اینگونه نبوده است گفت:دولت یازدهم  هر چند شاهد ثبات ارزی بوده ایم اما از جیب مردم پول برداشتیم و به صرافان داده‌ایم که قیمت ارز را بالا نبرند.

عبدالملکی سفره خانواده های ایرانی در دولت یازدهم کوچکتر شده است گفت:‌ بر اساس مطالعاتی که خود دولت انجام داده است میزان مصرف گوشت قرمز، گوشت سفید و لبنیات پائین آمده است و به جای آن مصرف نان و تخم‌مرغ افزایش داشته است. در همین سال گذشته قیمت گوشت حدود سی هزار تومان افزایش داشته است. وی با اشاره به اینکه برای شاخص تورم ۳۵۹ قلم کالار ادر نظر می‌گیرند گفت: این در حالی که خانوارها به ۲۰۰ قلم از این کالاها احتیاجی ندارند. خانواده ها به گوشت، پوشاک، شوینده‌ها و مواردی از این قبیل احتیاج دارند.

عبد الملکی با اشاره به اینکه  وضعیت حقوقی کارکنان در دولت یازدهم بهبود پیدا نکرده است گفت: در بخش خصوصی با توجه به رکودی که وجود داشته است فاجعه است؛ بسیاری از شرکتها تعطیل شده است و برخی که در شرف تعطیلی هست کارگران خود را بیرون نکرده‌اند اما  چندین ماه است  که حقوق آنها را پرداخت نکرده اند. وی با اشاره به اینکه چنین افرادی سر کار هستند و جزء آمار بیکاران محسوب نمی‌شود گفت: اما این افراد چندین ماه است که حقوق خود را دریافت نکردند و آمار آنها حدود یک میلیون نفر است. معدنچی‌های آزاد شهر جزء این دسته بودند که نه تنها افزایش درآمدی نداشتند بلکه حقوق ثابت خود را نیز دریافت نمی‌کند.

عبدالملکی با اشاره به اینکه ضریب جینی در این دولت  ۴ درصد افزایش یافته است گفت:  این آمار فوق العاده زیاد است چرا که دولتها در یک دوره چهار ساله با هزار برنامه‌ریزی آن را یک درصد کاهش می‌دهند که در این دولت ۴ درصد افزایش پیدا کرده است. سال گذشته واردات  خودروهای لوکس ۵۰ درصد افزایش یافته است. وی با بیان اینکه جهانگیری جلوی دوربین زنده می گوید ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در این دولت صورت گرفته ولی اینگونه نیست گفت: افزایش صادرات سال ۹۵ از نظر وزنی ارتقا داشته ولی ارزش آن نه، این نشاندهنده خام فروشی است. عبدالملکی با بیان اینکه اگر وضعیت معیشت مردم مانند سال ۹۲ نیز باقی می ماند می‌توانستیم ادامه دولت یازدهم را تحمل کنیم گفت: سیاستهای اقتصادی ضد تولید دولت رکود را بیشتر کرده است.

انتهای پیام/ تسنیم