تیرداد احمدی در پاسخ به این پرسش که دلیل رکوردشکنی‌های بورس در روزهای گذشته و کاهش بیش از ۸۰۰۰  واحدی در روز جاری چیست، گفت: نوسان شاخص بورس طبیعی است و نباید از افزایش ۵۰۰۰ واحدی در یک روز خوشحال شد و یا از کاهش ۸۰۰۰ واحدی شاخص در یک روز ناراحت باشیم. به گفته وی امروز مشکل و چالش اصلی بازار سرمایه افت شاخص بورس نیست بلکه ایرادات مستمر و دائم سیستم معاملاتی و هسته معاملات است.

این کارشناس بورسی گفت: سامانه معاملات حتی در تالار حافظ برای کارگزاران بورس به‌درستی کار نمی‌کند و در برخی زمانهای بازار سامانه قابل‌مشاهده نیست یا با تأخیر کار می‌کند. به گفته احمدی حتی نماد معاملاتی تاصیکو (صدر تأمین) بعد از ساعت معاملات در بازار معاملات خریدوفروش شد و هسته مرکزی معاملات کشش ندارد و نمی‌تواند به همه تقاضاها و عرضه‌ها پاسخ بدهد.

وی گفت: زیرساخت لازم و کافی برای سامانه معاملات بورس به‌صورت آنلاین وجود ندارد و امیدوارم مدیریت جدید شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدامات عاجل جهت رفع مشکلات را در دستور کار قرار دهند. این کارشناس بورسی در مورد این‌که چرا روزهایی که یک‌باره شاخص کل ۵۰۰۰ واحد رشد می‌کند و یا در روز جاری که شاخص کل ۸۰۰۰ افت می‌کند چه دلیل خارجی وجود دارد که معامله‌گران تصمیم به خرید یا فروش می‌گیرند، گفت: هیچ‌کس نمی‌تواند به‌صورت کامل بگوید که چرا دیروز شاخص ۵۰۰۰ هزار واحد مثبت شد و یا امروز ۸۰۰۰ واحد منفی شد و نباید از این‌که شاخص یک روز مثبت می‌شود، خوشحال باشیم و اگر روزی شاخص منفی شد ناراحت شویم.

به گفته این کارشناسان، برخی از معامله‌گران می‌ترسند و قدرت ریسک کمتری دارند که این کار به هیجان بازار اضافه می‌کنند و لذا عده‌ای زمانی که شاخص رشد می‌کند، با خوش‌بینی نسبت خرید می‌کنند، اما به‌محض این‌که شاخص افت می‌کند با نگاه بدبینانه نسبت به فروش اقدام می‌نمایند. وی تصریح کرد: آینده بازار بورس در ۶ ماه آینده مثبت است لیکن سرمایه‌گذاران و سهامداران می‌باید با واقع‌بینی و افزایش مطالعه و بررسی دقیق عملکرد شرکت‌ها و صورت‌های مالی نسبت به معاملات اقدام نمایند.

احمدی تأکید کرد: هر خط معاملات که برای سهام‌های مختلف ۵۰ یا ۱۰۰ هزار سهم تعریف می‌شود، باید افزایش پیدا کند و درسهامی که با افزایش سرمایه قیمت سهم رقیق‌شده، ولی همچنان هر خط واردشده در سیستم سقف ۱۰۰ هزار سهمی دارد مانند بانک تجارت و بانک صادرات و یا سایپا و ذوب‌آهن، تعداد سهام در هر خط سفارش برخی از سهام افزایش پیدا کند. به گفته این کارشناس بورسی مثلاً قیمت سهام بانک تجارت که حدود ۴۲ تومان است، اگر کسی بخواهد ۲۰۰ میلیون تومان سهام بانک تجارت خریداری کند، هر ۱۰۰ هزار سهم یک خط معاملاتی است که برای این تعداد باید ۵۰ بار سفارش وارد سامانه معاملات، درحالی‌که می‌توان خط معاملاتی برای این شرکت را افزایش داد تا تعداد مراجعه به سامانه برای معامله کاهش یابد.

این کارشناس اقتصادی در مورد این‌که دلایلی که در دنیای واقع وجود دارد و بر بورس اثر می‌گذارد و این‌که چرا اقتصاد در رکود به سر می‌برد، اما ظرف هفته گذشته بورس رکوردشکنی می‌کرد، گفت: بعضی از اخبار را بازار پررنگ یا کم‌رنگ می‌کند و نسبت به آن هیجانی عمل می‌کند و عکس‌العمل بیشتر یا کمتر از تأثیر واقعی خبر انجام می‌دهند، اما به‌صورت کلی باید بگوییم، اگر دیروز ۵۰۰۰ واحد شاخص مثبت شد و امروز شاخص ۸۰۰۰ واحد افت کرد، این طبیعت بازار است و نباید از نوسانات طبیعی بازار زیاد نگران شویم.

وی در پایان پیشنهاد کرد: اصلاح  تعداد سهام در هر خط معاملات برای شرکت‌های پر معامله باقیمت سهام پایین از صد هزار سهم به یک‌میلیون سهم  و اصلاح ساختار در سامانه معاملات بورس می‌تواند به بازار کمک شایانی داشته باشد و فارغ از نوسانات روزمره می‌باید به تقویت زیرساخت‌های بازار سرمایه و تأمین بستر معاملاتی سالم و شفاف برای زنجیره ذینفعان اقدام نماییم.

انتهای پیام/