ثبت رکوردهای تازه و البته بالا برای دلار در حالی این روزها ادامه دارد که هنوز واکنشی از سوی مردان اقتصادی دولت به این وضعیت رسانه‌ای نشده است. البته زمانی که دلار از ۵۲۰۰ تومان عبور کرد، خبر آمد که اکبر ترکان در گفت‌وگویی از افزایش قیمت دلار حمایت کرده و گفته است: اینکه قیمت دلار بالا رفت کار خوبی بود، چاره‌ای نبود چون آن موقع مصنوعی قیمت دلار را پایین نگاه داشته بودند، وقتی سطح عمومی قیمت‌ها بالا می‌رود دلار هم بالا می‌رود. نمی‌شود تقاضای عمومی قیمت‌ها بالا رود اما دلار بالا نرود چراکه این موجب شکست اقتصاد می‌شود. دلار ارزان بماند ولی تورم باعث می‌شود که کالای داخلی گران شود.

اظهار خرسندی مشاور رئیس‌جمهور در حالی از گرانی دلار در رسانه‌ها منعکس شد که قبلاً‌ شخص رئیس‌جمهور اعلام کرده بود که دولت به‌هیچ‌وجه دنبال گرانی دلار نیست. رئیس‌جمهور زمانی که دلار به مرز ۴۸۰۰ تومان رسید ضمن رد این قیمت برای دلار در بازار آزاد به مردم اطمینان داده بود که خیالتان بابت دلار راحت باشد. همین جمله رئیس‌جمهور کافی بود تا بازاری‌ها از آن در مقاطع مختلف و هم‌زمان با تشدید تلاطم‌های ارزی استفاده کرده و این سؤال را از آقای روحانی بپرسند که؛ الآن خیالمان بابت دلار راحت شد؟

هم‌اکنون در بازار آزاد دلار به مرز ۵۵۰۰ تومان رسیده است؛ هرلحظه از شهرهای مختلف کشور خبر می‌رسد که یک نرخ جدید از دلار در تابلوی صرافی‌ها ثبت شده است؛ در تازه‌ترین نرخ در صرافی‌ها دلار باقیمت ۵۵۰۰ تومان فروخته می‌شود. البته این نرخ برای معاملات بالاست؛ در معاملات کمتر از ۵۰۰۰ دلار، نرخ ۵۵۵۰ تومان هم ثبت شده است، ضمن آنکه در ساعت ۱۴ امروز در بازار آزاد رکورد دلار ۵۶۰۰ تومانی هم زده شد.

به گزارش تسنیم، بسیاری از صرافی‌ها مدت‌هاست که دست از کار کشیده‌اند و خریدوفروش دلار و یورو را انجام نمی‌دهند. درعین‌حال خبرهای رسیده از اتفاقات امروز بازار ارز گواه آن است که بازار مجدداً وضعیت امنیتی پیداکرده است.

یکی از فعالان بازار در همین ارتباط می‌گوید: نیروهای امنیتی در بازار زیاد هستند ولی فعلاً تماشاگر شده‌اند. دلال‌ها نیز از صبح تا الآن بیشتر تماشاگر بودند و کمتر از ۱۰۰ هزار دلار معامله انجام داده‌اند. بازاری‌ها می‌گویند الآن دلار قیمت مشخصی ندارد؛ همین موضوع موجب شده تا بار دیگر صف خرید ارز شکل بگیرد ولی ازآنجایی‌که صرافی‌ها و حتی دلال‌ها هم فروش ارز ندارند،‌ همه در شوک هستند. فعلاً مشخص نیست بانک مرکزی چه سیاستی را برای مدیریت بازار اتخاذ خواهد کرد؛ هنوز صرافی ملی که مسئولیت توزیع ارز به صرافی‌ها را به عهده دارد نرخی برای فروش ارز عمده به صراف‌ها و حتی ارز خرد به مسافران اعلام نکرده است.

امروز همچنین خبری آمد مبنی بر اینکه زین پس ارز دانشجویان هم باقیمت آزاد محاسبه خواهد شد و ارز مبادله‌ای دیگر به این گروه تعلق نمی‌گیرد. با توجه به وضعیت فعلی در بازار ارز که ارز نقدی برای فروش کمیاب شده است، مشخص نیست که تکلیف متقاضیان واقعی دلار و یورو چه خواهد شد و این گروه نیازهایشان را از چه طریق تأمین خواهند کرد. قبلاً نوبخت اعلام کرده بود که خاطر رئیس‌جمهور از گرانی دلار مکدر شده و به همین دلیل هم از بانک مرکزی خواسته تا سریع‌تر بازار را مدیریت کند.

مشخص نیست آیا آقای روحانی در جریان اتفاقات امروز بازار ارز هستند یا خیر! شاید اگر الآن هم از ایشان سؤال شود که؛ می‌دانید قیمت دلار از ۵۵۰۰ تومان عبور کرده؟ بازهم بگویند نه قیمت دلار این رقم نیست و سؤال شونده را متهم کند که از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرد. ولی بهتر است مشاوران رئیس‌جمهور به ایشان اطلاع دهند که الآن دلار در بازار آزاد ایران از ۵۵۰۰ تومان عبور کرده و ارز نقدی در بازار کمیاب شده است! شاید بانک مرکزی در پی خاطر مکدر رئیس‌جمهور هم شده فکری برای این آشفته‌بازار کند.

انتهای یادداشت/ افزایش نجومی قیمت دلار در دولت روحانی