دکتر بیژن عبدی اقتصاددان در خصوص سخنان رئیس‌جمهور در نشست خبری مبنی بر اینکه اعتراضات مردم را صرفاً اقتصادی ندانسته‌اند، می‌گوید: دستگاه‌های مسئول باید در خصوص دلایل اعتراضات به‌طور رسمی اظهارنظر کنند ولی بر اساس اکثریت نظرسنجی‌ها بیشترین دغدغه مردم اقتصادی است. نمی‌توان گفت چند درصد اعتراضات به دلیل مسائل دیگر است. وی افزود: همه اذعان دارند که همچنان مشکلات و مسائل اقتصادی نیاز اول جامعه است. معلوم نیست آقای رئیس‌جمهور بر اساس چه آماری سهم مشکلات اقتصادی را اندک تصور می‌کنند؟

به گزارش نود اقتصادی، دکتر عبدی با اشاره به اظهارات روحانی در مورد روانی و تبلیغاتی بودن افزایش قیمت ارز خاطرنشان کرد: من این را نفی نمی‌کنم که گرانی دلار می‌تواند به دلیل مسائل روانی هم باشد؛ اما واقعیت‌هایی هم در اقتصاد کشور است که مردم به سمت خرید دلار رفته‌اند.

نقدینگی از ابتدای دولت یازدهم تاکنون از ۴۶۰ هزار میلیارد تومان به ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. این یعنی نقدینگی تقریباً سه برابر شده است. عبدی افزود: هنوز معلوم نیست همه دلارهای فروش نفت وارد کشور می‌شود، ولی اگر همه آن‌ها هم وارد شود، به‌طور متوسط ما درآمد ارزی ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلاری داریم که بخش اعظمی از آن‌ها هم متکی به نفت است.

این اقتصاددان عنوان کرد: درآمد ارزی ما رنج ثابتی داشته و نقدینگی ما سه برابر شده است؛ بنابراین پتانسیل افزایش قیمت ارز بر اساس همین حجم عظیم نقدینگی بسیار بالاتر رفته است. از طرف دیگر وقتی نرخ سود سپرده‌های بانکی هم کاهش می‌یابد طبیعی است که نقدینگی به سمت طلا و ارز می‌رود.

همچنین بخوانید:   افزایش قیمت دلار به دلیل ضعف مدیریتی

انتهای خبر/