دولت روحانی رکورد واردات خودرو را شکست/ واردات خودرو ۱۳۵ درصد رشد کرد/ بهار امسال ۳۰ هزار خودرو وارد کشور شد! براساس آمار میزان واردات خودرو کشور در فصل بهار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با رشد بیش از ۱۳۵ درصدی مواجه شده است.

میزان واردات خودرو به کشور هر ماه در کنار دیگر محصولات وارداتی، از سوی گمرک جمهوری اسلامی منتشر می شود. این در شرایطی است که در سال جاری تنها آمار مربوط به واردات خودرو در فرودین ماه اطلاع رسانی شد و هنوز خبری از میزان واردات خودرو در اردیبهشت و خردادماه نیست. در این زمینه برخی از دست اندرکاران بازار خودروهای وارداتی عنوان می کنند که افزایش واردات می تواند یکی از دلایل اصلی در عدم انتشار آمار یاد شده باشد؛ اما در غیاب آمار واردات گمرک هفته گذشته نادر قاضی پور نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری « خانه ملت» در این مورد اطلاع رسانی کرد؛ به طوری که وی خبر از واردات ۳۰ هزار و ۷۱۴ دستگاهی خودرو به کشور طی سه ماه نخست سال جاری داد.

براساس آمار ارائه شده توسط این نماینده مجلس، میزان واردات خودرو کشور در فصل بهار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با رشد بیش از ۱۳۵ درصدی مواجه شده است؛ رشدی که تاکنون سابقه نداشته است. اما با استناد به آمارهای ارائه شده توسط قاضی پور می توان یکی از دلایل رشد واردات خودرو به کشور را حذف واردکنندگان متفرقه و غیررسمی از بازار عنوان کرد. اوایل دی ماه سال گذشته به دنبال ابلاغ دستورالعمل کنترل بازار ارز از سوی معاون اول رئیس جمهور، واردات خودرو توسط شرکت های غیرنماینده (متفرقه) و شرکت های واردکننده غیررسمی به کشور ممنوع اعلام شد. از آنجا که ۵۰ درصد بازار خودروهای وارداتی در دست واردکنندگان متفرقه قرار داشت و از زمان ابلاغ دستورالعمل دولت، آنها به مدت ۶ ماه اجازه ترخیص ثبت سفارش های خود را به کشور داشتند؛

بنابراین در اواخر سال ۹۵ و سه ماه نخست سال جاری شاهد افزایش میزان واردات خودرو به کشور بودیم؛ چراکه این دسته از واردکنندگان به دلیل اعمال محدودیت ها تمامی خودروهای ثبت سفارش  شده خود را به کشور وارد کردند؛ به این ترتیب حجم واردات خودرو به کشور افزایش پیدا کرد. هرچند به نظر می رسد عدم تمایل دولت در انتشار این آمار در ماه آینده نیز ادامه پیدا کند، اما به طور حتم چون واردکنندگان متفرقه خودرو تا اواخر تیرماه اجازه ترخیص خودروهای ثبت سفارش شده خود را دارند، پیش بینی می شود که از تیرماه به بعد واردات خودرو روند نزولی به خود بگیرد.

انتهای خبر/نسیم