نیروی کار دارای مهارت و دانش فنی در یافتن شغل مناسب و افزایش اشتغال افراد بیکار بیش‌ترین شانس را خواهد داشت چراکه تغییرات تکنولوژی و به‌روزرسانی کسب‌وکارها متناسب با نیازهای روز جامعه، ضرورت مهارت‌آموزی را بیش‌تر کرده است. شاید به‌جرئت بتوان گفت‌ که مهارت‌آموزی پیشرفته و متناسب با نیازهای واقعی بازار کار به‌عنوان حلقه مفقوده نظام آموزشی کشور به شمار می‌رود درحالی‌که با عدم تخصیص بهینه منابع و عدم اختصاص هدفمند آن به بخش آموزش‌های مهارتی به مشکلات و چالش‌های موضوع مهم مهارت‌آموزی و ارتقای دانش فنی دامن زده شد.

به گزارش فارس، نکته حائز اهمیت در جریان نشست و بر خواست‌های مسئولان اقتصادی، توجه صرف به بیان کلیات و الزامات آموزش‌های فنی بوده و همواره روند اجرایی مهارت‌آموزی و لزوم تهیه زیرساخت‌های لازم در این بخش مورد غفلت واقع‌شده است؛ غفلتی که اکنون پس از گذشت سال‌ها به قیمت انباشت شدید نیروی کار دانش‌آموخته بدون مهارت‌های فنی تمام شد. دراین‌باره، نگاهی به آخرین سخنان علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جریان ویدئو کنفرانس افتتاح طرح‌های مختلف شهرستان زرند، نشان می‌دهد که مهارت‌آموزی و هدف‌گذاری‌های متناسب با آن در شرایط کنونی بازار کار بسیار خوب و منطقی به نظر می‌رسد. ربیعی دراین‌باره گفته است: سال آینده به همت شما مردم و اقدامات در نظر گرفته‌شده در مجلس شورای اسلامی و پول ترکیبی از منابع مختلف، هر ایرانی با یک مهارت و هر خانه یک شغل محقق می‌شود.

وزیر همچنین در نشست با کارکنان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور که با حضور سلیمان پاک‌سرشت، معاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امین سازگار نژاد، رئیس سابق سازمان و دستیار وزیر کار در محل این سازمان برگزار شد، فقدان مهارت را چالش بزرگ ایران اعلام کرد. وی همچنین بر این موضوع که سازمان فنی و حرفه‌ای کشور باید نماد نوآوری بوده و مسائل نوین را در کشور مدنظر قرار دهد، تأکید جدی دارد.

همچنین بخوانید:   حداقل سرمایه لازم برای ایجاد یک بنگاه متوسط

با بررسی و گفت‌وگوهای پیرامون شرایط روز سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و نحوه مدیریت منابع در سال‌های گذشته، مشخص شد که جای تجهیزات، امکانات و حضور مربیان حرفه‌ای متناسب با فنّاوری‌های پیشرفته خالی است. البته برخی مسئولان و کارشناسان نبود تجهیزات و امکانات به‌روز را نشئت‌گرفته از عدم اختصاص منابع کافی و لازم دانسته و درعین‌حال این اعتقاد وجود دارد که عدم وجود مدیرانی کارآمد در استفاده و تجهیز به‌موقع امکانات ورای مسئله تخصیص کافی منابع است؛ بنابراین نبود تجهیزات به‌روز و امکانات آموزشی در کنار ضعف اراده برای اجرای سیاست‌های مهارت‌آموزی، بر دغدغه‌های قبلی حوزه مهارت‌آموزی در کشور می‌افزاید؛ به‌طوری‌که اکنون با خیل عظیم ۵ میلیون دانش‌آموخته و تقریباً بدون مهارت‌های حرفه‌ای مواجه هستیم.

درزمینهٔ تربیت نیروی انسانی که به گفته کارشناس اقتصادی با نیازهای جامعه زاویه دارد، غلامرضا علیزاده، کارشناس مهارت‌آموزی و استاد دانشگاه بابیان اینکه توسعه هر کشور تحت تأثیر دو عامل رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی است و رشد اقتصادی نیز با تولید و اشتغال رابطه مستقیمی دارد، گفت: جامعه‌ای می‌تواند به توسعه دست یابد که تولید در آن جامعه افزایش یابد و این افزایش تولید منجر به اشتغال شود. وی گفت: تربیت افراد در دانشگاه‌ها با نیازهای جامعه زاویه دارد و آموزش‌ها کاربردی نیستند به‌طوری‌که این آموزش‌ها در بخش صنایع، خدمات و کشاورزی جامعه قابل بهره‌برداری نیست؛ همچنین در دوره‌ای برای کاهش فشار اجتماعی نیروهای متقاضی کار، حجم ورودی دانشگاه‌ها بدون هیچ مطالعه‌ای افزایش یافت و حتی نیروهای تربیت‌شده در دانشگاه‌های فنی و علوم اجتماعی منطبق با نیازهای جامعه نبودند. علیزاده معتقد است، در حال حاضر دانشگاه‌ها در سراسر دنیا، آموزش‌ها را به سمت مهارت‌های فنی و حرفه‌ای پیش می‌برند، چراکه صرف آموزش و مدرک کاربرد ندارد و صرف آموختن مسائل تئوری مهم نیست، بلکه چگونگی به کار بردن آن در جامعه است که اهمیت دارد چراکه کشورهای صنعتی و پیشرفته افرادی که دوره‌های مختلف مهارت‌های عملی را گذرانده و مهارت کسب کرده‌اند، جذب می‌شوند. این استاد دانشگاه، تأکید کرد: باید به‌صورت جدی به دنبال مهارت‌آموزی کاربردی در بین دانشجویان و جوانان حرکت کرده و ضروری است که سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای در این زمینه فعالیت‌های خود را متناسب با نیازهای بازار کار گسترش دهد و در آموزش‌های خود از دستگاه‌های پیشرفته و تکنولوژی روز استفاده کند.

همچنین بخوانید:   طرح کپی کاری روحانی با عنوان کارورزی رونمایی شد

درزمینهٔ آموزش مهارتی موتور پیکان پس از ۴۰ سال، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، درباره لزوم مهارت‌آموزی، به خبرنگار فارس، گفت: موتورهای پیکان و خودروهای قدیمی در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای آموزش داده می‌شوند؛ همچنین فرسوده و قدیمی بودن تجهیزات سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور یکی از موضوعات مطرح در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در جریان نشست با مدیران آموزش فنی و حرفه‌ای بود که باید ببینیم کوتاهی از سوی مسئولان بوده و یا بودجه کافی برای این امر وجود نداشته است؟ وی درعین‌حال گفته است که در سال‌های گذشته نسبت به بودجه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور کم‌لطفی شده است و به همین دلیل تجهیزات به‌روز نشده‌اند؛ بنابراین، عمده مواردی که مورداشاره قرار گرفت به مدیران اجرایی و شخص وزیر کار برای پیگیری مطالبات حوزه مهارت‌آموزی بازمی‌گردد.

انتهای خبر/