ابراهیم رزاقی با بیان اینکه در اصول اولیه قانون اساسی ایدئولوژی اقتصادی انقلاب اسلامی تبیین شده است، همچنین حضرت امام نیز چارچوب اصلی اقتصاد اسلامی را که مبتنی بر استقلال سیاسی و اقتصادی است طرح کرده‌اند،‌ گفت: ایجاد رابطه مستقیم و همه‌جانبه بین بخش‌های تعاونی، خصوصی و دولتی باید شکل می‌گرفت که متأسفانه نتوانستیم در این حوزه توفیق جدی داشته باشیم و دچار نوعی تناقض شدیم.

نقصان و تناقض در اصول اقتصاد مانع اصلی عدم تحقق اقتصاد مقاومتی
وی افزود: اگر در اصول اقتصاد دچار نقصان باشیم حتماً در آینده دچار مشکل می‌شدیم که امروز می‌بینید که در بخش‌های مختلف این رفتار تناقض‌آمیز نشانه‌های خود را هویدا کرده است. به نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی عدم تحقق اقتصاد مقاومتی همین موضوع است.
رزاقی با اشاره به اجرای خصوصی‌سازی‌های اخیر به‌عنوان یکی از آفت‌های اقتصاد ایران گفت: محور هرگونه سرمایه‌داری تولید و صادرات است اما در کشور ما اقتصاد مبتنی بر نفت پیاده شده و گویی تولید خیلی جدی گرفته نشده است.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: آنچه در کشور ما اجرا شد و در حال اجرا است سرمایه‌داری لیبرال است که به تولید توجه ندارد. بخش خصوصی ایران تولیدکننده نیست و قدرت و ثروت اصلی در دست اقشاری است که به دنبال واردات و استفاده از رانت هستند. شما ببینید در چه سطحی امکانات و کالا در کشور وجود دارد اما به بازار عرضه نمی‌شود. امروز متأسفانه حداکثر سود در دلالی و سفته‌بازی خلاصه شده است.
وی اضافه کرد: باید به این نکته توجه داشته باشیم که در سال‌های ابتدای انقلاب با توجه به ضعف بخش خصوصی و تعاونی، دولت قوی شد اما همه این قدرت واگذار شد. ما دیدیم که درنتیجه این خصوصی‌سازی، زمین کارخانه‌های به یغما رفت. به اعتقاد بنده این خصوصی ‌سازی‌ها به خلاف قانون اساسی بوده و درست اجرا نشد. شما به‌عنوان مصداق چالش‌های مجموعه آذرآب را ببینید و یا حواشی‌ای که در مورد مسئول خصوصی‌سازی مطرح می‌شود.
این کارشناس اقتصادی گفت: رهبری در بیانیه خود به استفاده از جوانان اشاره کردند، نکته جالب اینکه آمریکایی‌ها هم به این جوانان نظر دارند. محتوایی که در اختیار جوانان در اقتصاد قرار می‌گیرد حداکثر سازی سود از راه‌های نادرست است. باید به سمت متشکل شدن و سیستماتیک شدن استفاده از جوانان حرکت کنیم.

مثلث ۳ ضلعی چالش‌های اقتصادی در ایران: از ضعف نظارت تا مدیران نالایق
وی ادامه داد: این جوانان باید به سربازانی تبدیل شوند که ریل اقتصاد ایران را با حداکثر سرعت تغییر دهند اما متأسفانه مدیران امروز این توان را ندارند. نکته اساسی این است که جوانان کشور با جهان‌بینی‌ای که می‌تواند ما را از این مسیر خارج کند آشنا باشند، به‌عبارت‌دیگر برای تغییر ریل اقتصاد باید تغییر جهان‌بینی انجام شود، همچنین باید مدیرانی انتخاب شوند که توان و انگیزه لازم را مثل دوران دفاع مقدس داشته باشند.
رزاقی ادامه داد: در حوزه نظارت ضعف چشم‌گیری داریم و با خطاکار و مفسد برخورد لازم صورت نمی‌گیرد و در دهه پنجم باید برخورد قاطعی با این دست افراد انجام شود تا امنیت اقتصادی برای صاحبان کسب‌وکار ایجاد شود. مجازات آن‌چنان مؤثر است که اگر کنار گذاشته شود افراد فاسد همه شئون اقتصاد را تحت تأثیر خودشان قرار می‌دهند.
وی با بیان اینکه امروز اکثر قریب به‌اتفاق نمایندگان مجلس، از اصول اقتصادی انقلاب اسلامی آگاه نیستند گفت قانون‌گذار باید با این اصول آشنا باشد تا بتوان در گام دوم ظرفیت استفاده اقتصاد از جوانان را فراهم کرد.
این استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه تهران گفت: امام تأکید می‌کرد که مدیران ما از کوخ‌نشینان باشند و وای به حال روزی که مسئولان ما کاخ‌نشین شوند. متأسفانه امروز در برخی موارد این اتفاق افتاده است که باید پاک‌سازی لازم صورت گیرد.

از ظرفیت‌های خالی اقتصاد مثل روستا استفاده نمی‌کنیم
رزاقی با اشاره به ظرفیت‌های خالی اقتصاد کشور تأکید کرد: وقتی تحریم می‌شویم متأسفانه دفاع لازم هم صورت نمی‌گیرد و گاهی به تحریم کنندگان هم کمک می‌کنیم. سؤال اساسی این است که؛ چرا در اقتصادمان از این ظرفیت‌های خالی استفاده نمی‌کنیم؟
به این نکته توجه داشته باشید که امروز بسیاری از کارخانه‌ها زیر ظرفیت خود کار می‌کنند، از ظرفیت روستاها استفاده درستی صورت نمی‌گیرد و اقتصاد در ۳۰ هزار روستای ما در شرف تعطیلی است.
این کارشناس اقتصادی گفت: متأسفانه امروز تورم به یک وسیله و ابزار برای دولت جهت ثروت‌اندوزی به قیمت فقیرتر شدن مردم تبدیل شده است. توجه داشته باشید که حقوق ۱.۵ میلیون تومانی کارگر کفاف زندگی روزمره را با شرایط تحریمی و افزایش شدید قیمت ارز نمی‌دهد، از همین رو بر اساس بیانیه گام دوم و اصول قانونی اساسی همه قربانیان اقتصاد فعلی باید به صحنه بیایند و این ریل‌گذاری اشتباه را تغییر دهند.

انتهای خبر/ لینک منبع